Хропіння під час вагітності

Хропіння під час вагітностіПеріод вагітності є надзвичайно відповідальним періодом у житті кожної жінки і ще більш важливим етапом початку життя майбутньої дитини. У цей період, будь-які зміни у здоров’ї жінки мають принципове значення.

Хропіння під час вагітності являє собою як медичну, так і соціальну проблему. При цьому, при хропінні в період вагітності страждає як сама жінка, так і плід. Хропіння являє собою звукове явище, викликане биттям різних рухливих структур глотки одне об одного при проходженні через верхні дихальні шляхи струменя повітря. Чим більш звужений просвіт глотки жінки, викликаного різними причинами, тим більша вірогідність хропіння в період вагітності.

При значному звуженні повітропровідних шляхів може відбуватися процес розвитку фарінгеального колапсу, і виникнення епізоду повної зупинки дихання (апное). При значній патології та критичному звуженні повітроносних шляхів храп в період вагітності є одним із симптомів обструктивного апное сну.

При такому стані вагітна жінка, в цілому за ніч, може не дихати 2-3 години. Кожен епізод апное супроводжується гіпоксемією (зниженням рівня насичення крові киснем). А десятки і сотні епізодів апное за ніч у вагітної значно підвищують ризик розвитку гіпоксії і гіпотрофії плоду, прееклампсії та артеріальної гіпертензії.

Як правило, жінки з хропінням при вагітності і наявністю синдрому обструктивного апное скаржаться на неспокійний і поверхневий сон, розбитість і головний біль вранці, напади задухи вночі, дратівливість, виражену денну сонливість, знижений емоційний фон.

Причини хропіння при вагітності. Ситуації можуть кардинально різнитися:

У першому варіанті храп у жінки був присутній і до періоду вагітності, а при вагітності храп посилився. Швидше за все, у такої пацієнтки були сприятливі фактори ще до вагітності: підвищена маса тіла, гіпертрофія мигдалин, зміщена назад маленька нижня щелепа, носова обструкція, хронічні захворювання ЛОР органів.

У другому випадку, коли жінка до вагітності не хропіла, а під впливом процесів при вагітності з’явився храп і розвинувся синдром обструктивного апное сну.

Такому стану сприяє ряд процесів:

Збільшення маси тіла. Вагітність завжди супроводжується набором ваги, при цьому, збільшення маси тіла вагітної найчастіше значно перевершує фізіологічну потребу. Розвивається ожиріння, в тому числі, жир відкладається в м’яких тканинах шиї, що призводить до здавлення дихальних шляхів зовні. При цьому самі структури глотки здатні також накопичувати жир і, відповідно, звужувати просвіт глотки, що призводить до появи хропіння при вагітності.

Значний внесок у появу хропіння при вагітності вносять набряки вагітних, особливо патологічні. Патологічні набряки виникають при ряді захворювань: серцево-судинній патології, гестозі, прееклампсії, захворюваннях нирок. Такі набряки більш виражені і значно погіршують стан жінки, обумовлюючи виражене звуження просвіту повітреводних шляхів за рахунок набряку слизової оболонки структур глотки, що підсилює хропіння у вагітних.

Частим чинником, що підсилює або викликає хропіння у вагітних, є «риніт вагітних», частота появи якого становить від 5 до 40% і виникає вонон частіше в другому/третьому триместрі вагітності. Симптоматика захворювання включає різного ступеня закладеність носа, чхання, свербіж і ринорею в носі, що призводить до утруднення носового дихання. У жінок, що мають носову обструкцію, як правило, відзначається значне погіршення дихання через ніс і, відповідно, наростає вираженість хропіння при вагітності і розвитку синдрому обструктивного апное сну.

Лікування хропіння і синдрому обструктивного апное сну у вагітних

Вибір конкретного методу або комплексу методів лікування хропіння і синдрому обструктивного апное сну залежить від поєднання причин і тяжкості розладів дихання уві сні. При неускладненому храпі або легкій формі синдрому обструктивного апное сну, який не несе потенційних ризиків для самої жінки і плоду, тактика може бути вичікувальної. Після благополучного вирішення вагітності часто хропіння повністю зникає.

При надмірній масі тіла вагітній показана певна дієта, що сприяє обмеженню зростання маси тіла.

При фізіологічних набряках показано обмеження кількості споживаної рідини, переважно в другій половині дня. Ефективно також обмеження споживання кухонної солі.

При патологічних набряках проводиться відповідне лікування в залежності від встановленого діагнозу.

При риніті вагітних можливо дотримання наступних рекомендацій:

• Забезпечте піднесене положення голови під час сну.

• Теплий пар може на час полегшити стан. Прийміть теплий душ і побудьте деякий час в атмосфері теплої ванни, насиченою вологою парою. Можна також намочити гарячою водою рушник, покласти його на обличчя і подихати деякий час.

• Закапайте в ніс ізотонічний стерильним розчином хлориду натрію, приміром, Аквамаріс (0.9% розчин – приблизно 1 г солі на 1 літр води). Можна також використовувати препарат у вигляді спрею. Через 5-10 хвилин висякайтеся.

• Використовуйте зволожувач у вашій спальні, особливо під час опалювального сезону в холодну пору року, коли відносна вологість повітря в квартирі різко падає до 20-30% (при нормі 60-70%).

• Уникайте впливу різних подразників (сигаретний дим, сильні запахи, різкий перепад температури, пилок квітучих рослин).

• Використовуйте смужки для розширення носових ходів «БрізРайт». Ці пружні смужки приклеюються на крила носа, розводять їх в сторони і істотно полегшують носове дихання. Дані смужки можна використовувати тривало як вдень, так і під час нічного сну. Вони не містять лікарських компонентів і можуть застосовуватися у вагітних без обмежень. Застосування смужок «БрізРайт» дозволяє також усунути або істотно полегшити храп у вагітних.

Якщо ж у вагітної діагностовано середня і важка форма синдрому обструктивного апное сну, особливо супроводжувана артеріальною гіпертонією, симптомами прееклампсії, а також вказівками на гіпоксію і гіпотрофію плода, то показано інтенсивне лікування у фахівця

Поділитися в...

Вас може зацікавити...