Генетична сумісність мами і тата

Генетична сумісність мами і татаЩе пару десятків років тому про тест на генетичну сумісність ми знали тільки завдяки телебаченню. Сьогодні ж нові методи діагностики міцно увійшли в ужиток лікарів. Для чого і коли майбутнім батькам слід йти на консультацію до генетика? Чи є сенс звертатися до нього, якщо у вас гарне здоров’я? Про це ми поговоримо сьогодні.

На жаль, не такі рідкісні випадки, коли жінці не вдається виносити дитину через регулярні викидні. Причому нерідко вагітність обривається на такому ранньому терміні, що втрата плода сприймається як чергова менструація. А дивна поведінка тестів списується на недоробки фармацевтичних компаній.

Тим не менш, однією з поширених причин регулярних викиднів може бути генетична несумісність чоловіка і жінки. Отже, ще на етапі планування вагітності, було б бажано обстежитися у спеціального лікаря. Це допоможе уникнути багатьох проблем зі здоров’ям і розтрачених даремно нервів.

Трохи лікнепу

Наші клітини містять на поверхні своєї оболонки людський лейкоцитарний антиген (HLA). Він наділений важливою функцією – “обчислювати” чужорідні бактерії, віруси, ракові мутації та ін. Як тільки «противника» виявлено, імунна система починає активну боротьбу з «окупантом». І, на наше щастя, в більшості випадків виграє. Вагітність також, на перших порах, сприймається як вторгнення чужорідного тіла. Для того щоб уникнути відторгнення, з моменту зачаття в організмі майбутньої мами активно виробляються антигени, покликані захистити дитинку від руйнівної сили імунної системи. Проте, бувають випадки, коли описана схема не спрацьовує. Зазвичай це відбувається, якщо у подружжя дуже схожий хромосомний код. Саме це і з’ясовується під час генетичного аналізу.

Слід мати на увазі, що повна несумісність подружжя – явище вкрай рідкісне. У більшості випадків проблему можна вирішити. Лікар – генетик, залежно від ситуації, може призначити медикаментозне лікування або чоловікові і дружині, або тільки майбутній мамі.

  1. У яких випадках необхідна консультація лікаря?
  2. Коли майбутні мама й тато є родичами.
  3. У батьків є або були деякі відхилення у розвитку.
  4. Вік мами менше 18 років і більше 35, а тата – старше 40 років.
  5. Якщо в сім’ї вже є дитина з серйозними проблемами у фізичному чи розумовому розвитку.
  6. У жінки були викидні або завмерлі вагітності.
  7. Коли в анамнезі одного з подружжя присутні спадкові захворювання генетичного типу.
  8. Хтось із пари працює на шкідливих підприємствах.

    Про що вас запитає лікар?

Перед консультацією у лікаря необхідно підготуватися. Вас напевно розпитають про всіх рідних і їх захворювання. Лікар складе генеалогічну схему і визначить ймовірність передачі захворювання вам і вашим дітям. Не варто приховувати від нього будь – яку інформацію. Чим повніше будуть дані, тим точніший результат ви отримаєте.

Наступним етапом робляться цитогенетичні, а також молекулярно-біологічні тести. Завдяки їм досліджуються хромосоми обох з подружжя. Іноді додатково проводиться HLA-типування.

Наприкінці доктор оформляє письмовий висновок про сумісність, можливості мати дітей і необхідності медикаментозної підтримки вагітності. В особливо важких випадках рекомендується використовувати штучне запліднення донорською спермою або ж підсадку «чужої» яйцеклітини. На щастя, останнє трапляється вкрай рідко.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...