• Без категорії

Гіперактивна дитина. ЯК ДОПОМОГТИ?

giperaktyvna-dytynaЧому на осині не родять апельсини? Осина – дитя холодної Півночі, апельсини – плоди темпераментного жаркого Півдня. Континентальна несумісність. Ваша дитина схожа на невгамовний апельсин? Імпульсивна, вкрай рухлива, не сидить ні хвилини спокійно? Одним словом, дуже активна, або, кажучи науковою мовою, гіперактивна.

Ми спеціально почали розмову з осинок і апельсинок. У 95% гіперактивність – успадкована ознака. Але дуже активний і гіперактивний малюк – це дві великі різниці.

Перша і найважливіша порада: не будуйте здогадки і припущення, зверніться за кваліфікованою консультацією до фахівця. Неправильно говорити про гіперактивністіь як таку. Вона є компонентом психофізіологічного розлади мозкових функцій, названого синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ). Це означає, що вкупі з підвищеною активністю у дитини спостерігаються проблеми з увагою.

СДУГ – це багатоплановий розлад функціонування мозку, особливості поведінки дитини не мають відношення до поганого виховання, алергії і т.п.

Важливо зрозуміти, що при СДУГ потрібен комплексний підхід у всьому.

1. Враховувати комплекс порушених мозкових функцій: проблеми з підтриманням оптимального тонусу життєдіяльності, (швидка стомлюваність і зниження інтересу), відставання функцій програмування і контролю (неможливість спланувати і виконати послідовність дій), відставання в розвитку зорово-просторових функцій.

2. Комплексний підхід в діагностиці та лікуванні. Одночасне спостереження у невропатолога і психолога (нейропсихолога).

3. Комплекс батьки-дитина – основа соціалізації та нормального розвитку дитини. Традиційно СДУГ діагностується в 5-6 років, рідше в 2-3 роки. В останньому випадку для психологічної корекції ви можете звертатися на кафедру нейропсихології вузу вашого міста.

Що можна порадити батькам дитини з СДУГ?

Запасіться терпінням, спокоєм і настроєм на успіх. Ваша дитина дуже чутлива до емоційного фону і абсолютно нечутлива до покарань і дорікань. Марно говорити: «Не роби!», «Не можна!», «Перестань! ». Ефективно переключати увагу на щось інше. (Замість «Не стрибай на дивані!» – «А скільки разів поспіль ти зможеш відбити м’яч долонею від підлоги?». При цьому рахувати разом з дитиною і обов’язково похвалити незважаючи на результат.)

Хвалити дитини з СДУГ потрібно при будь-якій можливості для підтримки тонусу уваги і готовності продовжувати заняття.

Гра – це основний спосіб освоєння навколишнього світу, в тому числі і для дітей з СДУГ. Останні часто воліють галасливі і активні ігри, що цілком обґрунтовано. Але вибирайте ті, що мають чіткі правила. Почніть з найпростіших, поступово додаючи і ускладнюючи умови. Завдяки подібній техніці дитина навчається підкоряти свою діяльність цілі, одночасного утримування в активній пам’яті та уваги кількох цілей, відповідно тематиці гри отримує корисний навик, стабілізується емоційна сфера, розвиваються навички спілкування.

До таких ігор належить більшість дворових ігор: хованки, «так-ні не говорити, чорне-біле не пропонувати», «морська фігура». У старшому віці піонербол, футбол, баскетбол і т. д.

Для зовсім маленьких дітей можна використовувати ігри з чіткими правилами пересування предмета з місця на місце (не «принеси мамі м’ячик», а «дай мамі в руки червоний м’ячик»). Добившись виконання, правила ускладнюють (просять принести два м’ячика відразу або один м’яч татові, іншій мамі і т. д.).

Намагайтеся, щоб правила були спрямовані на різні види мозкової активності, особливо ті, що ослаблені. Пам’ятайте: промовляючи вголос, діти краще справляються з імпульсивністю, утримують задачу, легше помічають і контролюють свої помилки.

Про особливості шкільного навчання при СДУГ

Спостерігається парадоксальна ситуація: при високому рівні інтелекту – низька успішність. Причини ті ж, що і в ранньому віці. СДУГ залишається і впливає на розвиток дитини аж до підліткового віку, іноді й довше.

На допомогу вам, як і колись, прийдуть спокій, впевненість, гарний настрій і ігрова організація діяльності. Але не забувайте: у разі явних і повчальних правил дитина почне пручатися, чинити опір і швидше звичайного втратить інтерес. Чергуйте рухливі і сидячі гри, намагайтеся підбирати рівень складності так, щоб у дитини не виникло відчуття, що він не впорається.

У шкільному віці дитина з СДУГ так само залишається нечутливою до покарань і негативним стимулам. Не варто говорити: «Ти повинен зробити домашнє завдання за 1 годину!» Краще: «Давай сьогодні спробуємо зробити домашнє завдання за 1 годину». Або інший приклад. Дитина постійно забуває записувати домашнє завдання. Замість чергового догани спробуйте щоранку говорити «Сьогодні для тебе найважливіше – записати в щоденник домашнє завдання!» Спочатку це буде на шкоду навчанню, пізніше дитина освоїть мету і перейде до нової.

При поганому виконанні домашніх обов’язків також можна використовувати гру. При митті посуду розставляйте тарілки в особливій послідовності або мийте наввипередки. При прибиранні підлоги просите його підмітати лівою рукою і т. д.

Зверніть увагу і на пакети розвиваючих комп’ютерних ігор. Дитина спочатку проходить тестування, потім комп’ютер, проаналізувавши результат, коригує комплекс ігор індивідуально для тренування ослаблених функцій.

Ми неодноразово згадували про неефективність покарань дитини з СДУГ, але якщо ви вважаєте покарання правомірним, воно повинно слідувати відразу за провину. Інакше через неуважності уваги дитина не зрозуміє взаємозв’язок.

Підводячи підсумок, ще раз перерахуємо основні аспекти, чим і як батьки можуть допомогти дитині з СДУГ :

  • діагностика та комплексний підхід у лікуванні;
  • обов’язкове виконання всіх рекомендацій фахівців;
  • основний спосіб взаємодії і навчання необхідним навичкам – ігри, в тому числі, галасливі і рухливі;
  • спокій, терпіння, упевненість і настрій на хороше.

Пам’ятайте, що незважаючи ні на що, ви любите свою дитину. Просто їй потрібно приділяти трохи більше уваги, і необхідний творчий підхід у вихованні та навчанні !

Олена Алексеєва, психолог

Порада

Для вивільнення зайвої енергії, дитині можна влаштувати свято з його друзями і батьками. Це може бути щось на кшталт святкування дня народження з ігровими конкурсами, але назвати цей день можна як “день найкращих друзів”. Такі свята влаштовує компанія http://www.b-k.com.ua/, яка зарекомендувала себе як надійного і відповідального організатора дитячих свят.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...