Грижа у немовлят

Грижа у немовлятПро її небезпеку відомо багатьом. Хто з нас не чув, як досвідчені бабусі заспокоюють розкричавшого крихітку, переживаючи щоб у малюка не вискочила грижа. Або радять прикладати мідний п’ятачок до пупка дитини. Але далеко не кожен з нас добре розуміє, що ж це за захворювання. І головне, як можна його запобігти або вилікувати, не рахуючи, звичайно, варіант з монетками.
Грижа – це випинання назовні будь-яких органів під шкірою в області паху, пупка та ін. Зазвичай вони формуються в той час, коли немовля дуже сильно кричить, тужиться, кашляє або чхає, а то й просто нервує. У дівчаток найчастіше зустрічається пупкова грижа, у хлопчиків – пахова. При натисканні вона може доставляти хворобливі відчуття. В стані спокою, зазвичай, проходить.
Пупкова грижа
За даними педіатрів, одне з найбільш поширених захворювань хірургічного плану у новонароджених. Проявляється появою невеликої опуклості в районі пупка при напрузі м’язів дитини. Легко вправляється пальцями.
Якщо батьки вчасно звернули увагу на проблему, вжили всіх заходів до лікування, призначені лікарем, і усунули негативні фактори, що провокують захворювання, то проблема вирішується без хірургічного втручання. Тим не менш, в 20-30% випадків, малюка доводиться везти в лікарню для проведення операції.
Найбільш часто пупкова грижа зустрічається у недоношених діток (кожен третій випадок). Також може бути вродженою. У цьому випадку проблема проявляється в перші два місяці життя немовляти. Зазвичай це пов’язано із захворюваннями самої мами під час вагітності: важкі форми токсикозу, серцева недостатність, анемії та ін. Нерідко діагностується і придбана грижа, яка виникає в результаті підвищеної збудливості крихти, тривалих порушеннях роботи животика і т.д.
Ще один, дуже рідкісний варіант – ембріональна грижа. Тобто випинання частини пупкового канатика. Діагностика проводиться за допомогою УЗД під час вагітності. Лікування – тільки оперативне, внутрішньоутробно або ж відразу після появи на світ.
Чому одні діти схильні до появи грижі, а інші – ні:
1. Генетична схильність. Якщо один з батьків мав подібне захворювання, то шанси передати його спадкоємцю – 7 з 10.
2. Недорозвиненість м’язів черевного преса. Може виникати в результаті безлічі факторів: неправильний догляд, погане харчування, хвороби мами під час очікування малюка та ін.
3. Хронічні хвороби дитини, сприяють регулярному напрузі м’язів. Наприклад, сильний, тривалий кашель (коклюш, бронхіт, пневмонія), болі в животику (кишкові кольки), нервові розлади.
Чим небезпечна грижа
Найчастіше це захворювання не небезпечно для малюка, більше того, навіть не доставляє йому дискомфорту. Проте, бувають серйозні винятки. Наприклад, утиск. У цьому випадку виникає здуття в районі пупка, грижа не вправляється. Малюк відчуває різкий біль, можливі нудота і блювота. При появі подібних симптомів слід негайно звернутися в швидку допомогу.
Профілактика гриж:
1. Часте викладання немовляти на животик (за 15-20 хвилин до годування 3-4 рази на день). Не забувайте про необхідність контролювати дитину в такому положенні, навіть якщо він ще не вміє перевертатися.
2. Накладення пов’язок з використанням спеціальних пластирів – Порофікс, пластирі Chicco і Hartmann.
3. Спеціальні масажі, методику проведення яких вам покаже педіатр.
4. Лікувальна гімнастика.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...