• Без категорії

Істміко-цервікальна недостатність

Істміко-цервікальна недостатністьВідомо безліч причин, які приводять до мимовільних викиднів. Одна з них — істміко-цервікальна недостатність, тобто стан, коли перешийок (по-латині «істмус») і шийка («цервекс») матки не справляється із зростаючим навантаженням (плід, що росте, навколоплідні води) і починає передчасно розкриватися.

Для того, щоб зрозуміти, як розвивається цей стан, необхідно знати будову матки. Матка складається з тіла (де під час вагітності розвивається плід) і шийки, яка, разом з перешийком, формує в пологах один із становлячих родових шляхів. Шийка матки має форму циліндра або усіченого конуса завдовжки близько 4 см; з боку тіла матки вона обмежена внутрішнім зівом, в піхві відкривається зовнішнім зівом. Шийка матки складається із сполучної і м’язової тканини, причому, на відміну від тіла матки, де переважає остання, в шийці матки м’язової тканини всього близько 30%, і вона в основному концентрується у області внутрішнього зіву, формуючи сфінктер, або жом, — м’язове кільце, яке повинне утримувати плодове яйце в порожнині матки.

При якому-небудь пошкодженні цього м’язового кільця шийку матки перестає виконувати свою функцію. Це стан і називається істміко-цервікальною недостатністю (ІЦН). Виділяють травматичну і функціональну ІЦН.

Діагноста ІЦН

Вчасно розпізнати ІЦН можна тільки в тому випадку, якщо при регулярних візитах в жіночу консультацію лікар оглядає жінку на кріслі. На жаль, насправді в жіночих консультаціях вагінальне дослідження звичайно роблять тільки при ставанні на облік, а потім обмежуються вимірюванням тиску, окружності живота і висоти стояння дна матки, зважуванням.

Звичайно, якщо раніше у жінки вже спостерігалася ІЦН, швидше за все, лікар, що веде вагітність, не стане нехтувати регулярним вагінальним дослідженням. (Після пологів цей діагноз можна підтвердити за допомогою спеціального методу дослідження — гістеросальпінгографії, тобто знімка матки і маткових труб з використанням рентгеноконтрастної речовини.)

Крім того, якщо попередня вагітність закінчилася викиднем, який відбувся в II триместрі і починався з витікання навколоплідних вод (а тим більше якщо цей викидень був не першим), слід неодмінно відразу повідомити про це лікаря: він може запідозрити наявність ІЦН і з самого початку вагітності проводити відповідні дослідження. Але навіть за відсутності подібних обставин можна порадити вагітній жінці попросити свого лікаря оглянути на кріслі і таким чином перевірити, чи все в порядку з шийкою матки.

Стан шийки матки можна оцінити також за допомогою УЗД — при дослідженні вагінальним датчиком вимірюють довжину шийки матки і стан внутрішнього зіву. Довжина шийки матки менше 2 см і діаметр внутрішнього зіву більше 1 см вважаються ультразвуковими ознаками ІЦН.

Лікування ІЦН

При ендокринних порушеннях, особливо при надлишку андрогенів, спочатку намагаються коригувати ці порушення, призначають препарати глюкокортікоїдного ряду — як правило дексаметазон. Якщо жінка вже одержує його за якими-небудь іншими свідченнями, просто збільшують дозування.

Через 1–2 тижні оцінюють стан шийки матки — якщо воно стабілізувалося, немає тенденції до подальшого відкриття, то просто продовжують спостерігати за станом жінки, при цьому обов’язково проводячи регулярні огляди шийки матки.

Якщо немає ефекту від глюкокортикоїдів або ж якщо істміко-цервікальна недостатність має травматичну природу, то необхідна хірургічна корекція ІЦН.

Після операції протягом 1–3 днів необхідно санувати піхву, тобто обробляти її і область накладення швів розчинами антисептиків (фурациліна, хлоргексидіна). Надалі пацієнткам з швами на шийці матки необхідно регулярно — 1 раз в дві неділі — приходити на огляд до гінеколога. Шви знімають в 37 тижнів вагітності, причому ця маніпуляція може бути зроблена і амбулаторно, в жіночій консультації.

Як і після будь-якої іншої операції, після хірургічної корекції ІЦН можливі ускладнення і побічні ефекти. У невеликому відсотку випадків відбувається "прорізання" швів — особливо коли матка дуже часто напружується, тому більшості жінок з швами на шийці матки призначають токолітики — препарати, що знижують тонус матки. На нитках може накопичуватися значна кількість мікробів, що провокує розвиток або загострення запалення піхви. Всім пацієнткам з швами на шийці матки необхідно періодично здавати мазки з піхви на флору і санувати піхву.

Джерело: best-mama

Поділитися в...

Вас може зацікавити...