Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

Фолієва кислота для попередження вад розвитку

Епідуральна анестезія: за і проти

Фолієва кислота
Медицині відомо безліч причин, які можуть несприятливо позначитися на внутріутробному розвитку малюка і призводити до формування пороків.

Приблизно 3-4% всіх новонароджених мають ті чи інші вади розвитку. Поява більшості з цих вад сучасна медицина поки що не в силах запобігти. Однак, що стосується вад розвитку центральної нервової системи (ЦНС) плоду, то виконання простих заходів дозволяє знизити ймовірність, тобто попередити їх виникнення.

За частоті вади розвитку ЦНС у плода займають друге місце після вад серця і становлять 2-4 випадки на 1800 народжених дітей. З усіх випадків вад центральної нервової системи найбільш часто спостерігаються спинномозкова грижа (spina bifida) і аненцефалія (anencephaly – відсутність головного мозку). Приблизно 1 / 3 новонароджених з вадами ЦНС вмирають невдовзі після пологів, а з тих, хто виживає, 65% мають серйозні порушення, що призводять до інвалідності.

В даний час невідомо, що конкретно призводить до формування вад ЦНС. Вважають, що поєднання декількох факторів (генетичних і факторів навколишнього середовища) визначає появу вад ЦНС у плода. Прийом фолієвої кислоти в дозі 400 мкг (0,4 мг) щоденно протягом 1-3 місяців до настання вагітності і перші місяці вагітності знижує на 70% ймовірність появи зазначених вище вад ЦНС у плода. Така доза фолієвої кислоти входить до складу практично всіх полівітамінів, у тому числі і вітамінів для вагітних.

Деякі фактори підвищують ймовірність появи вад ЦНС у плода. Зокрема, якщо у жінки раніше або у кого-то в її сім’ї або родині чоловіка була вагітність, з пороком ЦНС у плода, якщо у жінки є інсулінозалежна форма цукрового діабету, то така пацієнтка має підвищений ризик появи вад ЦНС в наступні вагітності. У таких ситуаціях зазвичай призначаються більш високі дози фолієвої кислоти перед тим як запланується зачатие.

90-95% всіх випадків вад ЦНС у плода трапляються при відсутності перерахованих факторів ризику. Фолієва кислота – це вітамін групи В, необхідний для продукції певних амінокислот, дефіцит яких спостерігається при spina bifida та аненцефалія.

Зелені листові овочі (качай зелений салат, капуста), бобові, апельсини, груші, рис, соя, печінка – продукти, багаті цим вітаміном.

Однак, тільки збільшенням у своєму раціоні цих продуктів харчування не можна добитися адекватного надходження фолієвої кислоти в організм. Органи центральної нервової системи плоду – головний і спинний мозок – формуються в перші 2-4 тижні вагітності.

Оскільки важко заздалегідь передбачити в якому з менструальних циклів наступить вагітність, а пороки ЦНС вже можуть бути присутніми до того моменту коли жінка дізнається, що вона вагітна, то прийом фолієвої кислоти в дозі 400 мкг на день рекомендується всім жінкам, які планують вагітність і не використовують контрацепцію .

Exit mobile version