Дія лікарських препаратів на плід

Відомо, що 4 з 5 вагітних жінок приймають які-небудь ліки, які в тому або іншому вигляді проходять через плаценту. У 1 триместрі, в період формування органів і систем, деякі препарати можуть впливати на ембріональні тканини, викликаючи природжені аномалії. Проте, прийом ліків – це не єдина причина несприятливого впливу на розвиток ембріона.

Причини багатьох вад розвитку дотепер невідомі. Тільки малий відсоток потворності можна з точністю віднести до впливу певних чинників: спадковості, інфекціям, радіації, прийому ліків.

Більшість природжених патологій виникає в 1 триместрі вагітності, коли ембріональні клітини швидко діляться, а органи і системи розвиваються.

Тератогенний ефект ліків залежить як від дози, так і від часу застосування. Наприклад, розвиток і формування серцево-судинної системи людини доводиться на 20-40 день після запліднення, кінцівок – на 24-46 день, нервової системи – на 15-25 день. Таким чином, з 15 по 25 день тератогенній дії піддається нервова система, але не кінцівки.

Можливо, що тератогенна дія відбувається протягом перших 2-х тижнів після зачаття, коли жінка ще не знає про свою вагітність. Проте більшість шкідливих препаратів в період між заплідненням і імплантацією швидше перериває виникнення вагітності, чим ушкоджують запліднену яйцеклітину.

Тільки 3 групи ліків володіють явною тератогенною дією на ембріон людини. Це антиметаболіти, талідомід і стероїдні гормони з андрогенною активністю. Ризик згубної дії інших препаратів, як правило, більш низький. Не дивлячись на численні епідеміологічні дослідження, звичайно важко відрізнити вплив лікарських препаратів від ушкоджувальної дії хвороб, при яких вони приймаються.

Ліки, що призначаються на певному етапі вагітності і пологів, можуть впливати на фізіологію плоду і новонародженого. Наприклад, анестетики і анальгетики, вживані під час пологів або операції кесаревий розтин, здатні викликати депресію новонародженого, погіршуючи його адаптацію до нових умов життя.

НА ГОЛОВНУ— Вагітність, секс, поради

Поділитися в...

Вас може зацікавити...