• Без категорії

Гіперактивна дитина

гіперактивні діти

Поняття гіперактивності

У 60-х роках ХХ століття лікарі називали гіперактивність патологічним станом і пояснювали її мінімальними розладами функцій мозку. У 80-х роках надмірну рухову активність стали відносити до самостійних захворювань, назвавши «синдром дефіциту (порушення) уваги з гіперактивністю» (СДУГ). Коли дитина гіперактивна, ознаки цього проявляються в проблемах з концентрацією уваги, пам’яттю і навчанням. Мозок такої дитини насилу обробляє інформацію, зовнішні і внутрішні стимули. Гіперактивні діти не в змозі бути зосередженими тривалий час, контролювати свої дії і відрізняються непосидючістю, неуважністю і імпульсивністю.

Симптоми СДУГ

Зазвичай симптоми СДУГ у дітей починають виникати у віці 2-3 років. Однак у більшості випадків батьки звертаються до лікаря, коли дитина починає ходити в школу, і у неї виявляються проблеми з навчанням, які є наслідком гіперактивності.

У дитини симптоми гіперактивної поведінки проявляються наступним чином:

  • непосидючість, метушливість, неспокій;
  • імпульсивність, емоційна нестабільність, плаксивість;
  • ігнорування правил і норм поведінки;
  • наявність проблем зі сном;
  • затримка мовного розвитку і т.д.

Кожен симптом є приводом для звернення до фахівця, який розповість Вам, як заспокоїти гіперактивну дитини, боротися з СДУГ і допомогти малюкові адаптуватися в суспільстві.

Провокуючі фактори

Ускладнення перебігу вагітності

Якщо майбутня мама протягом всієї вагітності страждала від токсикозу і підвищеного тиску, і у малюка була виявлена внутрішньоутробна асфіксія, надалі ризик розвитку синдрому ДВГ збільшується мінімум в 3 рази.

Порушення нормального способу життя вагітної жінки

На розвиток нервової системи дитини впливає спосіб життя майбутньої мами. Важкі умови праці та шкідливі звички, наприклад куріння, можуть негативно позначитися на здоров’ї малюка.

Ускладнення перебігу пологів

Затяжні або, навпаки, стрімкі пологи також збільшують ризик розвитку синдрому ДВГ у дітей.

Діагностика синдрому гіперактивності у дітей

Запідозривши у дитини в будь-якому віці такі порушення, батькам обов’язково потрібно звернутися до лікаря-невропатолога для проведення обстеження, так як іноді у дитини причиною гіперактивної поведінки є інше, більш важке захворювання. Синдром дефіциту уваги у дітей з гіперактивністю діагностується в 3 етапи.

Збір суб’єктивної інформації

Лікар збирає детальний сімейний анамнез і розпитує батьків про особливості перебігу вагітності, пологів і захворювання, перенесені дитиною, а також просить дорослих дати малюкові характеристику. Спеціаліст суб’єктивно оцінює, як поводиться дитина, виходячи з критеріїв діагностики, прийнятих Американської психіатричної асоціацією.

Проведення психологічного обстеження

Малюк робить спеціальні тести, за результатами яких лікар вимірює параметри уважності. У таких дослідженнях на наявність гіперактивності можуть брати участь діти, починаючи з 5-6-річного віку.

Проведення апаратного обстеження

Щоб діагностувати синдром гіперактивності у дітей, проводиться електроенцефалографічне дослідження або дослідження із застосуванням магнітно-резонансної томографії для реєстрації електричних потенціалів мозку і виявлення відповідних змін. Процедури абсолютно безболісні і безпечні. Наявність синдрому ДВГ і необхідність подальшого лікування гіперактивного дитини визначаються за сукупністю отриманих результатів.

Гіперактивна дитина в школі

Якщо в класі навчаються гіперактивні діти, ознаки СДУГ можуть проявлятися в їх неуважності, непосидючості і швидкої втрати інтересу до занять. Подібна поведінка малюка привертає увагу вчителя, який намагається зробити зауваження дитині, змусити всидіти на місці і вислухати завдання. Навички читання і письма у таких дітей зазвичай нижче, ніж у однолітків, що стає причиною поганих оцінок. Дитина не може сконцентрувати увагу на заняттях у школі, з небажанням виконує домашню роботу. Нерідко через свою імпульсивність та емоційність гіперактивні діти погано адаптуються в колективі, їм складно знайти спільну мову з однокласниками. Якщо Ваш малюк відчуває труднощі в школі, попросіть поради у дитячого психолога, як проводити заняття з гіперактивними дітьми вдома, чи варто разом виконувати завдання, як навчити малюка посидючості при роботі на уроці і т.д.

Як заспокоїти дитину

Якщо Ваша дитина перезбуджена, постарайтеся змінити обстановку на більш спокійну, наприклад, запропонуйте їй води або поведіть в іншу кімнату. Якщо малюк засмучений, обійміть його, погладьте по голові – це дає позитивний результат, так як фізичний контакт дуже значущий для дітей з СДУГ. Хорошим засобом для лікування гіперактивності у дітей є прийняття заспокійливої ванни перед сном. До складу набору для приготування такої ванни зазвичай входить екстракт шишок хмелю і хвойних дерев. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем перед вибором такого виду лікування. На ніч прочитайте малюкові улюблену казку або разом подивіться ілюстровану книгу. Масаж або легка музика може допомогти дитині швидше заснути.

Поради батькам гіперактивних дітей

Призначити курс лікування може тільки лікар. В саду гіперактивна дитина автоматично потрапляє під нагляд дитячого психолога. Важко дати конкретні рекомендації, яку роботу з малюком проводити, тому що все залежить від особливостей прояву СДУГ. Постарайтеся придивитися, як дитина реагує на зауваження, щоб знайти ефективне рішення проблеми. Робота з гіперактивними дітьми повинна проводитися індивідуально в кожному конкретному випадку. Однак специфіка психології таких малюків дозволяє дати загальні рекомендації, що полегшують виховання.

Коректно формулюйте заборони

При спілкуванні з малюком, страждаючим синдромом ДВГ, будуйте пропозиції так, щоб там було відсутнє заперечення і слово «ні». Наприклад, не варто говорити: «Не бігай по траві!», Набагато ефективніше буде сказати: «Вийди на доріжку». Навіть при виникненні конфліктної ситуації намагайтеся зберігати спокій. Якщо Ви щось забороняєте дитині, обов’язково поясніть в чому причина цього, і запропонуйте альтернативи.

Чітко ставте завдання

Наші неуважні гіперактивні діти відрізняються слабо розвиненим логічним і абстрактним мисленням, тому такому малюкові необхідно позначати завдання більш чітко. При спілкуванні та роботі на заняттях з дитиною намагайтеся говорити максимально короткими реченнями, без зайвих смислових навантажень. Необхідно уникати довгих формулювань.

Будьте послідовні

Головна характеристика гіперактивної дитини – це неуважність. Не рекомендується давати таким дітям відразу кілька доручень, наприклад, «прибери іграшку, вимий руки і сідай вечеряти». Дитина насилу сприйме всю інформацію відразу, напевно відвернеться на щось інше і не стане робити жодного завдання. Тому при спілкуванні та роботі з малюком намагайтеся давати їм доручення в логічній послідовності.

Контролюйте часові рамки

Гіперактивність у дітей проявляється в поганому почутті часу, тому Вам необхідно самостійно стежити за терміном, до якого робота повинна бути виконана. Якщо Ви хочете погодувати дитину, забрати з прогулянки або вкласти спати, обов’язково попередьте її про це хвилин за 5.

Дотримуйтесь розпорядку дня

Дотримання розпорядку дня є основою успішного виховання дитини з СДУГ. Ігри, прогулянки, відпочинок, прийом їжі і відхід до сну повинні виконуватися в один і той же час. Якщо малюк дотримується правил, хваліть його за це. Здоровий сон не менше 7-8 годин добу – це ще один із способів, як допомогти гіперактивній дитині стати спокійнішою. Крім того, необхідно виключити з раціону харчування харчові барвники, зменшити вживання шоколаду, лимонаду, гострої та солоної їжі.

Дотримуйтеся позитивної моделі спілкування

Дитину слід хвалити кожен раз, коли вона заслужила це, відзначаючи навіть незначний успіх. Зазвичай малюк ігнорує закиди, але досить чутливий до похвали. Відносини дитини з дорослими повинні грунтуватися на довірі, а не на страху. Малюкові необхідно відчувати, що Ви завжди підтримайте його і допоможете впоратися з труднощами в садку чи школі. Намагайтеся згладжувати конфліктні ситуації, в яких замішаний Ваш малюк.

Визначте рамки і критерії поведінки

Вседозволеність однозначно не приносить користі, тому розмежуйте, що не можна і що можна малюкові. Придумайте знакову або бальну систему винагороди, наприклад, відзначайте зірочкою кожен хороший вчинок, а за певну кількість зірочок даруйте дитині іграшку чи солодощі. Можна завести щоденник самоконтролю і відзначати там разом з малюком його успіхи в садку, школі чи вдома.

Створіть малюкові комфортні умови

Запам’ятайте, що зухвала поведінка дитини, у якої виявлена гіперактивність, є способом залучення уваги. Приділяйте їй більше часу, грайте з нею, вчіть правилам спілкування і поведінки. Якщо малюк невірно зрозумів доручення, не дратуйтеся, а спокійно повторіть завдання. Робота повинна виконуватися у відповідних умовах, наприклад, організуйте малюкові свій куточок. Під час занять ніщо не повинно відволікати дитину, тому приберіть зайві предмети зі столу, фотографії та плакати зі стін. Обов’язково оберігайте малюка від перевтоми.

Створюйте можливості для витрачання надлишкової енергії

Малюкові з СДУГ буде корисно мати хобі. В першу чергу орієнтуйтеся на його захоплення. Якщо малюк буде добре розбиратися в якійсь області, це додасть йому впевненості в собі. Прекрасно, якщо дитина займається у спортивній секції або відвідує басейн. За допомогою фізичних вправ, особливо на свіжому повітрі, малюк зможе виплеснути надлишок енергії і, крім того, буде вчитися дисципліні.

Чи варто приймати заспокійливі препарати для лікування гіперактивності у дітей

Якщо діти гіперактивні, як боротися з цим? Коли малюк стає некерованим, дорослі готові на будь-який крок, щоб трохи відпочити від галасливого малюка. Але не варто забувати, що ефективний курс лікування може призначити тільки лікар. Як правило, таким дітям рекомендують приймати заспокійливі препарати. Дія подібних препаратів для гіперактивних дітей спрямована на нормалізацію сну, зниження дратівливості, зменшення тривожності і т.д. Курс лікування визначається тільки після проведення комплексного обстеження дитини. Будь-який препарат, що використовується як заспокійливий для гіперактивних дітей, призначається строго індивідуально.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...