Друга вагітність: Коли краще?

Друга вагітність Коли кращеПовторна вагітність і пологи, здавалося б, не так сильно турбують жінок, оскільки все вже відомо і ясно: всі страхи пережиті раніше, а сумніви вирішені досвідченим шляхом. Тим часом, кілька слів, все ж, хотілося б сказати і про особливості другої вагітності.

Коли планувати другу вагітність?

Питанню оптимальної різниці у віці між дітьми присвячено безліч досліджень соціологів, дитячих психологів, педагогів, але зупинимося тільки на медичних аспектах.

Очевидно, що після народження першої дитини в організмі мами відбуваються серйозні зміни. Перш за все, необхідно відновитися після пологів. Так як під час вагітності всі внутрішні органи і системи життєдіяльності працюють з більшим навантаженням, істотно змінюється гормональний фон. Безпосередньо пологи – це стрес для організму, хоча і запланований природою. Потім слідує процес становлення лактації і знову зміни гормональної регуляції, не кажучи про те, що все це відбувається на тлі перебудови режиму дня, психологічного та фізичного напруження, пов’язаного з новою роллю жінки.

Іншими словами, очевидно, що поки не відбудеться повна «самореабілітації» організму, замислюватися про другу вагітність не варто. Жінка сама може відповісти собі, чи готова вона повторно пройти через вагітність і пологи. Але з медичної точки зору оптимальною перервою між вагітностями слід вважати 2-3 роки. Саме цього часу достатньо для відновлення резервів організму і підготовки до наступної вагітності.

Чи варто планувати нову вагітність відразу після пологів?

Післяпологовій контрацепції присвячено чимало публікацій. В даний час в цьому питанні досягнуті добрі результати і є альтернативні методи контрацепції. Це важливо враховувати, тому що ризик незапланованої вагітності в перший рік після пологів досить великий. Занадто маленька перерва між пологами небезпечна для жінки зайвими навантаженнями, відзначається велика частота анемії вагітних, обумовлена ​​недостатнім заповненням запасів заліза та інших мікроелементів, як наслідок – хронічна гіпоксія і гіпотрофія плоду.

Неповноцінне відновлення слизистої матки при малій перерві між пологами і вагітністю поєднується із збільшенням патології прикріплення плаценти, невиношування вагітності, ризику кровотеч. Заповнити відсутні мікроелементи можна за рахунок повноцінного харчування і прийому спеціалізованих комплексів полівітамінів. Але, тим не менш, все це може призвести до ще більш важкого відновлення після других пологів, що буде ускладнюватися подвоєним навантаженням по догляду за дітьми.

Життя нерідко диктує нам умови, коли народження другої дитини відбувається через 5, 10, 15 років. Тут складно давати якісь поради, але, тим не менше, якщо ви замислюєтеся про появу другої дитини в сім’ї, то відкладати цю подію в довгий ящик не варто. У питанні материнства ключовим фактором є час.

На жаль, з віком людина схильна набувати різні хронічні захворювання, і мова йде не тільки про соматичне здоров’я. Репродуктивний потенціал з часом зменшується, з’являються різні гінекологічні захворювання, які, в свою чергу, можуть призводити до безпліддя і невиношування. Виникають проблеми, характерні для пізньої вагітності: збільшуються ризики генетичної патології, ускладнень під час вагітності та пологів.

Деякі особливості другої вагітності та пологів 

Повторна вагітність вимагає до себе такої ж уваги, як і перша. Збільшені навантаження, пов’язані з доглядом за першою дитиною, не повинні заважати обстеженню, спостереженню і виконанню лікарських рекомендацій. Під час повторної вагітності алгоритм спостереження та план обстеження не відрізняється, при умові не ускладненого перебігу та при відсутності нових факторів ризику.

Ослаблення м’язів черевного пресу посприяє більш ранній появі живота, тому варто бути готовим до використання родового бандажа і спеціального одягу для вагітних. При недостатній фізичній підготовленості з подальшою вагітністю прогресують болі в спині та попереку, варикозне розширення вен нижніх кінцівок, швидше накопичується втома.

Варто обговорити зі своїми близькими можливість надання вам більшого часу на відпочинок від сімейних обов’язків, слід частіше бувати на свіжому повітрі, не нехтувати фізичними вправами для вагітних і, при необхідності, носити спеціальний компресійний трикотаж.

Відомо, що в разі неускладненого перебігу вагітності другі пологи протікають легше перших. І цьому є цілий ряд пояснень. Перш за все, це психологічна готовність жінки до пологів. Знаючи послідовність процесу, можливість контролювати свої емоції, адекватно виконувати вказівки лікаря і акушерки – все в сукупності працює з позитивною віддачею.

Підготовленість родових шляхів істотно скорочує час найбільш хворобливого першого періоду пологів, або періоду розкриття шийки матки. При цьому повне відкриття досягається швидше і менш болісно. Подальший другий період так само, як правило, займає менше часу, так як тканини піхви і м’язи тазового дна дещо розтягнуті раніше і сприяють більш швидкому просуванню голівки дитини по родовому каналу. А отримане вміння правильно тужитися і виконувати рекомендації акушерки додатково прискорюють народження дитини.

У будь-якому випадку, рішення про другу вагітність приймається в родині спільно. І велику роль, все ж, відіграють соціальні фактори. Тим не менш, медичні аспекти не варто скидати з рахунків. Поєднання навантаження по вихованню первістка поряд з іншими обов’язками і вагітність – це нелегка праця, що заслуговує всебічного уваги і ще більш трепетного ставлення всіх членів сім’ї, щоб забезпечити максимально можливий комфорт і спокій для жінки.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...