Кесарів розтин. Дві сторони однієї медалі

Кесарів розтин. Дві сторони однієї медаліКесарів розтин – одна з найдавніших операцій. Вона була відома ще в Стародавній Греції. Популярність її обумовлена тим, що далеко не завжди жінка має можливість народити природним шляхом. Але чим загрожує цей метод допомоги породіллі?

У ті ж самі древні століття і аж до ХІХ ст., Кесарів розтин завжди закінчувався смертю матері. Тому використовувалося тільки для порятунку дитини. У наполеонівську епоху лікарі навчилися видаляти матку під час проведення операції. Це дозволило вижити, приблизно, 25 жінкам з 100. І лише з відкриттям антибіотиків кесарів розтин став застосовуватися не тільки для того, щоб врятувати малюка, але і заради самої мами.

Для того щоб відповісти на питання, про наслідки операції в наші дні, необхідно попередньо розібратися, в яких випадках її застосовують.

Плановий кесарів розтин
Практикується в багатьох випадках, у тому числі:
1. при тазовому передлежанні;
2. при невідповідності розмірів плода ширині тазу (клінічно вузький таз);
3. в ситуації, коли плацента перекриває вихід малюка з матки (передлежання плаценти);
4. при багатоплідній вагітності;
5. при загрозі розриву матки в місці старого шва;
6. іноді при зачатті методом ЕКЗ;
7. при деяких захворюваннях мами (наприклад, відшаруванні сітківки ока, важких захворювання серця, ниркової недостатності, генітальний герпес, гестозі, пухлинах в області шийки матки) та ін.
Якщо гінеколог направляє майбутню маму на плановий кесарів розтин, жінці необхідно заздалегідь зареєструватися в пологовому будинку. Там буде потрібно здати всі необхідні аналізи. Важливо попередньо з’ясувати, чи немає у пацієнтки алергії на ті чи інші ліки. Ще один серйозний момент – вибір варіантів анестезії.

Екстрений кесарів розтин
Досить часто ця операція проводиться позапланово. Тобто лікар приймає рішення вже в процесі пологів. Зазвичай причиною служать занадто слабкі сутички, в той час як дитина починає відчувати кисневе голодування.

Боятися кесаревого розтину не має сенсу. Всі сучасні пологові будинки укомплектовані необхідним обладнанням. Бригади лікарів чергують цілодобово.

Особливості операції
Після того, як породілля отримує наркоз, лікар робить два розрізи. Перший – черевної порожнини (шкіри, жиру і сполучних тканин). Другий – безпосередньо, матки. Черевні м’язи, при цьому, просто розсуваються в сторони. Розрізи можуть бути як горизонтальними, так і вертикальними. Поздовжній зазвичай використовується в тих випадках, коли дитину необхідно витягти екстрено. Поперечний (бікіні) застосовується частіше. Шов після нього менш помітний. Далі дитину витягають і зашивають розрізи в зворотній послідовності.

Фактори ризику
Для мами
1. Наркоз завжди має ті чи інші побічні дії.
2. Висока ймовірність ускладнень в порівнянні з природними пологами (різні запалення, пошкодження сечового міхура або кишечника).
3. Необхідність приймати антибіотики.
4. Тривалий і більш складний післяопераційний період.
Для малюка
1. При помилці в розрахунках існує ймовірність того, що немовля з’явиться на світ раніше необхідного терміну.
2. Підвищена ймовірність ускладнень в роботі дихальної системи.
3. Попадання препаратів наркозу в кров малюка (зазвичай незначне).
4. Дитину віддають мамі лише на третю добу.
5. Прикладання до грудей – через 3-5 днів після народження (залежно від призначеного мамі антибіотика).

Поділитися в...

Вас може зацікавити...