• Без категорії

Емоції подружнього життя

Емоції подружнього життя

У сімейних відносинах проблема агресії – одна з найголовніших. А причин у неї – ніяк не більш десяти. Спробуємо перерахувати основні.

1. ВОРОЖІСТЬ. Вона негативна і руйнівна. Це навіть не відчуття, а відношення, і вона не створює контакту між людьми.
У шлюбі ворожість виражається в косих поглядах, нарочитому мовчанні і сарказмі.

2. ГНІВ. Дуже цінне відчуття і прекрасний спосіб створення контакту. Провідний психолог Перлз говорив, що гнів схожий на відчуття симпатії. Він об’єднує людей, оскільки перемішаний з турботою. Гнів не може служити засобом руйнування відносин – навпаки. Він перекидає бар’єри, які перешкоджають контакту людей один з одним. Гніватися час від часу – значить любити і жадати контакту. Без гніву в любові наступає стагнація, і втрачається контакт.

3. ВИНА. Це негативне відчуття до себе за здійснення чогось поганого. Перлз упевнений, що дев’яносто відсотків вини – це насправді прихована ворожість до інших. Звичайно, є і справжня, а не фальшива вина, але це велика рідкість. Прийняти на себе відповідальність за ті або інші небажані наслідки мало хто може. Велика частина вини має підтекст прямо протилежний: “Мені не слід було б робити цього” переводиться звичайно як “ТОБІ не слід було б робити цього”.

Оскільки у відчутті вини, як правило, багато ворожості і удавання, ми вважаємо, що визнання в своїй вині – це прихована спроба критикувати інших. Крім всього іншого, вираз вини направляє ворожість всередину, а, отже, руйнує особу.

4. ОБРАЗА. На дев’яносто відсотків – це мстивість, і коли говорять “Мені так образливо!” – як правило, випробовують спрагу мести. Дружина, що заявляє про свою образу на чоловіка, який забув привітати її з іменинами, насправді сердита на нього. Не подумайте, що всякий біль – це мстивість. Іноді ми дійсно відчуваємо гіркоту і плачемо цілком беззлобно, але це нетипово.

Сімейні відносини без взаємних образ практично неможливі. Більш того, образа – це необхідна складова здорових відносин. Тільки треба зрозуміти раз і назавжди: у сімейному конфлікті зовсім не обов’язково вигравати. Тоді конфлікт може стати родючим ґрунтом, на якій може дозріти правильне рішення.

5. НЕНАВИСТЬ. Це застигла ворожість. Ненавидіти – значить зв’язувати власну енергію; це дуже марнотратно по відношенню до своїх внутрішніх ресурсів. Для того, щоб не руйнувати себе ненавистю, її слід обернути в гнів, сприяючий контакту. Якщо ж цього не зробити, то психічні розлади не примусять себе довго чекати.

6. КРИТИЧНІСТЬ. Це явна негативність, яка може виражатися з відчуттям, а може – без, неемоційно, тьмяно. Критичність часто буває боязкою, оскільки вона не завжди вивільняє емоції. Критика, яку дають вилитися з відчуттям, сприяє створенню контакту. Критика без відчуттів зводиться до простого обурення. За звичним бурчанням дружини деколи важко буває роздивитися причину її занепокоєння. По суті, критичність – це підміна емоції. Уникнути її можна знову-таки гнівом.

7. ВІДХІД. Перервати контакт можна або фізично (піти), або образившись (надути губи), або мовчанням. Як правило, відхід від контакту у момент сімейного конфлікту – це маніпулятивний спосіб зберегти ситуацію і не випускати партнера з-під контролю. Але втеча від конфлікту ніколи не вирішує проблему; обидві сторони відчувають незавершеність, і такий конфлікт може тліти невизначено довго. Іноді – протягом років.

8. БАЙДУЖІСТЬ. Думаю, цей термін не треба пояснювати. Відсутність, якого б те ні було відчуття (а це ми і називаємо байдужістю) однозначно говорить про відсутність турботи і згубне для сімейних відносин. Якщо подружжя, що дійшло психотерапевта, скаржиться на взаємну байдужість – допомогти їм неможливо. Поки ними володіла ворожість, ненависть, гнів, їх відносини були ще живі. Коли наступила байдужість – відносини померли. І жоден психотерапевт не стане займатися пожвавленням трупа.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...