Ілюзія маски Чапліна

Ілюзія маски ЧаплінаНа ілюстрації показана зворотна сторона маски – увігнуте зображення. Через відомий «глюк» в людському мозку більшість здорових людей бачать тут опукле зображення, ігноруючи очевидні ознаки світло і тіні (відео тесту дивимося внизу статті). Приблизно два роки тому вчені довели, що мозок шизофреніка обдурити не вдається – для нього маска залишається увігнутою. Це цікавий випадок, коли спотворення реальності і самообман – ознака здорової людини.

Дана оптична ілюзія не діє також на деяких людей під впливом алкоголю і наркотиків.

Причина, по якій мозок шизофреніка відмовляється приймати оптичну ілюзію, поки до кінця не ясна. Вчені припускають, що вона пов’язана з неправильним (або правильним, але вже точно «нездоровим») способом обробки візуальної інформації та розпізнавання образів.

Шизофренією страждають приблизно 0,7% населення. Хвороба супроводжується галюцинаціями, проблемами в поведінці та емоційній сфері, депресіями, тривожними станами, підвищеним ризиком самогубства. На сьогоднішній день не існує надійного лабораторного тесту на шизофренію. У часи СРСР цей діагноз часто використовували проти дисидентів.

Цікаво, що лише невелика частина людей здатна бачити реальність без спотворень, і це є стовідсотковою ознакою психічного захворювання. Більше того, як тоді класифікувати «галюцинації», які є одним із клінічних симптомів шизофренії?

Симптоми шизофренії спостерігалися у математика Джона Неша (лауреат Нобелівської премії 1994 року з економіки, чия історія життя лягла в основу фільму «Ігри розуму»),

Результати дослідження вчених з Ганноверського медичного університету і Університетського коледжу Лондона опубліковані в науковому журналі NeuroImage під назвою «Understanding why patients with schizophrenia do not perceive the hollow-mask illusion using dynamic causal modelling».

Поділитися в...

Вас може зацікавити...