Глисти у дітей

Глисти у дітейГлистні інвазії, або як їх називають у народі наявність глистів у дітей – одне з найпоширеніших захворювань, особливо це стосується дошкільнят молодшого віку. Звичка дітей не мити руки перед їжею, після прогулянки, відвідування туалету, ігри з тваринами, а також звичка гризти нігті або сторонні предмети: олівці, наприклад, і багато іншого призводить до частого і багаторазового зараження гельмінтами. Розглянемо два найбільш «популярних» гельмінтози – ентеробіоз (зараження гостриками) і аскаридоз.

Гострики – паразити невеликі, живуть у нижніх відділах прямої кишки, а яйця самка відкладає в складках шкіри навколо ануса, причому, в нічні години – тому дитину, що страждає від ентеробіозу, мучить свербіж навколо заднього проходу, що посилюється ночами, коли тепло – під ковдрою, та ще в піжамі! Розчісуючи сверблячі місця, дитина знову заражається. Оскільки гострики не викликають інтоксикації організму дитини в такій мірі, як, наприклад, аскариди, крім свербежу малюка нічого звичайно не турбує. Бувають випадки апендициту від потрапляння туди гостриків. У дівчаток частенько з’являються  запальні захворювання – вульвіти, оскільки і анальний отвір, і зовнішні статеві органи перебувають у безпосередній близькості.

Більш серйозним є зараження аскаридами, хоча б тому, що крім звичайних порушень, пов’язаних з присутністю в організмі паразита, аскаридоз супроводжується інтоксикацією – головними болями, слабкістю, болями в животі, порушеннями апетиту, синіми колами під очима. Дитина не просто відмовляється від їжі, змінюються уподобання – особливо повинна насторожити непереборна тяга до солодкого, особливо, шоколаду.

Цикл розвитку аскарид такий – потрапивши з калом хворої людини на траву, землю, яйця аскарид переносяться з немитими руками, овочами та фруктами в організм дитини, потрапивши в кишечник, там вони перетворюються на личинки, що проходять через стінку кишечника у кров, і з током крові заносяться в легені – альвеоли, дрібні бронхи, після чого, вдруге заковтуючи дитиною, знову осідають в кишечнику і там ростуть, отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності.

Крім загальних явищ, клінічні ознаки аскаридозу залежать від місцезнаходження личинок – коли вони в легенях – виникають напади кашлю, задишка, незалежно від місця перебування, аскариди алергізують організм і можуть проявляти свою присутність шкірними висипаннями – пухирями, дрібним червоним висипом, який зникне так само швидко, як і з’являється. У зв’язку з алергізацією в крові хворих підвищені еозинофіли.

У маленьких дітей трапляються серйозні ускладнення у вигляді кишкової непрохідності, коли клубок аскарид перекриває просвіт кишечника, такий стан рідко покращується без хірургічного втручання. А під час перебування гельмінтів в легенях можливий підйом температури до 38-39 градусів.

Лікування глистів проводять спеціальними препаратами за спеціальними схемами, часто після прийому речовини, іноді неодноразового, дитині дають проносне. Враховуючи, що механізм дії цих ліків – вбити паразита, а потім за допомогою перистальтики кишечника вигнати з організму, всі ці препарати – отрути, дуже токсичні, і передозування їх небезпечне. Є й народні методи вигнання глистів – це, перш за все, гарбузове насіння – можна просто його їсти, але це швидше для профілактики, а можна провернути через м’ясорубку і випити з молоком, через годину прийнявши проносне. Так позбавляються від гостриків. Від аскарид (гострики теж чутливі) допомагає проверчений або роздавлений часник (кількість залежить від віку дитини), який також запивається молоком, і проносне через годину.

Дізнатися про ефективність лікування глистів можна з аналізу калу, але треба знати, що паразити мають свій життєвий цикл і в калі присутні не завжди – вважається, що брати аналіз треба тричі через певний проміжок часу.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...