Контактні лінзи – види, підбір, догляд

лінзиКонтактні лінзи – один із широко поширених методів корекції зору, застосовуваний при короткозорості, далекозорості та астигматизмі. Завдяки використанню новітніх матеріалів і технологій, контактні лінзи в даний час є гідною альтернативою окулярам. Якщо лінзи підібрані правильно (з урахуванням оптичної сили, радіусу кривизни, матеріалу виготовлення), вони дозволяють отримати високу гостроту зору при максимальному комфорті у використанні. Якість зору, яку дають контактні лінзи, вища, ніж при використанні окулярів, оскільки лінзи утворюють з оком єдину систему, в якій відсутні обмеження поля зору або залежність від метеоумов (дощ, сніг).

Простота застосування, відмінна якість корекції зору, низька вартість і оборотність ефекту вигідно відрізняє контактні лінзи від рефракційних операцій, які використовуються для відновлення зору. Незважаючи на привабливість ідеї відновлення зору, рефракційні операції можна виконувати далеко не всім, ефект їх незворотній і, як будь-яке хірургічне втручання, завжди є ймовірність тих чи інших ускладнень.

Контактні лінзи – справжня знахідка в тих випадках, коли застосування окулярів незручне або не припустиме (спортсмени, автогонщики, дайвери). Лінзи також будуть незамінні для людей, що мають значну різницю в гостроті зору лівого і правого ока. Сучасні контактні лінзи випускаються в широкому оптичному діапазоні (+ 20 … -20), існують лінзи для компенсації астигматизму (торичні), асферичні і мультифокальні, а також кольорові лінзи всіляких відтінків.

Які бувають контактні лінзи

Все розмаїття контактних лінз можна класифікувати за кількома ознаками.

За часом планової заміни лінз:

– Одноденні;

– Двотижневі;

– Місячні;

– Квартальні;

– Традиційні (термін служби 6-9 місяців).

По режиму носіння:

– Денні – можуть використовуватися протягом 8-10 год, на ніч їх необхідно знімати;

– Лінзи пролонгованого носіння – можна носити, не знімаючи, залежно від марки, від 1 до 7 діб.

Залежно від матеріалу виготовлення:

– М’які контактні лінзи;

– Жорсткі контактні лінзи;

Лінзи зі спеціальним дизайном:

– Сферичні – більшість традиційних моделей контактних лінз;

– Асферичні – мають покращені оптичні характеристики;

– Торичні – призначені для корекції астигматизму;

– Мультифокальні – мають кілька зон з різною оптичною силою, підходять для корекції пресбіопії;

– Ортокератологічні – спеціальні лінзи, які надягають на час нічного сну, для тимчасового поліпшення гостроти зору вдень;

– Терапевтичні – застосовуються для тимчасового захисту поверхні рогівки після мікрохірургічних операцій;

– Кольорові лінзи;

– Карнавальні лінзи (crazy).

Підбір контактних лінз

Для того щоб носіння лінз не викликало дискомфорту і забезпечувало високу гостроту зору, необхідно підбирати контактні лінзи індивідуально, з урахуванням наявних параметрів очей. Крім потрібної оптичної сили, має значення радіус кривизни поверхні лінзи (зазвичай позначається як BC), її товщина і вміст у ній води (гідрофільність), матеріал виготовлення.

Найчастіше використовуються м’які контактні лінзи, що виготовляються зі спеціальних полімерних матеріалів (гідрогелю або силікон-гідрогелю). Найбільш комфортними у використанні лінзами є одноденні, тобто лінзи, термін носіння яких не перевищує 7-10 годин. Такі лінзи найбільш тонкі, з високим вмістом води, однак вони мають досить високу вартість.

Для призначення жорстких (газопроникних) контактних лінз існують певні показання (виражений астигматизм, кератоконус). Такий тип контактних лінз характеризується найвищою пропускною здатністю для кисню.

Підбір певного виду і типу контактних лінз повинен проводити тільки підготовлений фахівець після детального офтальмологічного обстеження. На самому початку використання контактних лінз для полегшення симптомів адаптації ока можуть знадобитися зволожуючі краплі або краплі, що знижують чутливість рогівки. Чим складніші лінзи (торичні, мультифокальні), тим більш тривалим може виявитися період адаптації до них.

Велика частина кольорових лінз призначена для людей, чия гострота зору не нижче  6 діоптрій. Слід знати, що кольорові контактні лінзи, особливо тривалого носіння, підходять не для всіх, оскільки ймовірність появи алергії при використанні таких лінз більша, ніж під час носіння традиційних контактних лінз. Людям з темним кольором очей для радикальної зміни кольору райдужки не підійде велика частина пропонованих сьогодні кольорових контактних лінз, тому вони, по суті, є відтіночними.

Використання та догляд за контактними лінзами

Від ретельності догляду за контактними лінзами залежить не тільки їх довговічність, але і підтримку здоров’я очей. Сучасні види контактних лінз, як уже згадувалося вище, відрізняються простотою, як в питаннях використання, так і в питаннях догляду. Не слід переживати з приводу складності догляду за контактними лінзами, сучасні дезінфікуючі засоби дозволяють звести ці зусилля до мінімуму. Більшість розчинів для контактних лінз є багатоцільовими, тобто виконують одночасно функції зволоження, очищення, дезінфекції, підходять для зберігання лінз. Тим, кого лякає необхідність щодня доглядати за контактними лінзами, найкраще підійдуть одноденні м’які контактні лінзи.

Щоб маленькі проблеми не привели до великих неприємностей, при появі щонайменших симптомів дискомфорту під час носіння контактних лінз потрібно тимчасово припинити їх використання і терміново звернутися до лікаря. Оскільки деякі ускладнення при носінні контактних лінз спочатку можуть протікати без будь-яких симптомів, не варто ігнорувати контрольні огляди у лікаря-офтальмолога (не рідше 1-2 разів на рік).

Поділитися в...

Вас може зацікавити...