Друга вагітність та другі пологи

Друга вагітність та другі пологиОсновні відмінності перших пологів від повторних

Пояснюється це багатьма факторами, такими як: здоров’ям жінки, її віком, умовами професійної діяльності, протіканням повторної вагітності, повноцінністю харчування, ступенем фізичної активності і т.д.

При першій вагітності жінка може багато уваги приділяти своєму здоров’ю і самопочуттю, а при повторних пологах, як правило, не залишається часу на багато аспектів через виховання вже наявного малюка.До того ж, чергова вагітність часом сприймається родичами не настільки яскраво і емоційно, через що позбавлена проявів інтересу з боку близьких людей матуся може нервувати й ображатися. Природно, все це може позначитися на ході перебігу вагітності та складності родового процесу.

Все-таки позитивні сторони у повторній вагітності очевидні. Наприклад, набравшись материнського досвіду, жінка вже краще розбирається у потребах дитини, вміє розуміти його, правильно виховувати. Така мама більш усвідомлено підходить до других пологів, знає, як підготуватися до них і яких моментів варто побоюватися. У перших пологах найчастіше момент щастя затьмарюють тривоги і хвилювання, надалі жінка з більшою теплотою відноситься до немовляти і таїнства моменту появи на світ нового життя. Якщо досвід перших пологів був не найвдалішим, є гарна можливість проаналізувати ситуацію і зробити все можливе, щоб полегшити наступні пологи.

До повторної вагітності та пологів необхідно ретельно підготуватися, пройшовши необхідні медичні обстеження ще до зачаття.

Особливості повторних пологів

Повторні пологи, як правило, протікають набагато легше і швидше перших при умові відсутності ускладнень.

У першу чергу, це стосується першої і найболючішою фази пологів – розкриття шийки матки. Період переймів при повторних пологах значно скорочується. Пояснюється це тим, що організм, одного разу пройшов підготовчу стадію пологів, в наступні рази приходить в стан готовності швидше, а часто і непомітно для породіллі. Так, якщо повне розкриття шийки матки первородящої жінки протікає в середньому 12-18 годин, то при повторних пологах ця фаза проходить всього за 4-8 годин. Вдруге натреновані м’язи піхви і шийка матки більш еластичні, тому процес переймів сприймається менш болісно.

З психологічної точки зору жінка вже більш підготовлена морально і менше боїться. Відсутність страху призводить до більшої результативності. По-перше, розслабленість м’язів допомагає полегшити родовий процес. По-друге, дитині легше з’явитися на світ, коли мама не створює йому опір. Жінка вже на власному досвіді знає, як правильно дихати, що забезпечує хорошу подачу кисню дитині.

Завдяки знанням про те, як потрібно тужитися, породілля оберігає себе від небажаних розривів, а малюка – від тривалого процесу проходження через родові шляхи. При цьому період вигнання плода також проходить значно швидше.

Досвід перших пологів фіксується організмом назавжди, тому незалежно від проміжків між вагітностями зберігається готовність до повторних пологів. При цьому вважається, що оптимальним терміном між першими і другими пологами є проміжок в 3-5 років. Саме за цей час організм жінки повністю відновлюється від перших пологів і періоду годування грудьми; встигає накопичити сили і запаси необхідних для виношування дитини вітамінів і мінералів. При такій віковій різниці матусі легше буде справлятися з вихованням дітей, ніж, скажімо, з погодками.

Фактори ризику

Все вищеописане відноситься до випадків нормального протікання вагітності. Проте бувають ситуації з ускладненнями, тоді повторні пологи можуть пройти важче перших. Які обставини можуть бути факторами ризику?

1. У першу чергу, на ускладнення при пологах можуть вплинути раніше перенесені жінкою аборти і викидні, а також захворювання сечостатевої системи. Якщо захворювання хронічні, варто попередньо пройти лікування для зведення до мінімуму їх несприятливого впливу на ембріон. Міома матки може спровокувати викидень.

2. Виснаженість організму після кількох родів. На думку лікарів, другі пологи проходять легше і швидше, в той час, як треті і четверті – частіше не обходяться без ускладнень як раз через утому і зношеності організму. Безумовно, що пологи залишають відбиток на здоров’ї жінки. Наукові дослідження привели до висновку, що якби жінка народжувала з частотою кішки, тривалість її життя складала б 9 років.

3. Кесарів розтин при перших пологах. До цих пір в медичному середовищі ведуться дебати, чи можна після операції кесаревого розтину допускати жінку до природних пологів. Для прийняття правильного рішення щодо розродження природним шляхом, лікарю необхідно ознайомитися з усіма фактами перших пологів і причинами проведеного кесаревого розтину. У разі природних перших пологів потрібно враховувати наявність або відсутність розривів і правильність процесу їх загоєння. Як правило, причин для операції після розривів промежини немає.

Однак якщо в перший раз відбулися розриви шийки матки або були нагноєння швів, накладених при розривах промежини, це могло обернутися зміною будови родових шляхів і зменшенням еластичності тканин. У подібних випадках ймовірно призначення планової операції кесаревого розтину.

4. Ускладнення вагітності в період з 12 по 26 тиждень можуть привести до передчасних пологів. Щоб уникнути негативного впливу навколишнього середовища, потрібно дотримуватися необхідних запобіжних заходів: виключити контакт з тваринами (вони є переносниками токсоплазмозу, який згубно впливає на ембріон), обмежити фізичні навантаження (не варто самій робити ремонт, пересувати меблі та піднімати тяжкості), перейти на носіння зручного взуття без каблука для виключення травмонебезпечних ситуацій.

5. Черговим чинником ризику є вік майбутньої мами. Оптимальними межами для дітонародження є 18-30 років. Ранню вагітність (до 18 років) супроводжують фізіологічні проблеми. Організм ще не здатний переносити настільки потужні навантаження, та й з моральної сторони є нюанси – дівчата ще не в силах усвідомити важливість моменту і підійти до питань виношування здорової дитини та пологів досить відповідально.

Після тридцяти років здатність до зачаття і виношування плоду знижується на 50%. Після тридцяти п’яти років вірогідність небезпек значно збільшується, тому необхідно особливо ретельно підготувати організм до майбутніх пологів. Правильне харчування, відмова від шкідливих звичок, помірна активність, позитивний настрій і часте перебування на свіжому повітрі допоможуть істотно поліпшити стан вагітної. Сучасні технології дозволяють проводити успішне розродження у жінок віком аж до 45 років, тим не менш, не варто затягувати з настільки важливою подією. За медичною статистикою, чим старше жінка, тим більше ризик народження дитини з синдромом Дауна. Це пояснюється збільшенням з роками мутантних генів в організмі жінки.

6. У підвищену групу ризику гінекологи відносять жінок з багатоплідною вагітністю. При очікуванні двійні або трійні велика ймовірність сильного токсикозу протягом усіх дев’яти місяців. При цьому спостерігається різке зниження гемоглобіну, поява задишки і варикозного розширення вен, ускладнення роботи серця і підвищена стомлюваність. Велика ймовірність передчасних пологів. Рекомендується матусям з багатоплідної вагітністю більше відпочивати, частіше відвідувати лікаря-гінеколога, по можливості, відправитися в пологовий будинок на збереження.

7. Величезний вплив на організм ембріона можуть зробити шкідливі звички жінки і її найближчого оточення. Необхідно відмовитися від алкоголю та тютюнопаління, а також намагатися не бути пасивним курцем.

8. До групи ризику можуть віднести також і по іншому параметру – відмінностей в групі крові і резус-фактору майбутніх батьків. Так, жінці з позитивним резус-фактором крові буде важко виносити малюка з негативним, успадкованим від батька. Організм породіллі сприймає плід в такому випадку, як чужорідне тіло, і може відкидати його. Щоб уникнути викидня і передчасних пологів потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем з приводу заходів безпеки.

У будь-якому випадку, незалежно від того, перша у жінки вагітність і пологи або повторні, очевидно одне, що це саме значуща подія в житті кожної родини. Поява на світ нового життя, продовження роду є великим таїнством і сама природа доручила виконання цієї важливої місії людині. Тому повторні пологи, будь вони другими або третіми, – це Божий дар, до якого і ставитися необхідно відповідно.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...