Гормональна перебудова: випереджаючі і відстаючі

Гормональна перебудова випереджаючі і відстаючіГормональна перебудова може викликати в організмі дитини-підлітка ряд станів, що межують з хворобами: це зайва вага, «стрибки» менструального циклу у дівчаток, підвищення тиску, виникнення вугрів і т.д. Найчастіше ці явища – тимчасові, і здоров’я підлітка через 1 – 2 роки нормалізується. Проте варто враховувати, що статеве дозрівання не наступає у всіх в один і той же час …
У деяких дітей перехідний вік настає набагато раніше або набагато пізніше, ніж у їхніх однолітків. Природно, вони відчувають незручність і збентеження. Батькам треба заспокоїти сина чи дочку, пояснивши, що у нього немає відхилень і в найближчому майбутньому ці відмінності зникнуть.
Якщо, наприклад, у когось з батьків статеве дозрівання наступило раніше, ніж у його однолітків, то, скоріше за все, те ж чекає і його дітей. Однак при занадто ранньому настанні пубертатного періоду (таке буває і в 9 років!) Або його надмірному «запізненні» слід проконсультуватися з лікарем.
Швидке зростання, удавана незграбність (складно звикнути до зміненого тіла!) Та інші фізичні зміни викликають у підлітків відчуття емоційного і фізичного дискомфорту. Дратівливість, удавана грубість, небажання спілкуватися з дорослими, а іноді сором’язливість і навіть плаксивість типові для цього віку. Батькам треба запастися терпінням і м’яко, але наполегливо коригувати подібні прояви, щоб діти не «звикли».
Підлітки намагаються навчитися керувати своїм тілом і почуттями, а випередження або відставання в статевому розвитку ускладнює цей процес. Наприклад, дівчатка в 13 років можуть виглядати вже майже як жінки; більше того – у них більш дорослі інтереси. У них може з’явитися зневажливе ставлення до багатьох однокласників, особливо до тих хлопчиків, розвиток яких трохи затримується і хто з цієї причини відстає від більшості по зростанню і силі. Хлопчики ж починають переживати, не замислюючись над тим фактом, що через деякий час у їх розвитку настане різкий стрибок.
Батькам варто заспокоїти підлітка і заспокоїтися самим, адже чимало випадків, коли мама і тато тягнуть доньку чи сина до лікаря, щоб той провів їм «стимуляцію» гормонами! А в більшості ситуацій фізичний розвиток не треба «підстьобувати»; медикам достатньо лише дати рекомендації по режиму, раціону і фізичному вихованню. До того ж, в цьому віці лікування гормонами рідко дає очікуваний ефект.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...