Коли варто давати поради, а коли – ні

Коли варто давати поради, а коли - ніУ вас повно життєвого досвіду і життєвої мудрості, і немає нічого дивного в тому, що ви жадаєте поділитися цим зі своїми знайомими. Але бувають випадки, коли ваші поради абсолютно недоречні!

Іноді вам здається, що тільки ваша допомога врятує людину від неприємностей і негараздів. Саме ваша авторитетна думка змусить її задуматися про серйозні речі або в дрібницях зробить її життя набагато краще. Ви – людина нежадібна, ви із задоволенням ділитесь своїм досвідом з тими, кому він може стати в нагоді, і жахливо турбуєтеся, коли у відповідь на свою доброту отримуєте порцію роздратування або образливих слів, на кшталт: “Не лізь не в свою справу!”.

Справа в тому, що будь-які, навіть самі мудрі поради повинні бути доречні. На жаль, ми не завжди тонко відчуваємо момент, коли наші слова не тільки не допомагають людині, але ще і посилюють її і без того непросте становище. Мало того: звичка часто і рясно давати поради може навіть зруйнувати відносини!

Коли варто давати раду?

Коли вас безпосередньо про неї попросили. Все дуже просто, запитаєте співрозмовника: “Хочеш, я тобі дам пораду?”. Якщо вона буде до речі, вам це дозволять.

Коли поради недоречні?

Коли вас про це не просять. Більшість людей сприймають навіть самі слушні поради як спробу співрозмовника вторгнутися в їх особистий простір. А це, звичайно, дратує.

Коли вас просять про щось більше. Скажімо, подруга розраховувала, що ви зможете посидіти з її дитиною на вихідні, а ви у відповідь рекомендуєте їй влаштувати малюка в недільну групу або підключити бабусю.

Коли це безглуздо. Дуже часто ми, даючи пораду, прекрасно розуміємо, що співрозмовник і не подумає їй слідувати. Наприклад, подруга ні за що не кине курити, навіть якщо ви спеціально для неї перечитаєте книгу про шкоду тютюну. Навіщо ж ви лізете зі своєю порадою? Дуже просто: даючи вказівки комусь, ви … переконуєте саму себе в тому, що ви набагато краще співрозмовника. Наприклад, ви, на відміну від подруги, спокійно кинули курити! Подібні поради підвищують ваше відчуття власної значущості, але, на жаль, можуть нашкодити відносинам.

Коли порада не нова. Справді: щойно ці ж слова вашому співрозмовнику сказала інша людина, а ви їх тут же підхопили і розвиваєте. Для чого? Щоб теж блиснути життєвим досвідом? Однак повторення поради, швидше за все, подіє на нерви того, з ким ви спілкуєтеся.

Коли ви некомпетентні в питанні. Ви можете прочитати сто книг по вихованню дітей, але ваші рекомендації викличуть у подруги тільки роздратування, якщо ви сама поки не маєте малюка. Якщо в вас сто кіло живої ваги, не варто ділитися зі знайомою досвідом схуднення: ви точно в цьому не досягли успіху.

Коли співрозмовник старший або вищий за статусом. Цілком можливо, що ви дійсно набагато компетентніше в питанні роботи за комп’ютером, ніж ваша бабуся-сусідка. Але якщо вона не просить у вас допомоги, поважайте її самолюбство – не лізьте з порадами! Люди похилого віку часто гостро реагують на поради і вказівки “молоді”. Допомагайте їм тільки тоді, коли пішло пряме прохання. Те ж саме стосується і начальника: якщо вже ви рветесь поділитися з ним своїми знаннями і досвідом, зробіть це ненав’язливо, не в формі поради.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...