• Без категорії

Екологічне виховання дітей: навіщо це потрібно 

екологічне виховання дітей
Навіщо потрібно виховувати в дітях дбайливе ставлення до природи? Невже не можна обійтися без усіх цих дурниць, адже людина – вершина еволюції і господар планети, має право облаштовувати світ по своєму бажанню. Чи так це? Пропонуємо пошукати відповідь на ці запитання.

Екологія – не просто модне слово, яке використовується де треба і не треба. Планета, на якій ми живемо, не така вже й велика, а запасної поки що немає.

Людина, так ставився до свого єдиного місця проживання, що Земля вже не може самостійно відновити своє планетарне здоров’я: екологічна криза стає все більш загрозливішою. Тільки екологічно осмислена поведінка кожного жителя планети може допомогти в її порятунку від поступового руйнування. Але для цього необхідно формувати новий, відповідальний тип мислення, прищеплювати новим поколінням екологічну культуру.

В кінці ХХ століття з’явився термін – екологія особистості, що став одним з аспектів моральності. Неможливо виховати моральну людину, не прищепивши їй культуру дбайливого ставлення до світу, в якій вона живе.

Важливість екологічного виховання для розвитку особистості дитини

  • Екологічне виховання дітей – це не тільки готовність берегти природу, а й формування основ моральності.
  • Отримання нових знань про навколишній світ, що відбуваються в ньому, сприяє розвитку інтелекту.
  • Здатність відчувати красу природи розвиває естетичне почуття.
  • Спостереження за природними явищами, рослинами, тваринами розвивають увагу, здатність концентруватися, пам’ять.
  • Догляд за рослинами і тваринами допомагає виховати акуратність і відповідальність, чуйність і вміння співчувати.

Роль батьків і вихователів

Останнім часом в соціальних мережах нерідко з’являються повідомлення про прояви жорстокості по відношенню до тварин і людей. Все це – наслідки упущень у вихованні, відсутність морального ставлення до природи, не сформованою здатності до співпереживання.

Найбільш вдалий час для початку виховання екологічної культури – дошкільний вік. Саме в цей час закладаються основи особистості і відбувається формування ставлення до світу.

Як і в усьому іншому, головний інструмент виховання – особистий приклад дорослих. Батьки можуть говорити багато слів, але якщо при цьому батько не вважає негожим штовхнути кішку, мати відвозить до притулку обридлу собаку, і всі разом залишають на місці пікніка гори сміття – слова виявляться безглуздими.

У садку може бути відмінний живий куточок. Але заняття в ньому не залишать великого сліду, якщо на очах у дітей вихователь прожене камінням випадково зайшовшу на ігровий майданчик дворнягу.

На жаль, багато батьків і педагоги не приділяють достатньої уваги екології особистості своїх вихованців. В результаті може сформуватися людина з деформованими уявленнями про моральність, моралі, гуманності та відповідальності кожної людини за умови існування всього людства.

Способи виховання правильного ставлення до природи в дошкільному віці

Маленька дитина пізнає світ усіма органами відчуттів. Все цікаве йому хочеться схопити, відчути усіма органами відчуттів, перевірити на міцність. Саме в цьому віці можна і потрібно починати формувати дбайливе ставлення до всього живого.

  • Можна вчитися обережно гладити кішку і собаку – так, щоб задоволення від процесу отримували обидві сторони.
  • Корисно спостерігати за пташками або білочками – тихо, терпляче і дбайливо, щоб не злякати. Дорослим варто привертати увагу дитини до того, які різні птахи живуть навколо нас, як вони відрізняються, розмірами, поведінки і голосам. Навіть звичайнісінька ворона може стати джерелом позитиву – ці розумні птахи часто демонструють цікаве поведінку і кмітливість.
  • Рослини теж дають велике поле для спостережень і отримання різноманітного досвіду. Квіти можна нюхати і розглядати, розвиваючи поняття про колір. Листя можна порівнювати за формою і розміром, вони відмінно ілюструють зміну пір року.
  • З дітьми старшого віку можна разом доглядати за рослинами і тваринами. Дуже корисно дати дитині можливість посадити і виростити квітку або дерево. Зрозумівши на власному досвіді, скільки часу потрібно на це, скільки терпіння і праці, він навряд чи стане бездумно зривати квіти на клумбі або ламати гілки.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...