Коли починати чистити зуби дитині

Коли починати чистити зуби дитині

Це питання цікавить всіх батьків, тому що всі вони хочуть бачити у своєї дитини красиві і здорові зуби. А стоматологи відповідають на нього однозначно: як тільки зуби з’явилися в роті. Така відповідь може багатьом видатися несподіваною, а між тим сумна статистика свідчить, що більше ніж у половини дітей у віці від року до трьох вже спостерігається карієс зубів. Як основну причину настільки негативної ситуації стоматологи називають саме недооцінку батьками ранньої профілактики карієсу.

Прорізування зубів у новонароджених починається зазвичай у віці 6-8 місяців. Спочатку з’являються 2 нижніх різці, потім – 2 верхніх, а приблизно до 2,5 років виростають всі 20 зубів, які ми називаємо “молочними”. Звичайно, це терміни типові, від них можливі істотні відхилення в ту чи іншу сторону.

Багато батьків ставляться до молочних зубів дітей дуже безтурботно, вважаючи, що коли незабаром вони все одно випадуть, то і піклуватися про них немає потреби. А адже хворий молочний зуб може повністю згубити зачаток постійного зуба. Формування правильного прикусу і гармонійних пропорцій нижньої частини обличчя, правильний розвиток щелеп і здоров’я шлунка теж залежать від здоров’я молочних зубів.

Як чистити зуби дитині до року?

Чистити зубки 6-8-місячному малюку, звичайно, повинна мама. Робити це можна марлею, змоченою кип’яченою водою, або спеціальними силіконовими зубними щітками, які надягають на мамин палець і не травмують ясна. Ще через деякий час чищення зубів можна доручити самій дитині, придбавши для цього зубну щітку з м’якою щетиною і маленькою голівкою, яка за розміром перекриває не більш двох зубів. Через кожні три місяці щітку треба міняти.

Чистити зуби дитина повинна не рідше 2-х разів на день, як дорослий. Однорічна дитина вже може використовувати зубну пасту. За своїм складом паста повинна строго відповідати віку малюка і не містити фтору, оскільки така дитина практично повністю її проковтує, а це може мати негативні наслідки.

Природно, що така маленька дитина не в змозі якісно почистити свої зубки самостійно, а тому батьки повинні робити це повторно, щоб видалити наліт із зубів повністю. І чинити так слід протягом року, а то й двох, поки дитина сама не навчиться правильно і добре доглядати за своїми зубами.

Як навчити дитину чистити зуби?

Щоб навчитися чистити зуби, дитина повинна бачити, як чистять зуби батьки та інші члени сім’ї, яке задоволення отримують від цього. Їй треба також розповісти, навіщо це потрібно робити. Найзручніше демонстрації гігієнічних процедур проводити у святкові або вихідні дні, коли ніхто не поспішає на роботу. Дитину треба покликати у ванну кімнату і показати, якими рухами щітки здійснюється чистка зубів. Нехай один раз це зробить тато, іншим разом – бабуся і т.д.

Ви допоможете дитині освоїти правильні рухи щітки, запропонувавши почистити зуби ляльці або собі, а потім самі правильно почистіть зубки малюкові з відповідними коментарями. Щоб зацікавити дитину, попередньо зайдіть з ним в магазин і купіть йому красиву зубну щітку і «смачну» дитячу зубну пасту зі смаком полуниці або морозива.

Ви можете купити зубну пасту та щітку для дитини в Інтернеті, але набагато цікавіше це зробити разом з ним в магазині.

Привчайте малюка ретельно мити щітку після використання, а потім ставити в спеціальний стакан ручкою вниз. Повісьте біля умивальника дзеркало так, щоб дитина могла бачити себе, дивитися, як вона чистить зуби – чи правильно і чи не залишилася зубна паста на підборідді після вмивання.

Як правильно чистити зуби дітям?

Рухи щітки переважно вертикальні – від ясен до зовнішнього краю зуба. Нижні зуби чистяться рухами щітки знизу вгору, верхні – навпаки. При таких рухах щетина щітки краще видаляє залишки їжі між зубами і одночасно виробляє масаж ясен, від якого поліпшується їх кровопостачання і посилюється приплив крові до зубів.

Щетинки зубної щітки при очищенні як зовнішніх, так і внутрішніх поверхонь зубів повинні розташовуватися під кутом 45 градусів до поверхні зуба. Горизонтальні рухи щітки при чищенні зубів не допустимі. При них клини слизової оболонки, прилеглі до зубів, зсуваються то вліво, то вправо і відстають від поверхні зуба, що дає можливість потрапляти під них залишкам їжі з мікробами. Їжа починає гнити, мікроби розмножуються і вражають зуб – виникає вогнище карієсу.

Щоб очистити жувальні поверхні зубів, щітку треба розташувати горизонтально і здійснювати нею зворотно-поступальні рухи. Обов’язково також очищати внутрішні поверхні жувальних зубів, тримаючи щітку під кутом до вертикальної осі зуба.

Внутрішні поверхні передніх зубів очищають вертикально розташованої щіткою, повторюючи рухи від ясен до ріжучого краю зуба.

Чистіть зуби не менше 2-х разів на день – вранці після сніданку і ввечері після вечері – і стежте, щоб дитина чинила так само. Полощіть рот чистою водою після кожного прийому їжі, і навчайте цьому малюка.

Вимагайте, щоб малюк чистив зуби ретельно, не поспішаючи. Кількох нагальних рухів щітки не дадуть жодного результату. Продемонструйте дитині це, взявши чисту серветку і потерши нею поверхню зуба. На серветці неминуче з’явиться світло-жовтий наліт. Розкажіть йому, що це суцільні бактерії, видалити які не просто, тому зуби треба чистити довго. Поступово збільшуйте тривалість цієї процедури до 10 хвилин.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...