Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

Коли дитина починає тримати голову або коли мамі починати нервувати

Коли дитина починає тримати голову

Насправді нервувати не потрібно зовсім, краще вивчити етапи розвитку дітей до року і спостерігати за своєю безцінною крихіткою. І у теоретично підкованої молодої мами навряд чи виникне питання: коли дитина починає тримати голову? ..

Матусі переживати і хвилюватися не перестануть ніколи, і знову і знову на якому-небудь материнському форумі будуть звучати їхні віртуальні вигуки: «Коли дитина повинна тримати голову ?!” При цьому часом не важливо, мова йде про першу дитину або про четверту. Так що навіть якщо у мами дитина не перша, вона все одно прагне згадати, «а як це буває?».

Малюка, який тільки-но з’явився на світ, батьки беруть на руки з деяким хвилюванням: він здається таким тендітним і беззахисним. Хочеться, щоб він трохи підріс, зміцнів, навчився сам тримати голову. Адже зараз м’язи шиї у крихітки дуже слабкі і тому його голову потрібно обов’язково притримувати, щоб не пошкодити шийні хребці. Однак, при всій удаваній беззахисності новонароджених, у них дуже розвинений інстинкт самозбереження. І якщо малюка покласти на живіт, він інстинктивно поверне голову на бік, щоб не задихнутися. Мова, природно, йде про повністю здорову і доношену дитину.

Не квапити події

Розмірковуючи над питанням, коли дитина починає тримати голову, потрібно пам’ятати: йдеться про поетапний психофізичний розвиток і не потрібно квапити події. Так, рухи новонародженого в основному рефлекторні. Якщо спробувати підняти маля за ручки, голова його відкинеться назад. Крихітці ще належить навчитися контролювати роботу м’язів шиї. Вже в два-три тижні дитина, якщо її покласти на живіт, намагатиметься підняти голову. А приблизно в півтора місяці він, лежачи на животі, може піднімати голову під кутом 45 градусів і утримувати її майже хвилину.

Якщо матуся, яка складає вам компанію на прогулянках по парку, гордо вказуючи на своє маля в колясці, гордо каже, що її дитинка в місяць впевнено тримає голову, не поспішайте заздрити. А краще порадьте їй звернутися до фахівця – невролога. Швидше за все, у її дитини – підвищений внутрішньочерепний тиск. І, щоб вирішити проблему, лікар може призначити спеціальні процедури, масаж … Так, кожна дитина – індивідуальність і поняття норми у малюків відносне, але все-таки не варто ними нехтувати. Адже послідовність етапів психомоторного розвитку немовляти пов’язана з розвитком спинного мозку, а тому – однакова у всіх діточок.

Але все ж таки, в якому віці дитина починає тримати голову досить впевнено? Приблизно в три місяці. На животі крихітка здатна вже піднімати голову і плечі, а якщо спробувати підняти її за руки, голова і шия опиниться на одній лінії з тулубом. Правда, довго демонструвати подібне вміння у малюка не вистачить сил.

Тому приблизно в три місяці дитина може тримати голову і у вертикальному положенні, перебуваючи на руках у дорослих. Але не слід переоцінювати можливості малечі, потрібно пам’ятати: у тримісячного малюка м’язи шиї ще дуже нерозвинені і його голова все ще потребує опори – підстрахування.

А в чотири місяці дитина здатна в положенні на животі піднімати голову і верхню частину тулуба. В чотири-шість місяців малюк впевнено тримає голову й захоплено повертає її з боку в бік, радіючи можливості бачити навколишній світ з різних точок огляду.

Якщо потрібна допомога

А що робити, якщо дитина не тримає голову, хоча за всіма віковими показниками – уже пора? Як навчити дитину тримати голову? Дуже важливо з перших днів життя дитини показати її грамотному педіатру, якому ви довіряєте. І, якщо потрібно – неврологу.

Тож відповісти на питання «як навчити дитину тримати голову?», якщо у неї є якісь проблеми, може тільки фахівець. Але, безумовно, за свого малюка відповідає передусім його мама. І щоб не боятися некомпетентності лікаря, потрібно знайти такого, якому ви будете довіряти. Адже багато питань зі здоров’ям немовлят вирішуються до року, головне, не відкладати їх вирішення на потім.

А якщо у малюка зі здоров’ям все гаразд? А мамі так хочеться допомогти йому в цьому? Їй просто потрібно частіше вкладати його на животик. А ще ніщо не допомагає розвитку криітки так, як тілесний контакт з дорогою матусею, постійна впевненість, що вона поруч.

Трапляється, що деякі мами скаржаться на те, що їх дитина перестала тримати голову. І починають питати поради у подруг, на форумах. Поради це, звичайно, не погано, але тільки для того, щоб переконатися: з подібною проблемою стикалися і інші. А ось розпізнати її причини і знайти шляхи вирішення можуть тільки фахівці. І, перш, ніж дзвонити подругами або сідати за комп’ютер, слід записатися на прийом до невролога. Можливо, у крихітки знижений тонус і потрібно допомогти їй курсом масажу. Або лікарськими препаратами. А можливо, на малюка просто подіяли перепади погоди або він просто втомився? Але сказати це повинен саме лікар …

Рівняння на середину!

Якщо ваша дитина тримає голову набік тут нічого страшного немає. Щоб виправити ситуацію, лікарі радять регулярно перекладати дитинку з одного кінця ліжка (що стоїть біля стіни) в інший, щоб вона спостерігала за всім, що відбувається в кімнаті спочатку тримаючи голову наліво, а потім направо. Також рекомендують купити спеціальну подушку або використовувати валик, щоб голова не завалювалася весь час на одну і ту ж сторону. Обов’язково призначають спеціальний масаж.

Так що якщо мама помітила, що її малюк весь час тримає голову набік – це теж привід звернутися до лікаря.

Період, коли ваше дитя починає тримати голову, показує, що малюк розвивається правильно. Завдання мами – бути уважною і не упустити проблеми в розвитку, якщо вони раптом з’являться. Адже в більшості своїй їх можна вирішити до року. Пізніше виправити щось буде набагато складніше.

Exit mobile version