ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДИТИНИ

Роль естетичного виховання дитини не можна переоцінити. Дуже важливо з дитинства прищепити любов до прекрасного, виховати смак, пробудити інтерес до самостійної творчості.

У деяких статтях на цю тему естетичне виховання дитини оголошується «складною», «неймовірно відповідальною» справою. Пропонується взятися за неї з великим старанням. Ми дозволимо собі не погодитися з цим. Естетика не відділена від життя, краса є скрізь, просто потрібно навчитися її бачити. Діти навіть в ранньому віці реагують на красу навколишнього простору, музику, поезію, природу, самі прагнуть малювати, ліпити, танцювати, складати вірші. Так що розслабтеся і отримуйте задоволення від спільних естетичних вражень!

Напевно, найпростіший спосіб естетичного виховання через залучення до мистецтва – це слухання музики. Давно помічено позитивний вплив музики (переважно класичної) на розвиток дитини ще у внутрішньоутробному періоді. З’явившись на світ, малюк дізнається мелодії, які слухав ще до народження. Прекрасно, якщо Ви самі володієте музичними інструментами. Згадайте свої уроки в музичній школі, Ваше «живе» виконання навіть найпростішої мелодії може подарувати малюкові більше естетичних вражень, ніж симфонічний концерт. Не вмієте музикувати? Співайте! Не обов’язково мати голосовий діапазон Монсеррат Кабальє. Спів колискової люблячою мамою – чи це не естетика?

Заведіть диски з класичною музикою. Якщо Ви хочете, щоб дитина навчилася розбиратися в класиці, зовсім не обов’язково кожен раз урочисто оголошувати: «Адажіо сі-бемоль у виконанні …», досить просто періодично називати композитора. Романтичного Моцарта від урочистого Баха Ваш малюк навчиться відрізняти на рівні відчуттів і асоціацій, за мінімальної участі з Вашої сторони.

Вимкніть телевізор – не засмічуйте дитячий слух кримінальними новинами і неприродними інтонаціями серіальних героїв. І, до речі, про телевізор: думаєте, що погано і без душі намальовані герої нескінченних мультсеріалів сприяють естетичному розвитку Вашого чада? Кілька DVD-дисків з радянськими мультфільмами і класикою Діснея, художні фільми за мотивами російських народних казок, «Золотий ключик або пригоди Буратіно» з користю замінять неконтрольований телевізійний потік.

Читайте дитині вірші. Крім Агнії Барто, Чуковського і Пушкіна, можна і потрібно читати малюкові «дорослі» вірші. Поділіться зі своїм чадом улюбленими рядками, запитаєте, про що, на його думку, говорилося в вірші. Хваліть його літературні спроби, навіть якщо вони дивні за формою і змістом. Не заганяйте маленького творця в тісні рамки «як повинно бути». Може бути, у Вас підростає новий Хармс!

Можна завантажити з інтернету, роздрукувати і розвісити репродукції відомих картин. Не потрібно перетворювати стіни дитячої на музей, можна вивісити дві-три картини (краще об’єднані спільною темою, наприклад, «Весна», «Діти», Натюрморти», «Море») і через кілька днів замінити їх іншими. Можна прив’язати оновлення експозиції до певного дня тижня, наприклад, неділі, тоді і Ви в повсякденній круговерті не забудете про зміну репродукцій, і дитина може з нетерпінням чекати нової порції естетичних вражень. Переваги дитячої пам’яті можна і потрібно використовувати – обов’язково озвучуйте імена художників і назви картин, пояснюйте сюжети. Дві роздруківки в тиждень – за рік Ваше чадо без жодних зусиль зможе познайомитися з сотнею шедеврів! А якщо поруч з картинами великих майстрів з’являться творіння юного генія, визнаного поки тільки мамою і бабусею – це вселить юному художнику впевненість в своїх силах.

Мета естетичного виховання – не тільки допомогти дитині розбиратися в прекрасному, але і навчитися створювати свої шедеври.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...