Кесарів розтин – так чи ні?

Кесарево сечениеКесарів розтин – поширений метод народження дитини. Раніше він був крайнім заходом, використовуваним для порятунку життя в разі, якщо немає ніяких шансів на самостійні пологи. Проте потім цей метод стали застосовувати набагато ширше і частіше, але при цьому до цих пір навколо нього не змовкають суперечки. Чому? З чим пов’язані всі ці сумніви і коливання?

Кесарів розтин – що це таке? 

Це – хірургічне втручання в організм матері. А сенс його полягає в тому, що для появи малюка на світ розрізається черевна стінка і стінка матки, розтинають плодовий міхур. Потім на матку накладають кетгутові шви і зашивають її. Середня тривалість операції – 20-40 хвилин. Проводять кесарів і планово, і екстрено, якщо раптом виникає небезпека.

Показання: 

• Ризикований для нових пологів стан рубця на матці після вже зробленого раніше кесаревого розтину;

• Захворювання матки;

• Вузький таз (він може бути анатомічно вузьким – занадто вузьке кісткове кільце, а також клінічно вузьким – коли для конкретної мами конкретна дитина занадто велика);

• Плід більш 4 кг;

• Захворювання очей;

• Травми м’язів промежини;

• Травми хребта і тазу;

• Відшарування плаценти;

• Гостра гіпоксія плоду.

У всього є наслідки 

Іноді породіллі самі віддають перевагу кесаревому розтину. Це стосується тих, хто психологічно не підготовлений до пологів. Вони бояться болю і думають, що краще заснути, прокинутися – і побачити дитину. При цьому часто забувають про післяопераційні рани, й наслідки для мами і дитини. Чи варті легкі пологи цього?

Хірургічне втручання навіть при найкращому розкладі може мати наслідки – може виникнути кровотеча, інфекція, може статися травмування сусідніх органів.

Крім того, кесарів розтин залишає багато відбитків, один з яких – шви на животі і на матці. Шви на животі можуть розійтися – тоді обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Крім того, шов може хоч і добре зростися, але при цьому виглядати дуже негарно. У цьому випадку знову знадобиться хірургічне втручання. Куди гірше все зі швом на матці – на жаль, їх підправити можна. А від них залежатиме можливість нової вагітності і пологів.

Ще одна проблема – годування грудьми. Після операції дитину не можна прикладати до грудей. Це пов’язано з вмістом препаратів, які необхідно було використовувати в зв’язку з операцією. Дитину перший час доводиться годувати з пляшечки і не завжди після цього її легко привчити до грудей, адже смоктати соску куди простіше, ніж мамині груди.

Скільки часу треба, щоб відновилося звичайне життя? 

• Після операції дозволяється піднятися через 6 годин, а в звичайну палату переводять протягом доби. На п’ятий день роблять УЗД і, якщо все в порядку, на 6-7 добу виписують.

• Перші півтора місяці заборонена ванна – приймати можна тільки душ.

• Фізичні навантаження допускаються не раніше, ніж через 2 місяці, якщо загоєння проходить без жодних ускладнень.

• Жити статевим життям можна через 6 тижнів, якщо при огляді лікаря не буде виявлено проблем.

• Планувати нову вагітність лікарі радять не раніше, ніж через 2 роки.

І, що дуже важливо, наслідки спостерігаються не тільки у матері, але і у дитини. Вченими давно доведено, що діти, народжені за допомогою кесаревого розтину, важче адаптуються до навколишнього середовища. Природні пологи – потужний механізм, що запускає всі системи життєзабезпечення малюка. За статистикою, у «кесарят» в 2-3 рази частіше зустрічаються всілякі неврологічні порушення.

Будь-яка операція має на увазі знеболювання, передопераційний і післяопераційний догляд. Все це вимагає медикаментів, які ніяк не можна назвати корисними для малюка. От і виникає парадокс – під час вагітності страшно випити зайву таблетку, а потім – купа медикаментів. А тому добре подумайте, перш ніж вибирати кесарів розтин без серйозної необхідності.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...