Кесарів розтин

Кесарів розтинКесаревим розтином називається така операція, при якій плід витягується через штучно зроблений розріз на матці. Це така хірургічна операція, в ході якої спочатку розсікається передня черевна стінка породіллі, потім – стінка її матки, після чого плід витягується назовні через ці розрізи.

Історія кесаревого розтину

Кесарів розтин є однією з найдавніших операцій. Ще в давні часи її робили за велінням релігійних законів на померлій під час пологів жінці, тому що поховання її з плодом, що знаходяться в утробі, було неприпустимо. Виконували кесарів розтин в той час люди, які не мали ніякого відношення до медицини. В кінці XVI на початку XVII століть цю операцію стали робити і на живій жінці. При операціях, зроблених в цей період, після вилучення плоду стінка матки не зашивається. Тому жінки вмирали в 100% випадків від кровотечі та септичних ускладнень. Відомий французький акушер Моріс в той час писав, що “проведення операції кесаревого розтину рівнозначно вбивству жінки”. Це був доантисептичний період в акушерстві. У ті роки не були чітко визначені показання та протипоказання для операції, не застосовувалося знеболення. У вісімнадцятому столітті запропонували після вилучення дитини видаляти матку, що призвело до деякого зниження смертності жінок. У дев’ятнадцятому столітті відбулося подальше удосконалення операції кесаревого розтину шляхом ушивання розрізу матки, застосування різних антисептиків і методів знеболювання. З цього часу починається більш часте використання кесаревого розтину в акушерській практиці.

Кесарів розтин в сучасному акушерстві

У сучасному акушерстві кесарів розтин – найбільш часто виконувана операція .Частота її в останні роки досягає 10-20% від загального числа пологів.

Показання до операції кесаревого розтину

Кесарів розтин виконується лише в тих ситуаціях, коли пологи через природні родові шляхи небезпечні для життя і здоров’я плоду або самої жінки.

Розрізняють абсолютні і відносні показання до операції

Абсолютні показання до операції кесаревого розтину – це такі клінічні ситуації, при яких пологи через природні родові шляхи становлять небезпеку для життя жінки.

До групи відносних показань включені захворювання і акушерські ситуації, які несприятливо позначаються на стані матері і плоду, якщо пологи проводяться природним шляхом.

Більшість показань для кесаревого розтину обумовлені турботою про збереження здоров’я як матері, так і дитини. В одному випадку вже на самому початку вагітності при обстеженні у жінки виявляються передумови того, що народжувати вона, можливо, буде не самостійно (наприклад, сильне звуження таза, або рубець на матці від попередньої операції). В іншому – показання для розродження кесаревим розтином з’являються у міру збільшення терміну вагітності (наприклад, у плоду встановилося поперечне положення в матці або на УЗД визначили передлежання плаценти). Про цей факт лікар попереджує вагітну відразу ж, пояснюючи їй причину. В обох цих випадках жінку готують для кесаревого розтину в плановому порядку, тобто при надходженні до пологового відділення її починають готувати не до пологів, а до операції.

Звичайно, психологічний аспект “неприйняття” майбутніми мамами кесаревого розтину зрозумілий. Мало хто відчуває “тягу” до хірургічних втручань в справи свого власного організму. Але кесарів розтин – це повсякденна реальність. Тому лікар завжди намагається пояснити всі плюси і мінуси майбутньої операції і заспокоїти жінку.

Але, іноді, коли здавалося б нічого не віщувало небезпеки протягом всієї вагітності і жінка почала самостійно народжувати, виникають екстрені ситуації (наприклад, загроза розриву матки або кисневе голодування плода, слабкість родової діяльності) і пологи закінчуються за терміновими показниками операцією кесаревого розтину.

Які клінічні ситуації вважаються протипоказанням для виконання операції кесаревого розтину?

  • Внутрішньоутробна смерть плоду (загибель плоду до народження).
  • Глибока недоношеність плоду.
  • Каліцтва плоду.
  • Тривале кисневе голодування плоду, при якому немає впевненості в народженні живої дитини.
  • Інфекційні та запальні захворювання матері.

Які умови вважаються найбільш сприятливими для проведення операції?

Оптимальним терміном проведення операції вважається початок родової діяльності, так як в цьому випадку матка добре скорочується і зменшується небезпека кровотечі; крім того, в післяпологовому періоді виділення з матки здобудуть достатній відтік через прочинену шийку.

Краще якщо навколоплідні води будуть цілі або після їх відходження не повинно пройти більше 12 годин.

Життєздатний плід (ця умова не завжди здійснима: іноді при небезпеці для життя матері операція проводиться і при нежиттєздатному плоді).

У чому полягає підготовка жінки до планової операції кесаревого розтину?

При підготовці вагітної проводиться детальне обстеження, що включає дослідження показників крові, електрокардіографію, дослідження вагінальних мазків, огляд терапевта та лікаря-анестезіолога.

Крім того, обов’язково проводиться комплексна оцінка стану плоду (ультразвукове дослідження, кардіотокографія).

Напередодні ввечері перед операцією вагітній робиться очисна клізма, її повторюють зранку в день операції. На ніч, як правило, призначаються заспокійливі препарати.

Які методи знеболювання при кесаревому розтину?

Ендотрахеальний наркоз – це загальне знеболювання зі штучною вентиляцією легень, в даний час є основним методом знеболювання операції кесаревого розтину. Його робить лікар-анестезіолог і протягом всієї операції контролює стан жінки.

Етапи операції

Розріз шкіри і підшкірної жирової клітковини проводиться по нижній складці живота в поперечному напрямку.

Розріз на матці проводиться обережно (щоб не пошкодити плід) в нижньому матковому сегменті (найтонше і розтягнуте місце на матці). Розріз роблять спочатку невеликий також в поперечному напрямі. Потім хірург вказівними пальцями обережно розтягує розріз до 10-12 см.

Наступний і найбільш відповідальний момент – витягання плоду. Хірург обережно вводить у порожнину матки руку і виводить назовні головку плоду, і потім витягує всю дитину. Після перерізується пуповина, і дитина передається дитячому лікарю і медичній сестрі.

З матки віддаляється плацента з оболонками (послід), розріз матки ретельно зашивається, хірург перевіряє стан черевної порожнини і поетапно зашиває її стінку.

Які неприємні моменти можливі після операції?

Можливі неприємні відчуття під час виходу з наркозу (та й то не у всіх). Це можуть бути нудота та запаморочення, головні болі. Крім того, операційна рана теж може бути джерелом больових відчуттів в перший час. Лікар звичайно призначає засоби, що зменшують або усувають біль (з урахуванням впливу ліків на новонародженого, якщо породілля годує дитину груддю).

До неприємностей можна віднести також необхідність постільного режиму в перший час (1-2 доби, на 3 добу після операції дозволяється ходити), необхідність мочитися через катетер, введений в сечовий міхур (зовсім недовго), більша, ніж зазвичай, кількість призначуваних ліків та аналізів , запори і деякі гігієнічні обмеження – вологий туалет замість повноцінного душу (до зняття швів).

Чим відрізняється післяпологовий період для жінок після кесаревого розтину?

В основному тим, що буде потрібно більше часу, перш ніж жінка відчує себе як до вагітності, а також відчуттями і проблемами, пов’язаними з післяопераційним рубцем.

Цим пацієнткам потрібно більше відпочинку і допомоги у домашніх справах і з дитиною, особливо в перший тиждень після виписки, тому корисно заздалегідь подумати про це і попросити про допомогу членів сім’ї. До виписки особливої хворобливості в області післяопераційного шва не повинно бути.

Протягом декількох тижнів після операції кесаревого розтину область шва може бути чутлива, але поступово це зникне. Після виписки можна приймати душ і треба не боятися мити шов (з подальшою обробкою його зеленкою).

В процесі загоєння шву можливе виникнення почуття поколювання, стягування шкіри або свербіння. Це нормальні відчуття, які є проявами процесів загоєння і поступово зникнуть.

Протягом декількох місяців після операції може зберегтися відчуття оніміння шкіри в області рубця. При появі вираженого болю, почервоніння рубця або при виникненні коричневих, жовтих або кров’яних виділень зі шва, необхідно звернутися до лікаря.

Рекомендації з приводу відновлення статевого життя, контрацепції та фізичних вправ не відрізняються від тих як і для жінок, які народили через природні родові шляхи.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...