Коли дитина починає тримати голову або коли мамі починати нервувати

Коли дитина починає тримати голову

Насправді нервувати не потрібно зовсім, краще вивчити етапи розвитку дітей до року і спостерігати за своєю безцінною крихіткою. І у теоретично підкованої молодої мами навряд чи виникне питання: коли дитина починає тримати голову? ..

Матусі переживати і хвилюватися не перестануть ніколи, і знову і знову на якому-небудь материнському форумі будуть звучати їхні віртуальні вигуки: «Коли дитина повинна тримати голову ?!” При цьому часом не важливо, мова йде про першу дитину або про четверту. Так що навіть якщо у мами дитина не перша, вона все одно прагне згадати, «а як це буває?».

Малюка, який тільки-но з’явився на світ, батьки беруть на руки з деяким хвилюванням: він здається таким тендітним і беззахисним. Хочеться, щоб він трохи підріс, зміцнів, навчився сам тримати голову. Адже зараз м’язи шиї у крихітки дуже слабкі і тому його голову потрібно обов’язково притримувати, щоб не пошкодити шийні хребці. Однак, при всій удаваній беззахисності новонароджених, у них дуже розвинений інстинкт самозбереження. І якщо малюка покласти на живіт, він інстинктивно поверне голову на бік, щоб не задихнутися. Мова, природно, йде про повністю здорову і доношену дитину.

Не квапити події

Розмірковуючи над питанням, коли дитина починає тримати голову, потрібно пам’ятати: йдеться про поетапний психофізичний розвиток і не потрібно квапити події. Так, рухи новонародженого в основному рефлекторні. Якщо спробувати підняти маля за ручки, голова його відкинеться назад. Крихітці ще належить навчитися контролювати роботу м’язів шиї. Вже в два-три тижні дитина, якщо її покласти на живіт, намагатиметься підняти голову. А приблизно в півтора місяці він, лежачи на животі, може піднімати голову під кутом 45 градусів і утримувати її майже хвилину.

Якщо матуся, яка складає вам компанію на прогулянках по парку, гордо вказуючи на своє маля в колясці, гордо каже, що її дитинка в місяць впевнено тримає голову, не поспішайте заздрити. А краще порадьте їй звернутися до фахівця – невролога. Швидше за все, у її дитини – підвищений внутрішньочерепний тиск. І, щоб вирішити проблему, лікар може призначити спеціальні процедури, масаж … Так, кожна дитина – індивідуальність і поняття норми у малюків відносне, але все-таки не варто ними нехтувати. Адже послідовність етапів психомоторного розвитку немовляти пов’язана з розвитком спинного мозку, а тому – однакова у всіх діточок.

Але все ж таки, в якому віці дитина починає тримати голову досить впевнено? Приблизно в три місяці. На животі крихітка здатна вже піднімати голову і плечі, а якщо спробувати підняти її за руки, голова і шия опиниться на одній лінії з тулубом. Правда, довго демонструвати подібне вміння у малюка не вистачить сил.

Тому приблизно в три місяці дитина може тримати голову і у вертикальному положенні, перебуваючи на руках у дорослих. Але не слід переоцінювати можливості малечі, потрібно пам’ятати: у тримісячного малюка м’язи шиї ще дуже нерозвинені і його голова все ще потребує опори – підстрахування.

А в чотири місяці дитина здатна в положенні на животі піднімати голову і верхню частину тулуба. В чотири-шість місяців малюк впевнено тримає голову й захоплено повертає її з боку в бік, радіючи можливості бачити навколишній світ з різних точок огляду.

Якщо потрібна допомога

А що робити, якщо дитина не тримає голову, хоча за всіма віковими показниками – уже пора? Як навчити дитину тримати голову? Дуже важливо з перших днів життя дитини показати її грамотному педіатру, якому ви довіряєте. І, якщо потрібно – неврологу.

Тож відповісти на питання «як навчити дитину тримати голову?», якщо у неї є якісь проблеми, може тільки фахівець. Але, безумовно, за свого малюка відповідає передусім його мама. І щоб не боятися некомпетентності лікаря, потрібно знайти такого, якому ви будете довіряти. Адже багато питань зі здоров’ям немовлят вирішуються до року, головне, не відкладати їх вирішення на потім.

А якщо у малюка зі здоров’ям все гаразд? А мамі так хочеться допомогти йому в цьому? Їй просто потрібно частіше вкладати його на животик. А ще ніщо не допомагає розвитку криітки так, як тілесний контакт з дорогою матусею, постійна впевненість, що вона поруч.

Трапляється, що деякі мами скаржаться на те, що їх дитина перестала тримати голову. І починають питати поради у подруг, на форумах. Поради це, звичайно, не погано, але тільки для того, щоб переконатися: з подібною проблемою стикалися і інші. А ось розпізнати її причини і знайти шляхи вирішення можуть тільки фахівці. І, перш, ніж дзвонити подругами або сідати за комп’ютер, слід записатися на прийом до невролога. Можливо, у крихітки знижений тонус і потрібно допомогти їй курсом масажу. Або лікарськими препаратами. А можливо, на малюка просто подіяли перепади погоди або він просто втомився? Але сказати це повинен саме лікар …

Рівняння на середину!

Якщо ваша дитина тримає голову набік тут нічого страшного немає. Щоб виправити ситуацію, лікарі радять регулярно перекладати дитинку з одного кінця ліжка (що стоїть біля стіни) в інший, щоб вона спостерігала за всім, що відбувається в кімнаті спочатку тримаючи голову наліво, а потім направо. Також рекомендують купити спеціальну подушку або використовувати валик, щоб голова не завалювалася весь час на одну і ту ж сторону. Обов’язково призначають спеціальний масаж.

Так що якщо мама помітила, що її малюк весь час тримає голову набік – це теж привід звернутися до лікаря.

Період, коли ваше дитя починає тримати голову, показує, що малюк розвивається правильно. Завдання мами – бути уважною і не упустити проблеми в розвитку, якщо вони раптом з’являться. Адже в більшості своїй їх можна вирішити до року. Пізніше виправити щось буде набагато складніше.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...