Конфлікт груп крові у матері і плоду

Конфлікт груп крові у матері і плодуУ сучасній науці багато нерозгаданих таємниць. Одна з них торкається гематології – науки про кров. Чому на Землі живуть люди з різними групами крові? Для чого потрібен резус-фактор?.. На ці питання дотепер немає відповідей. Але ми на шляху до розгадки. Якщо раніше конфлікт по крові між жінкою і виношуваним нею плодом представляв величезну загрозу для дитини, то зараз медицина навчилася вирішувати цю проблему. Головне – своєчасна діагностика!

Чотири варіанти

При постановці на облік в жіночій консультації лікар направить тебе на ряд аналізів, зокрема на визначення групи крові і резус-фактора.

Одержавши результати, лікар попросить назвати групу і резус батька майбутньої дитини. Звівши дані в одне ціле, він скаже про вірогідність конфлікту між тобою і плодом.

Існує чотири групи крові, що мають такі позначення: I = 0 (нуль), II = А,

III = У, IV = АВ.

Отже, у тебе в руках результати зробленого аналізу. Тепер ти можеш прорахувати, з якою групою може народитися малюк. Зробити це легко. Припустимо, у тебе IV (АВ) група, а у чоловіка – I (00). Вирішуємо просту задачку:

АВ + 00 = А0 (II), А0 (II), В0 (III), В0 (III).

Тепер стає зрозуміло, що малюк народиться з другою або третьою групою крові.

Всі можливі варіанти спадкоємства наступні:

I+I = I

I+II = I, II

I+III = I, III

I+IV = II, III

II+II = I, II

II+III = I, II, III, IV

II+IV = II, III, IV

III+III = I, III

III+IV = II, III, IV

IV+IV = II, III, IV

Але чи тільки з цією метою визначається група крові майбутньої матусі? Звичайно, ні. Основна причина – дізнатися, яку кров в екстреному випадку їй можна переливати. Крім того, на основі аналізів передбачається можливість конфлікту між мамою і плодом.

Найчастіше несумісність по групі крові відбувається за наявності у мами I, а у малятка – II або III групи (відповідно у тата дитини повинна бути друга, третя або четверта група).

Просте рівняння

Резус-фактор – ще один показник крові. Якщо він присутній, то говорять, що він позитивний (Rh+). Він в крові не знайдений? Тоді його називають негативним (Rh–).

У принципі він ніяк не впливає на життя і здоров’я дорослої людини. Але йому починають надавати особливу увагу, якщо вагітна жінка має Rh– кров, а тато дитини – Rh+. В цьому випадку малятко може успадковувати позитивний резус батька, а значить, можливий резус-конфлікт з матір’ю. У чому він виявляється?

Так само, як і при несумісності по групі крові, в організмі мами починається вироблення антитіл, здатних руйнувати еритроцити плоду.

Знаючи про це, медики навчилися проводити профілактику утворення антитіл. Так, всім резус-негативним жінкам, що не мають в 28 тижнів вагітності антитіл до резус-фактору, в інтервалі між 28-м і 34-м тижнем показано введення антирезусного імуноглобуліну. В Україні його можна придбати на станціях переливання крові (вітчизняний) або в аптеці (імпортний, якісніший).

Чи є конфлікт?

Припустимо, у тебе існує вірогідність конфлікту по групі крові або по резусу (а можливо, і за двома показниками відразу!).

Звичайно прогресуючий конфлікт не позначається на самопочутті жінки. Як же визначити, що негативний процес запустився? Регулярно здавати кров на визначення кількості (титр) антитіл в крові, а саме:

до 32-го тижня – раз на місяць;

з 32-го до 35-го – двічі в місяць;

після 35-го – кожного тижня.

Якщо антитіла в крові знайдені в невеликих кількостях, відвідувати лабораторію доведеться частіше (дослідження динаміки).

Титр високий? Швидше за все жінку покладуть в стаціонар, де в першу чергу проведуть детальне УЗД. Потовщення плаценти, багатоводність, а також збільшення розмірів селезінки і печінки плоду, скупчення рідини в його черевці можуть бути проявами конфлікту. У виняткових випадках лікарі можуть провести амніоцентез (забір навколоплідних вод з плодового міхура під контролем ультразвукового дослідження). Так, процедура малоприємна і небезпечна, але іноді тільки в такий спосіб можна достовірно визначити густину вод, титр антитіл до резусу, а також групу крові малюка. При високій густині навколоплідних вод, що свідчить про розпад еритроцитів плоду, вирішують, як вести вагітність.

План дій

У тебе не перша вагітність і в крові знайдений високий титр антитіл? Інші дослідження підтвердили наявність конфлікту? Потрібно починати лікування! Звичайно воно полягає у внутрішньовенному вливанні вітамінів, розчину глюкози. Щоб знизити кількість антитіл в крові мами, лікар призначить уколи імуноглобуліну.

Термін вагітності невеликий, а титр невпинно росте? Такій матусі запропонують провести плазмаферез. Суть методу полягає в заборі крові мами в об’ємі 250-300 мл, потім формені елементи (червоні і білі кров’яні кульки) повертаються назад, а вилучена рідка частина (плазма) крові заміщається лікувальними розчинами – альбуміном, реополіглюкином. Проводиться як би механічне очищення крові мами від антитіл, які містяться в плазмі. Цей метод лікування застосовується з другої половини вагітності.

Як народжуємо?

Якщо під час вагітності антитіла не знайдені або їх знайшли в малих кількостях, то пологи проводять звичайним способом. Єдиний нюанс: перерізати пуповину рекомендується відразу, не чекаючи припинення пульсації.

Конфлікт виявився незадовго до пологів? Маму госпіталізують, щоб постійно стежити за кількістю антитіл. Коли збільшення значне, а стан малюка погіршується, тоді показані стимуляція пологів або проведення кесаревого розтину.

У тебе була вірогідність конфлікту, але під час вагітності антитіла не знайдені? Після пологів протягом 48 годин тобі повинні зробити укол імуноглобуліну для запобігання конфлікту при подальших вагітностях!

Джерело: tvoymalysh

Поділитися в...

Вас може зацікавити...