ДРУГА ДИТИНА В СІМ’Ї. ЗОЛОТІ ПРАВИЛА

Часто батьки переживають і ставлять питання, як правильно вибудувати відносини в родині з появою другої дитини? Як зробити так, щоб перша дитина не відчувала себе обділеною? Як розподілити сили таким чином, щоб турботи і любові вистачало всім?

Поява другої дитини в сім’ї – це велика радість і додатковий клопіт. І ось тут велика роль відводиться батькові (в перші місяці після повернення з пологового будинку). Чудово, коли він підтримує дружину, допомагає, проводить час зі старшою дитиною, бере участь в турботі про молодшу. Мама в цей час, поки молодша дитина ще не вимагає так багато емоційної участі, може більше часу присвятити спілкуванню зі старшою (читання книг, спільні ігри, прогулянки в парку, розмова по душам), щоб вона знала, що її так само люблять, вона значуща і важлива, як і раніше.

Часто батьки «піклуючись» про старше дитя, віддають його на тривалий час бабусям і дідусям, завдаючи тим самим травму. Або дозволяють більше звичайного дивитися мультфільми, грати в гаджети. Старша дитина стає наданою сама собі, і це сприймається ним як відкидання (те, що для батьків тимчасовий захід, дитина сприймає як постійне явище).

У цей час для гармонії в родині важлива участь батьків: мама фізично більше часу проводить з молодшою дитиною, емоційно – зі старшою. Тато – навпаки. З появою малюка йде перерозподіл обов’язків і часу. Ми вже говорили, що старшу дитину потрібно залучати до допомоги, але це не повинно бути її обов’язком. Так як у неї є свої вікові завдання, які завжди повинні стояти на першому місці. Тобто, вона помічник, але не замінює маму. Допомагає, а не робить замість! Ідеально, коли батьки сприймають своїх дітей в рівній мірі улюбленими / шанованими / мають різні потреби.

Є деякі правила для батьків, у яких кілька дітей:

  • не порівнювати («Ось бачиш як твій брат вчиться добре, бачиш який слухняний, як швидко встає і вмивається»);
  • не бути суддею (а вміти вирішувати конфлікти, вислухати одну сторону, іншу і постаратися приміряти, не ставати на бік однієї дитини);
  • поважати і приймати різницю дітей (особливо, індивідуальності, наприклад, один дуже повільний, інший – швидкий, один – сова, інший – жайворонок);
  • не вішати ярлики ( «ти зайвий», «не заважай», «відійди»);
  • прибрати поняття «порівну» і «однаково» (дитина отримує що-небудь в залежності від потреби);
  • однакові права і обов’язки (один витирає пил, інший збирає іграшки);
  • особистий простір (незалежно від того, є у кожного окрема дитяча кімната, або вони ділять один простір, у кожного має бути місце, де тільки він – господар);
  • показувати любов (багато кохання не буває, буває мало);
  • бути доступним (для кожної дитини, коли вона цього потребує, залишити все і вислухати / приділити час);
  • якомога більше часу проводити разом. Якщо старший робить уроки, не говорити меншому «Не заважай», а дати ручку, листочок і нехай теж робить «свої» уроки. Разом ліпити вареники/грати. Все це згуртовує і робить щасливими обох дітей.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...