Грудне вигодовування немовлят: переваги, принципи

Грудне вигодовування немовлятГрудне вигодовування немовлят (вигодовування молоком матері) називають природним. Природне вигодовування має багато переваг: з одного боку для дитини, з іншого – для матері. При годуванні груддю організм матері виділяє велику кількість ендорфінів, енкефалінів – так званих «гормонів щастя», посилюється лактація, при годуванні після пологів посилюється виділення окситоцину – фактору, що сприяє скороченню м’язового шару матки та швидшій зупинці післяпологового кровотечі.

Грудне вигодовування сприяє персистируваніню в яєчнику жінки жовтого тіла вагітності, що перешкоджає настанню нової вагітності. Доведено, що вигодовування грудьми знижує вірогідність розвитку раку молочної залози і пухлинних захворювань жіночої статевої системи.

При порівнянні жіночого та коров’ячого молока для вигодовування вченими виявлено ряд переваг грудного молока. Молоко матері завжди тепле і стерильне, в ньому міститься більше 30 ферментів, що полегшують засвоєння поживних речовин (відбувається аутоліз молока). Жіноче молоко містить безліч захисних факторів: імуноглобуліни групи А, лізоцим, лактоферин і т.д. Коров’яче молоко є алергенним продуктом за рахунок переважання в ньому бета-лактоглобуліну на відміну від жіночого молока, в якому переважають альбуміни.

У грудному молоці присутня велика кількість незамінних амінокислот у вільній формі (метіонін, фенілаланін, валін, лейцин, треонін, ізолейцин, гістидин). Бета-форма лактози грудного молока помітно краще засвоюється організмом дитини і стимулює ріст біфідобактерій в кишечнику немовляти, які, в свою чергу, перешкоджають розвитку хвороботворних мікроорганізмів; в коров’ячому молоці міститься ж альфа-лактоза, яка гірше засвоюється і стимулює зростання E.coli (кишкової палички). Молоко матері містить більш легко засвоювані жири – в ньому присутні більше незамінних жирних кислот (лінолева, ліноленова, довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти).

Жіноче молоко містить біфідум-фактор, який сприяє розвитку в кишечнику потрібної дитині мікрофлори і перешкоджає тим самим настанню дисбактеріозу. Мінеральні елементи містяться в грудному молоці в оптимальному співвідношенні, на відміну від коров’ячого (в коров’ячому підвищена осмоляльність). Білки, жири і вуглеводи знаходяться в грудному молоці в необхідному для дитини співвідношенні – 1:3:6, а в коров’ячому молоці в іншому – 1:1,2:1,4.

Грудне молоко значно краще засвоюється організмом дитини: для його гідролізу необхідно в 3 рази менше травних ферментів і шлункового соку, ніж для гідролізу коров’ячого молока.

Існують правила грудного вигодовування:

1. Раннє прикладання (не пізніше 1-2 годин) дитини до грудей, бажано в пологовому залі відразу після пологів. Дитину необхідно прикласти до грудей до настання у неї фізіологічного сну, в молозиві в перші години концентрація необхідних речовин та факторів оптимальна, міститься велика кількість імуноглобулінів групи А, біфідум-фактора, вітамінів і інших речовин.

Існують і протипоказання до раннього прикладання до грудей. З боку породіллі це: важкі форми гестозів вагітності, значна крововтрата під час пологів і післяпологовому періоді, відкриті форми туберкульозу, СНІД у матері, стан декомпенсації хронічних захворювань внутрішніх органів; з боку дитини: оцінка за шкалою Апгар (спеціально розроблена шкала для оцінки життєздатності новонароджених ) нижче 7, порушення мозкового кровообігу 2-3 ст., глибока недоношеність (коли відсутні смоктальний або ковтальний рефлекс), важкі пороки розвитку.

2. Спільне перебування породіллі і новонародженого в одній палаті.

3. Режим вільного вигодовування (тобто на вимогу). Проте частіше, ніж через 2 години прикладати дитину до грудей не слід – це сприяє виникненню післяпологових маститів, виснаження матері і дитини.

4. Тривалість годування повинна становити не менше 15-20 хвилин, у так званих «ледачих сосунів» процес подовжується до 30 хвилин.

5. Годуюча жінка повинна правильно харчуватися й повноцінно відпочивати. З їжі слід виключити гострі, копчені, пряні страви, цибулю і часник, які можуть змінити смак молока. Необхідно запам’ятати наступне твердження «молока від молока не буває» – жінці навпаки варто обмежити споживання коров’ячого молока до 250-500 мл. на добу, що викликає додаткову алергізацію, краще приймати кисломолочні продукти.

Обсяг прийнятої рідини слід збільшити приблизно на 1 літр на добу, але не більше 2-2,5 літрів. Калорійність збільшується на 400-500 ккал. Необхідно збільшити вживання м’яса, риби, бобових, кисломолочних продуктів, овочів, зелені, ягід, злаків.

З російських джерел. В тех случаях, когда у ребенка высокая температура, можно использовать и рецепты народной медицины.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...