• Без категорії

Коли краще завагітніти?

Коли краще завагітніти?
Коли краще завагітніти? Це питання все частіше хвилює людей, як жінок, так і чоловіків, що мріють народити дитину: адже ідею про планування сім’ї ми вже не відносимо до розряду чисто теоретичних.

Сучасна людина не відрізняється надмірно здоровим способом життя: ми приймаємо найрізноманітніші ліки, піддаємося дії шкідливих чинників на роботі, деколи дозволяємо собі деякі, прямо скажемо, надмірності у вигляді алкоголю і нікотину і т.д. Саме тому люди все частіше замислюються про планування продовження власного роду – щоб максимально забезпечити майбутню дитину від наслідків всіх цих згубних обставин, по можливості наперед виключивши їх з свого життя.

Думок, які впливають на вибір оптимального, з погляду майбутніх батьків, часу для зачаття (і, відповідно, народження) дитини, багато – від загальних медичних до суто особистих, а деколи і кумедних. Відразу обмовимося: науково обґрунтованого ідеального часу для зачаття не існує. Більш того, “незаплановані”, але бажані діти здорові, розумні і улюблені анітрохи не менше, ніж “плановані”. Проте, ми спробуємо розглянути ті чинники, які найчастіше впливають на вибір часу для зачаття. Вибір часу зачаття може визначатися тими або іншими медичними міркуваннями. Перерахуємо деякі з них.

Час, що пройшов після відміни контрацептивів

Існує думка, що після відміни пероральних контрацептивів, рівно як і після видалення внутрішньоматкової спіралі, бажано утриматися від зачаття протягом 2-3 циклів. За цей час відбувається нормалізація гормонального і вітамінно-мінерального балансу, на який впливають оральні контрацептиви, а також відновлюється стінка матки і активність маткових труб, що змінюється під дією ВМС. Після застосування пастсперміцидів зачаття можна планувати вже в наступному циклі (вагітність, що наступила на фоні застосування цих протизаплідних засобів, може ускладнитися вадами розвитку у плоду), а такі засоби бар’єрної контрацепції, як презерватив і діафрагма, взагалі ніяк не впливають на вірогідність зачаття здорової дитини.

Час, що пройшов після народження попередньої дитини

Згідно з рекомендаціями ВОЗ, між пологами і зачаттям наступної дитини повинне пройти не менше двох років. Після кесаревого розтину дворічний проміжок повинен дотримуватися особливо строго. Крім того, треба враховувати, що бажано дотримувати піврічну перерву між припиненням грудного вигодовування і зачаттям. Саме за цей період жіночий організм повністю відновлюється і здатний без згубної для себе напруги зустріти тяготи наступної вагітності.

Час, що пройшов після переривання попередньої вагітності

Є думка, що після вагітності, що перервалася, – незалежно від того, чи був аборт мимовільним (викидень) або штучним, – перед наступною спробою зачати дитину потрібно почекати півроку. Це час краще всього використовувати для корекції тих порушень, які привели до викидня або з’явилися свідченням для штучного переривання вагітності.

День циклу

Журнал “9 Місяців” неодноразово розказував про те, що зачаття можливе в строго певні дні циклу, співпадаючі за часом з овуляцією. Здавалося б, тут і вибирати нічого. Проте, якщо вам ніяк не вдається зачати дитини, можливо, в першу чергу, має сенс поставити собі питання: “А чи правильно ми вибираємо час? Чи не пропускаємо цю саму овуляцію?” Звичайно овуляція відбувається за два тижні до наступної менструальної кровотечі (при овариально-менструальному циклі, що становить 28 днів, момент овуляції співпадає з його серединою), тобто якщо цикл у вас складає 28-30 днів, то кращий час для зачаття –14-16 день, проте ця дата може варіюватися залежно від індивідуальних особливостей жінки.

Існують різні методи визначення моменту овуляції – від вимірювання банальної температури (вранці, не встаючи з ліжка, вимірюють температуру в прямій кишці; момент її підйому свідчить про овуляцію) до домашнього тесту на овуляцію (тест заснований на визначенні підвищення рівня лютеїнізуючого гормону). Шанси зачати дитину максимальні протягом 48 годин після позитивного результату домашнього тесту.

Якщо вам дуже хочеться зачати саме хлопчика або саме дівчинку, потрібно мати на увазі, що стать дитини визначає статева хромосома, що знаходиться в сперматозоїді. Тривалість життя і рухливість сперматозоїдів, несучих різні статеві хромосоми, різна. Сперматозоїди, несучі Х-хромосому (жіночу) довше зберігають життєздатність в статевих шляхах жінки (в середньому 48-72 г.), але менш рухомі. Y-сперматозоїди (чоловічі) більш рухомі, але живуть менше (в середньому 24-36 г). Тому охочим народити неодмінно хлопчика можна порадити займатися сексом саме в день овуляції. Парам, що мріють про дочку, має сенс вдаватися до цього заняття за 2-3 дні до овуляції, а під час овуляції утриматися від сексуальних відносин. Звичайно, не можна сказати, що такий метод дає стовідсоткову гарантію, проте слідування цим рекомендаціям декілька збільшує вірогідність народження дитини бажаної статі.

Вік

Звичайно, всі колись чули такі вирази, як “рання вагітність” і “пізня вагітність”. Мабуть, існує якась золота середина – вік, оптимальний для народження дитини.

Дійсно, хоча жінка виявляється здібною до дітородіння з моменту статевого дозрівання (11-12 років) і аж до згасання менструальної функції (48-50 років), ідеальним віком для народження дитини вважається період з 20 до 35 років. Це пов’язано як з фізіологічними особливостями жіночого організму (адже вагітність – це не просто процес виношування дитини в матці, це перебудова всіх органів і систем), так і з психологічними і соціальними чинниками.

Не варто забувати і про те, що, згідно статистичним даним, у жінки старше 35 років зростає ризик народження дитини з генетичними порушеннями (наприклад, в два рази збільшується вірогідність народження дитини з синдрому Дауна). Для чоловіків цей віковий поріг наступає пізніше. Зараз в світі активно проводиться вивчення впливу віку на репродуктивні здібності чоловіків. Хоча про остаточні результати говорити поки рано, доведено, що вже у віці 50 років у чоловіків істотно знижується кількість сперматозоїдів в еякуляті, а значить, і здібність до запліднення. Тому, замислюючись над тим, коли ви хотіли б зачати дитини, беріть до уваги вік – як свій, так і партнера.

Пора року

Тут можна привести різні міркування і доводи. Зачаття дитини восени сприятливе тим, що майбутня мама зустрічає тяготи вагітності відпочила, її організм насичений вітамінами, укріплений літньою відпусткою, як правило, мається на увазі від’їзд з міста і підвищення фізичної активності. Останній, найважчий триместр вагітності доводиться на приємний весняний період, коли вже немає потреби тягати на собі важку шубу, немає небезпеки посковзнутися і впасти на покритому крижаною кіркою тротуарі, але в той же час ще не почалася та виснажуюча літня жара, яка може обтяжувати розвиток гестоза другої половини вагітності.

Народитися малюку належить в кінці весни – влітку, що добре з погляду профілактики рахіту. Є думка, що сприятливому перебігу третього триместра сприяє висока концентрація в материнській крові мелатоніна – гормону епіфіза (шишковидної залози), що виділяється в темний час доби.

При зимовому зачатті вагітність позбавлена цієї переваги, яка, поза сумнівом, присутня, якщо дитина зачата весною і його народження очікується в кінці осені або взимку.

Весняне зачаття відбувається на фоні браку вітамінів (тому треба наперед проконсультуватися з лікарем і попросити його підібрати вам відповідний вітамінний комплекс). Влітку термін вагітності ще не дуже великий, тому сезон швидше сприяє перебігу вагітності (ми вже перераховували: вітаміни, відпочинок і ін.). Про головну перевагу вагітності, закінчення якої доводиться на осінь – початок зими, ми вже говорили (підвищений вміст мелатоніна в організмі). До мінусів можна віднести зростаючий ризик ГРВІ і грипу, а також слизькі (взимку) вулиці і необхідність носити важкий зимовий одяг. Зате малюк, що народився взимку, хоча і позбавлений можливості гуляти на свіжому повітрі і одержувати достатню кількість сонячного світла відразу після народження, виявляється захищеним від вірусних захворювань (які нерідкі зимою і ранньою весною) завдяки материнським антитілам, які він одержує з молоком.

Цією ж перевагою користується дитина, зачата взимку і народжена, відповідно, восени. Зимове зачаття також необхідно заздалегідь “вітамінізувати”. Деяку незручність можуть доставити жаркі літні місяці, що доводяться на другу половину вагітності (вірогідність важчого перебігу пізнього гестозу).

Літнє зачаття сприятливе великою кількістю природних вітамінів в першому триместрі вагітності, при цьому останні місяці доводяться на кінець зими і початок весни, коли темний час діб ще вельми тривало, і, отже, високий вміст мелатоніна в організмі. Правда, в цей час ще може бути слизько на вулицях, зберігається вірогідність епідемій грипу і ГРВІ. Зате новонародженого малюка радуватиме весняне сонечко (природна профілактика рахіту), а літні фрукти і овочі наситять мамине молоко вітамінами.

Не виключено, що ми випустили з уваги якісь міркування про плюси і мінуси тієї або іншої пори року з погляду зачаття. Проте сподіваємося, що сам принцип побудови аргументування вам ясний, як ясно і те, що вибрати ідеальний час вельми скрутно. Втім, на нашу думку, кращий час для зачаття – кінець літа – початок осені (народження дитини доводиться на кінець весни – початок літа).

Поділитися в...

Вас може зацікавити...