Контрацепція. Внутрішньоматкова спіраль (ВМС)

Внутрішньоматкова спіраль

Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) – це один з найбільш популярних способів контрацепції у жінок після 25-30 років. Ця популярність обумовлена, насамперед, зручністю застосування (розміщується в порожнині матки).

Мідьвмісні спіралі

Сучасні ВМС виготовляються з інертного пластика, обмотаного найтоншої мідним дротом, який підвищує ефективність і тривалість використання спіралі. Крім того, спіраль може містити срібло, золото, інші добавки (наприклад, прополіс). Їх призначення – знизити ризик розвитку запальних захворювань матки при використанні ВМС, але, за деякими даними, вони знижують і ефективність контрацепції. Окремим пунктом йдуть гормоновмісні спіралі, про них ми розповімо трохи нижче.

Контрацептивний ефект ВМС полягає в тому, що спіраль ускладнює просування сперматозоїда до яйцеклітини і, отже, її запліднення. Крім того, внутрішньоматкова спіраль запобігає імплантації плодового яйця у зв’язку з його прискореним надходженням з маткових труб і відсутністю повноцінної секреторної трансформації ендометрію.

Плюси використання мідьвмісних ВМС досить істотні:

 • жоден інший контрацептив, за винятком хірургічної стерилізації, не дозволяє настільки надовго забути про цю проблему, середній термін використання ВМС 3-5 років;
 • один з найдешевших способів контрацепції, від $ 2 до 30 на 3-5 років;
 • надійний спосіб, ефективність 97-98%;
 • можливе використання при різних терапевтичних захворюваннях, виключаючи хвороби системи крові;
 • на відміну від стерилізації, метод зворотний; здатність до зачаття в нормі відновлюється протягом 3 місяців після вилучення ВМС.

Однак, цей спосіб контрацепції має і найбільшу кількість протипоказань та побічних ефектів, що істотно обмежує коло його застосування. Вкотре виправдовується прислів’я «не все те золото, що блищить».

До побічних ефектів відносять:

Тривале знаходження чужорідного тіла в порожнині матки сприяє виникненню запального процесу (ендометриту), що в поєднанні з будь-яким ЗПСШ дає дуже важку клініку. Зміни тривалий час зберігаються у внутрішньому шарі матки після вилучення ВМС і можуть бути причиною невиношування вагітності та безпліддя.

Порушення функції маткових труб, стимульованих чужорідним тілом до антиперистальтичних скорочень. З цією обставиною пов’язане збільшення числа випадків позаматкової вагітності при використанні ВМС.

Довготривала присутність провідників ВМС в цервикальному каналі сприяє висхідному поширенню вагінальної мікрофлори з розвитком інфекційного процесу в слизовій оболонці шийки матки, утворенню поліпів шийки матки. Особливо несприятливе поєднання ВМС з ерозією шийки матки.

При регулярному статевому житті у жінок, щр користуються ВМС періодично все ж відбувається зачаття з подальшим мимовільним перериванням вагітності на першому тижні її розвитку. Подібні мимовільні міні-аборти мають стерту клінічну картину, яка проявляється рясними, нерегулярними і болісними місячними. Тому цей спосіб контрацепції категорично неприйнятний для віруючих людей.

Застосування ВМС пов’язане з хірургічною маніпуляцією в порожнині матки при установці і витяганні ВМС. З цим пов’язані рідкі випадки перфорації матки, що вимагає порожнинної операції.

Можливе мимовільне випадіння (експульсія) ВМС, що особливо часто буває при використанні цього способу жінками з розривами шийки матки.

Якщо при використанні цього методу все ж настає вагітність, то зберегти її не завжди можливо, тому що збільшується число мимовільних викиднів.

Перераховані ускладнення і визначають широке коло протипоказань до використання ВМС:

 • алергія на мідь;
 • різні запальні захворювання статевих органів;
 • наявність або ризик зараження захворюваннями, що передаються статевим шляхом;
 • післяпологові травми, а також інші захворювання шийки матки (ерозії, дисплазії, поліпи);
 • доброякісні та злоякісні пухлини статевих органів;
 • ендометріоз, міома, гіперплазія, ендометрія;
 • вади розвитку матки;
 • порушення менструального циклу, рясні або хворобливі менструації;
 • анемія і порушення згортання крові.

Якщо при цьому врахувати, що гінекологи не рекомендують використання ВМС жінкам, які вже народжували, то коло пацієнток, яким без особливих побоювань можна на тривалий термін вводити в порожнину матки чужорідне тіло для попередження імплантації плодового яйця, досить обмежений.

Резюмуємо: цей метод контрацепції підходить абсолютно гінекологічно здоровим жінкам з нерясними, регулярними, безболісними місячними, які мають дитину та одного статевого партнера і не орієнтуються на умовності, пов’язані з релігією.

Кілька слів про гормональні ВМС

На аптечному ринку існують гормональні внутрішньоматкові системи. Вони займають проміжне положення між ВМС та оральними контрацептивами. Навколо вертикального стрижня ВМС розташований циліндричний резервуар, що містить гестоген, який виділяється в порожнину матки в мікродозах і надходить у внутрішній шар матки і кров. При цьому в плазмі крові підтримується постійна концентрація цього гормону в рівні 1/3 або 2/3 від рівня гормонів при використанні звичайних оральних контрацептивів.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...