Фізичні покарання для дітей: помилка батьків або сувора необхідність?

Фізичні покарання для дітей розбещеність батьків або сувора необхідністьЗгідно з дослідженнями, 3 чверті земної кулі б’ють своїх дітей. Зокрема, в Україні близько 73% батьків вірять у необхідність фізичного покарання своїх нащадків. Для порівняння: випадки ляпасів по попі (просто ляпасів, навіть не екзекуції ременем!) Зустрічаються в 15% випадків в сім’ях освічених індійців і в 76% випадків в сім’ях бідних малоосвічених перуанців

А чи потрібні фізичні покарання нашим дітям? Чи справді це допомагає виховувати гідних членів суспільства? Чи насправді бити – єдиний метод виховання некерованих дітей? Давайте, розберемося в цьому.

Як ми виправдовуємо себе?

Найпоширеніший аргумент, який наводять батьки, які застосовують фізичне покарання до своїх дітей – це: «Нас били – і нічого, людьми виросли!», «Не будеш бити – не вийде з нього толку». При цьому таку поведінку батьки виправдовують тим, що їх виховували так само, і в приклад для самих себе ставлять своїх батьків, як би отримуючи у них індульгенцію на катування власних дітей.

Крім того, як Ви думаєте, якщо у Вашому дитинстві били Вас, а зараз Ви б’єте свою дитину – чи будуть піддаватися фізичному покаранню Ваші онуки? Не факт, але досить високий відсоток все-таки є – саме тому, що діти, яких били в дитинстві, часто виростають озлобленими і зганяють свою злість на інших людях (як варіант, на власних дітях). На цей рахунок проводилися дослідження, згідно з якими більшість дітей, що піддавалися фізичному насильству в дитинстві, хоч і забули образу, але не вдячні своїм батькам за таке до них ставлення. А якщо й говорять, що вдячні – то це тільки тому, що бояться самі собі зізнатися в тому, що їх можна було б непогано виховати і без ляпасів … просто тому що не вірять у виховання без фізичного насильства!

До чого призводить фізичне насильство відносно дитини?

Але перераховані вище – далеко не єдині наслідки фізичного покарання дітей з боку батьків. Уявіть собі, що Вас б’ють ті, хто сильніший і старше? Що Ви при цьому відчуваєте? Напевно, злість по відношенню до бьющого і усвідомлення власної нікчемності і слабкості. Напевно, навіть якщо Ви з роками це і забудете – невиплеснута агресія буде сидіти в Вас. А тепер Ви, як батько, скажіть, чи хочете Ви, щоб Вас дитина в майбутньому поповнила ряди розлючених на весь світ людей? Напевно, ні.

Якщо Ви вдарили свою дитину – пам’ятайте, що бажаного результату не доб’єтеся

Якщо Ви, втомившись від примх Вашої дитини, зважитеся взятися за ремінь, згадайте про те, що виховання за допомогою потиличників, ляпасів і ременя ніколи не зможе справити позитивний вплив на дитину. Вона або виросте забитою і боягузливою, або, як тут уже говорилося, озлобленою і жорстокою.

Якщо Ви вдарили свою дитину – знайте, що бажаного результату Ви таким чином ніколи не доб’єтеся. Адже по суті, Ви боретеся зі слідством, але не з причиною поганої поведінки. Так, вона може поступитися – але тільки через страх. Насправді конфлікт не тільки не буде вичерпаний, але й посилиться.

Крім того, подумайте: дитині не просто заподіюють фізичні страждання, їх заподіюють улюблені і найближчі йому люди! Звичайно ж, вона буде почувати себе недостатньо улюбленою, нікчемною, буде вести себе все гірше і гірше – і отримає нове покарання. Виходить замкнуте коло, яке формує у Вашої дитини нульову самооцінку і повну відсутність самоповаги.

Всі батьки, які застосовують фізичне насильство по відношенню до своєї дитини, повинні розуміти:

– Цим, ви показуєте, що принижувати слабкого можна;

– Таким чином, Ви показуєте дитині, що безсилі впоратися іншими способами;

– Ви даєте дитині установку, що тільки фізичною силою можна вирішити всі конфлікти;

– Коли Ви б’єте дитину, Ви показуєте, що треба боятися навіть найближчих людей – своїх батьків;

– Ви зайвий раз підкреслюєте слабкість дитини та її нездатність дати здачі.

Таким чином, Ви формуєте її волю так, щоб вона була слухняною, покірним, безініціативною, не мала власної думки і не могла постояти за себе. Згодом така дитина буде вибирати собі партнерів, які могли б її принижувати. Недарма вчені провели дослідження і довели, що близько 80% людей, яких били в дитинстві, виявляли мазохістські нахили. Адже в їхньому мозку приниження і біль асоціюються з батьківською любов’ю. Особливо це стосується хлопчиків, у яких була владна, але жаліслива матір, після екзекуції шкодувала і цілувала сина. Дівчатка ж, що піддавалися насильству в сім’ї, частіше стають жертвами гвалтівників або дівчатами легкої поведінки, так як звикли терпіти насильство і зневажливе ставлення до себе. Буває й таке, що ця накопичена агресія в певний момент виливається в жорстоке вбивство свого співмешканця, чоловіка або батька.

«Завдяки» всім щепленим комплексам, заниженої самооцінки, агресивності або покірності, у дитини абсолютно точно виникають проблеми з адаптацією, спілкуванням з іншими людьми. Така дитина виростає інфантильним, яка не має своєї точки зору, забитою, від чого і потрапляє в погані компанії, стає алкоголіком, наркоманом або взагалі маніяком. Батьки в таких випадках розводять руками зі словами: «Невже, ми мало його били? Напевно, треба було більше … ». Навіть у цьому випадку вони не бачать своєї провини і навіть не підозрюють, що дитині всього лише потрібна була любов, турбота і увага від батьків. Адже людина сотні, тисячі років навчалась розмовляти – і для чого? Щоб в один момент не пояснити дитині щось, а перетворитися на звіра?

До речі, що стосується соціального аспекту насильства в сім’ї, то, як правило, люди із забезпечених сімей практично не б’ють своїх дітей, у той час, як в менш забезпечених сім’ях випадки домашнього насильства досить поширені.

Необхідно розмовляти з дитиною і пояснювати в чому вона не права.

Що ж робити?

Щоб відповісти на це питання, проаналізуйте Ваше спілкування з дитиною. Коли Ви частіше її лупцюєте: коли у Вас гарний настрій або коли Ви прийшли втомлені з роботи, а малюк вередує? Швидше за все, друге. Тобто Ви б’єте дитину не тому, що вона просто жахливо себе веде, а тому, що Вам просто ліньки щось пояснити і приділити їй трохи Вашої уваги. Таким чином, як вже не раз тут говорилося, виправдовується власне безсилля – і батьки попросту зриваються на дитину.

Що ж робити в цьому випадку? Потрібно усувати не наслідок, а причину поганої поведінки дитини. Причиною може бути все, що завгодно – залежно від вікових особливостей. І саме про це потрібно говорити з малюком – тільки говорити і пояснювати, а не брати в руки ремінь і направляти його «на шлях істинний».

Так, часом дитина поводиться просто нестерпно … з нашої точки зору. Вона бігає, стрибає, купається в бруді, через що відмити його абсолютно нереально! Але з точки зору дитячої педагогіки і психології, вона розвивається абсолютно нормально для здорового малюка. Саме так пізнає світ. Звичайно, ніхто не говорить дозволяти маляті засовувати пальці в розетку або їсти з землі всяку всячину. Але завжди можна доступно пояснити, чому це робити не можна – і запропонувати гідну альтернативу.

Якщо ж Ваша підросла дитина скоює непристойні вчинки – подумайте, а чи не віддзеркалюється Ваша поведінка? Можливо, Ви самі любите блиснути «міцним слівцем» або закурити при дитині? Так може бути, варто придивитися до себе і щось в собі виправити? А не відповідати: «Я дорослий, мені можна!».

Поділитися в...

Вас може зацікавити...