Гастрит при вагітності

Гастрит при вагітності

Гастрит при вагітності .У чому особливості?

Гастрит – запалення слизової оболонки шлунку. Це захворювання часто протікає тривалий час, в хронічній формі, з незворотними змінами слизової оболонки. Відомо, що гастритом хворіють більша половина дорослих людей. Статистика показує, що, якщо жінка була хвора гастритом, то при вагітності він загострюється в 75% випадків. Таким чином, ця хвороба є частим небажаним «супутником» вагітності.

Гастрит при вагітності – більше, ніж просто гастрит. Крім проблем, пов’язаних безпосередньо з проявами хвороби, слід пам’ятати, що в цьому стані дуже ускладнені як діагностика, так і лікування. Більше того, у жінок, які хворіють на хронічний гастрит, часто розвивається блювання вагітних – ранній токсикоз, що триває до 14-17 тижнів вагітності. Незважаючи на це, хронічний гастрит і його ускладнення не є протипоказаннями для вагітності і не впливають на розвиток плоду. Також захворювання не впливає на строки розродження і тактику ведення пологів.

Гастрит при вагітності. Які причини?

Наприкінці минулого століття було встановлено, що найчастішою причиною виникнення хронічного гастриту (до 95%) є бактерія HelycibacterPylory. Збудник передається фекально-оральним шляхом (через предмети і руки, забруднені залишками фекалій) або орально-оральним («з рота в рот»). Таким чином, інфекцію може отримати навіть немовля з поцілунком матері.

До відкриття бактеріальної причини, найважливіше місце в появі хвороби відводилося неправильному харчуванню – як складом, так і періодичністюі прийому їжі. Досить часто гастрит викликається неправильною імунною реакцією організму – виробляються антитіла до клітин оболонки шлунку. Грає роль і звичайна алергія на харчові продукти. Фактором виникнення захворювання може бути закид кишкового вмісту в шлунок (рефлюкс). Різко підвищують шанси захворіти прийом алкоголю, куріння і професійні шкідливості.

Нерідко причиною гастриту стають патологічні стани організму: хронічні інфекції, порушення ендокринної системи та обміну речовин, дефіцит заліза в організмі і ряд інших.

Гастрит при вагітності. Як його розпізнати?

Прояви гастриту у вагітних не мають суттєвих особливостей. При загостренні захворювання після їжі відзначається біль в епігастрії («під ложечкою»), відчуття переповнення і важкості в шлунку. Частими симптомами є нудота, блювота, відрижка, зниження апетиту.

Діагностика гастриту при вагітності досить стандартна, але має свої особливості. Відомо, що найбільш інформативним методом дослідження є ендоскопічний. За допомогою оптичного зонду можна побачити характер ураження слизової, провести біопсію. Однак вагітні жінки далеко не завжди добре переносять цей метод, тому застосовується він в крайніх випадках, наприклад, при тривалому безуспішному лікуванні.

Визначення кислотності шлункового соку проводиться за допомогою зондування (береться аналіз шлункового соку з використанням гнучкої трубки) або методом внутрішньошлунковоїрН-метрії (вимір прямо в шлунку). Ця інформація допомагає визначити характер гастриту. Також призначаються лабораторні аналізи крові, сечі і калу.

Можуть бути показані ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, електрогастрографія (вивчення характеру рухів стінок шлунку).

Гастрит при вагітності. Специфіка лікування

При лікуванні загострення хронічного гастриту, вагітним призначається напівпостільний режим. Велику роль у лікуванні відіграє дієта. У харчуванні обмежують кількість подразнюючих і сокогонних продуктів (сіль, спеції, маринади, бульйони), а також легких вуглеводів (вони здатні підвищувати кислотність). Їжу рекомендується варити, тушкувати або готувати на пару. У період загострення показані слизові і молочні супи, фрукти, овочеві рагу. Дієта розширюється в міру поліпшення стану пацієнта. Рекомендується вживання мінеральних вод, вибір яких залежить від кислотності шлункового соку.

Як уже зазначалося, провідну роль у виникненні більшої частини гастритів грає гелікобактерна інфекція, тому боротьба з нею займає центральне місце в лікуванні. Боротьба з H. Pylori приносить плоди тільки при одночасному лікуванні кількома препаратами. Давайте розберемося, які це препарати і чи можливо їх застосування при вагітності.

Одним із важливих пунктів лікування є застосування інгібіторів протонної помпи (омепразол, пантопразол), проте їх дозволено призначати вагітним тільки при життєвої необхідності. Ранітідіна вісмуту цитрат, блокатор Н2-гстамінових рецепторів, що знижує секрецію соляної кислоти, повністю протипоказаний при вагітності та годуванні груддю через свої дії на плід. Також при боротьбі з бактеріальним збудником призначаються антибіотики амоксицилін і кларитроміцин. І, якщо перший з них дозволено застосовувати при вагітності з обережністю, то другий рекомендують використовувати тільки при відсутності альтернатив. Метронідазол, також один з протимікробних препаратів вибору, протипоказаний вагітним у першому триместрі, а в термін, що залишився використовується лише у випадках, коли його шкода для плода менша, ніж небезпека, яку несе захворювання. Таким чином, ми бачимо, що ефективно і безпечно впоратися з інфекцією під час вагітності неможливо, тому ця частина лікування відкладається.

При гастриті в період вагітності широко використовуються препарати, які надають захисну дію на слизову шлунку. До них відносяться антациди – препарати, що знижують кислотність шлункового соку. При вагітності дозволений прийом ряду препаратів цієї групи, до складу яких входять, наприклад, магнію карбонат і кальцію карбонат. При уявній нешкідливості цієї групи ліків, зловживати ними не слід, а вибирати препарат потрібно тільки після консультації з лікарем.

Для боротьби зі спастичними болями призначають препарати групи спазмолітиків. Таким засобом є дротаверин, який протипоказаний в першому триместрі, а в інші періоди застосовується з обережністю. Щоб нормалізувати рухову функцію шлунку, застосовують метоклопрамід, який теж заборонений для прийому в першому триместрі, а після призначається, тільки якщо користь від його застосування перевищує шкоду. Складність лікування гастриту при вагітності очевидна – підбір безпечних та ефективних засобів є вкрай непростим завданням.

У лікуванні гастриту також широко використовуються лікарські рослини. Офіційна медицина рекомендує масу лікувальних зборів. Серед цінних ефектів трав – протизапальний, в’яжучий, антисептичний, адсорбуючий і ряд інших. Часто застосовуються звіробій, перстач, ромашка, іберійка гірка, деревій, меліса і багато інших. Проте в домашніх умовах дуже важко дотримати пропорції збору, правильно готувати, дозувати і зберігати настої.

Вирішити ці труднощі допомагають природна медицина і препарат Іберогаст.

Гастрит при вагітності. Природне лікування

Лікування рослинними зборами досить ефективне, однак все одно при вагітності застосовується тільки після того, як лікар зважить необхідність призначення.

Комбіновані препарати містить екстракти лікарських рослин (іберійки гіркої, ромашки, меліси, чистотілу та інших), що забезпечує різнобічну дію на прояви гастриту. Збори надають протизапальну і болезаспокійливу дію, що сприяє швидкому припинення страждань пацієнтів. Зокрема, чинять спазмолітичну дію, запобігаючи поширеному у хворих на гастрит спастичному болю.

Ліки пригнічують ріст хелікобактерій. Актуальність цієї властивості обумовлена й тим, що при вагітності лікування гастриту доводиться проводити без боротьби з H. Pylori у зв’язку з небезпекою антибактеріальних препаратів. Під дією рослинного лікування активується вироблення природних факторів захисту слизової шлунку (у тому числі муцинів), нормалізується його моторика.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...