Кольки у новонароджених

Разом з експертом розберемось, як допомогти дитині та її батькам впоратися з кольками

Багато педіатрів полюбляють жартувати, що кольки це невелика проблема для дитини, яка стає величезною проблемою для батьків. Лікарі, які постійно дивляться за новонародженимим, добре знають, що кольки обов’язково минуть, потрібно тільки трохи часу і терпіння. Але як пояснити це молодим батькам, які годинами не можуть заспокоїти малечу, і, звичайно ж починають думати, що з їх дитиною щось не так. Вони прохають лікаря призначити аналізи, лікування, тести… «та робіть щось вже».
Насправді кольки це аж ніяк не хвороба, а в більшості випадків природне фізіологічне явище, яке супроводжує дозрівання кишечнику у новонароджених. Після народження дитини, кишечник починає працювати, формує свою мікрофлору, починає виробляти ферменти, необхідні для того, щоб перетравлювати їжу. Поки їх не вистачає (саме тому може бути тимчасова лактазна недостатність), моторика кишечника знижена, в результаті накопичення газів, а їх відхід ускладнений тим, що петлі кишечника роздуті та розтягнуті, і у новонароджених діточок раптово виникають приступи болю. Саме так приблизно можна описати кольки у малюків.

Симптоми кольок
Зазвичай зрозуміти, що дитина почала страждати на кольки, батькам буде не складно. Ось які саме ознаки та симптоми вказують на те, що ця “маленька велика” проблема також не обійшла повз вас.

 • Тривога дитини почалася через два тижні після пологів. Як правило, саме в цей час, як відомо, починаються кольки.
 • Болі в новонароджених під час кольок, як правило, проявляються у вигляді приступів. В основному кольки нагадують про себе ввечері, можуть тривати кілька годин.
 • Малюк піджимає під себе ніжки, перебирає ними і при цьому сильно плаче, часто так, що ніщо не може заспокоїти дитину, навіть груди його матері.
 • Якщо ви спробуєте доторкнутись до животика своєї дитини в періоди приступів, ви відчуєте, що він збільшений та роздутий, досить твердий.
 • У той же час після горщика або ж відходження газів дитині відразу легшає і вона заспокоюється.

Як довго вони тривають і від чого залежать?
Зазвичай кольки тривають до трьох місяців, іноді до чотирьох. Найскладніший період становить 6 тижнів після народження дитини.
Від чого ж залежить, чи новонароджений буде страждати на кольки, випробовуючи на стійкість та силу батьків або ж буде спокійно спати в ліжечку? Насправді, на це запитання немає точної відповіді. Кольки можуть з’явитися абсолютно у будь-якої дитини. Однак, є ряд чинників, які підвищують ймовірність кольок у новонароджених.

 • У недоношених дітей, кольки бувають набагато частіше, ніж діти які народилися вчасно.
 • У новонароджених, які знаходяться на штучному вигодовуванні, ймовірність прояву кольок вища, ніж у дітей, які отримують тільки грудне молоко.
 • При цьому, неправильне прикладання малюка до грудей, також збільшує шанси приступів кольки. У не зручному положенні малеча разом із молоком захоплює багато повітря, яке накопичється у шлунку.
 • Розвитку кольок також сприяє перегодовування новонародженого.

– Також є свідчення про те, що тяжкість кольки залежить від психо-емоційного клімату в родині, особливо психологічного стану матері, коли вона стає нервовою, стомленою, дуже мало спить, – зазначає педіатр Ганна Левадна, кандидат медицини, автор блогу педіатрії в Instagram. – Батьки повинні розуміти, що у них здорова дитина і ця проблема скоро вирішиться, потрібно постаратися заспокоїтися, при необхідності, попросити про допомогу бабусю або інших родичів в догляді за дитиною, щоб мама могла відпочити і поспати.

Що робити при кольках вдома?
Кольки, дійсно, проблема, яка обробляється у домашніх умовах та не вимагає рецептурних препаратів і постійного медичного нагляду.

– Важливо розуміти, що чудодійного засобу, що позбавить дитину від кольок немає. Цей період ви всі повинні просто пережити, перечекати. Тим не менш, батьки мають змогу застосувати багато способів, щоб допомогти новонародженим, а саме зменшити больові приступи і звести до мінімуму кольки, – говорить Анна Левадна. – Вони прості та ефективні.

Що робити під час нападів кольки.

 • Робіть вашій дитині масаж животика, рухи повинні бути за напрямком годинникової стрілки.
 • Ложіть дитину на живіт.
 • Покладіть на брюшну область теплу тканину або грілку.
 • Піджимайте ноги новонародженого до живота, протримайте в цій позиції та повторіть цю процедуру кілька разів.
 • Покладіть дитину собі на живіт, контакт із шкірою допоможе малюку заспокоїтися.
 • Носіть дитинча на руках, в тому числі у слінгах, у позі «Будди».
 • Щоб заспокоїти дитину, використовуйте звуки, такі як “білий шум”, можете заспівати йому пісню.
 • Купайте немовля – це допоможе новонародженому розслабитися і відволіктися.
 • Якщо ви нервуєте в цей момент, дайте дитинку батькові або бабусі, а ви сходіть на прогулянку, відпочиньте.
 • Спробуйте інші пози під час вигодовування, годуйте погойдуючи.

Якщо жоден з методів, які ми перерахували, не допомогли, ви можете використати “газову трубочку” (але тільки у крайньому випадку). Спеціальну для новонароджених можна придбати в аптеці, уважно ознайомтеся з інструкціями. Необхідно ввести катетер на глибину не більше 2 см, кінчик попередньо змастити олією або вазеліном.

Застосування грілки
Грілка, дійсно, може полегшити приступи кольок у новонароджених. Під впливом тепла м’язи розслабляється, вона може сприяти кращому відходу газу і дитина заспокоюється. Важливо, щоб батьки знали, що не можна використовувати грілку коли є підозри на запальні процеси в органах черевної порожнини, загальному поганому відчуттю дитини (температура, блювота). Тому перед застосуванням грілки не буде зайвим проконсультуватися з педіатром.

Грілки бувають декількох типів. Найбільш зручними і ефективними для застосування до новонароджених вважаються грілки із сольовим або гелевим наповнювачами, а тако116ж із наповнювачами вишневих кісточок або лушпинням ячменю. Такі грілки прості і зручні у використанні, тривалий час зберігають тепло, гіпоалергенні.

Важливо уважно прочитати інструкцію перед використанням і дотримувати всіх правил по використанню. Наприклад, гелеву грілку, перші ніж положити на живіт дитини, щоб не обпекти дитину, слід загорнути у тканину. Загалом, ступінь нагріву дуже важливо контролювати: вона має бути теплою, але не гарячою.

Альтернативою замість грілки можна також використати теплу тканину, нагріту праскою, однак, цей варіант досить швидко втрачає тепло.

Народні методии
Серед так званих народних засобів, які, як вважають, зможуть допомогти з кольками, в основному відвари або настоянки різних трав. Наприклад, розчини з фенхелем, анісом, мелісою, ромашкою. Бабусі неодмінно порадять вам поїти дитину водичкою із кропу або пити самій. І сьогодні не немає потреби готувати такий бульйон самостійно, таку водичку можна придбати в аптеці.

– Великомасштабних досліджень не проводили у зв’язку з природними рослинними і гомеопатичними препаратами, тому їх ефективність не доведена, – говорить Анна Левадна. -У зв’язку з цим вони не рекомендуються до вжитку дітьми для профілактики кольок. Крім того, вони можуть зменшити кількість споживання грудного молока, викликати алергічні та інші побічні реакції.

Масаж
Масаж для животика є хорошим способом полегшити стан новонародженого, який страждає від кольок. Рекомендується не тільки під час нападів, але і для регулярного повторення. Це допомагає полегшити спазми, полегшити вихід газів, відволіче і заспокоїть дитину.

Масаж слід робити не раніше ніж через 30-40 хвилин після годування. Температура у кімнаті повинна бути комофортною – 22-24 градуси, ваші руки теплими, на руках не повинно бути кілець та інших предметів, які можуть пошкодити дитину. Добре буде перед масажем викупати немовля, а також покласти на живіт теплу тканину, це підсилить ефективність процедури.

Як зробити масаж. Техніка не складна. Пам’ятайте, що ваші рухи повинні бути повільними, м’якими та лагідними. Основними будуть кругові рухи внутрішньою стороною долоні по животику, за годинниковою стрілкою. Також робіть погладжуючі рухи зверху вниз, переміщуючи долоню зліва направо і в протилежному напрямку. Тривалість масажу може бути близько 10 хвилин. Наприкінці процедури зігніть ніжки малюка в колінах і натисніть ними на животик, затримайте таку позицію на хвилину або дві. Повторіть кілька разів.

Профілактика кольки
Як ми вже відзначали, колька може відбутися у буль-якого новонародженого, незалежно від того, вчасно народився, чи ні, годують немовля грудьми, або дитина отримує суміш. Але батьки повинні знати, що вони можуть зробити за межами нападів кольок, щоб звести до мінімуму їх прояви.

Необхідно організувати належне грудне вигодовування.

– Перш за все – встановити правильну позицію, – розповідає Ганна Левдна. – Переконайтеся в тому, що в роті дитини був не тільки сосок, а й вся ареола. Не перегодовуйте дитину. Так, мама повинна годувати на вимогу, а не погодинно, але режим і більш-менш зрозумілу послідовність “годування-сон-активність” мама має старатися дотримуватися.

Після годування, нести дитину “стовпчиком” або під кутом 45° до тих пір, поки із шлунку малечи не вийде повітря, як правило, для достатньо 10-15 хвилин.

Деякі дослідження показали, що виключення білка коров’ячого молока з раціону матері може полегшити стан деяких дітей під час кольок.

Якщо ваш педіатр виявив у малечі ознаки тимчасової лактазної недостатності і дитина страждає від сильного болю під час нападів кольок, можуть назначити фермент “лактаза-baby” для дітей на грудному вигодовуванні. Для дітей яких годують сумішею рекомендують перехід на низьколактозну або навіть безлактозну суміш. Якщо є алергія на білок коров’ячого молока, то призначають гіпоалергенні суміші. Всі ці рішення і призначення батьки приймають разом з лікарем.

Доведено позитивну роль Lactobacillus reuteri та їх ефективність при нападах кольки. Вона може допомогти деяким дітям.

Існує ще один тип ліків, які досить широко використовуються батьками для зниження симптомів кольок – ліки на основі Семітекона, який знижує газові утворення.

– Втім, останні дані гооврять про те, що такі препарати не більш ефективні, ніж плацебо, – зазначила Ганна Вікторівна.6

Поділитися в...

Вас може зацікавити...