Дитячі проблеми, на які ми не звертаємо уваги

Boy hugging a teddy bearБатьки зазвичай починають тривожитися, коли дитина або підліток погано їсть, погано вчиться, не слухається старших … Але є ряд серйозних психологічних проблем, властивих підростаючому поколінню, про які ми часом навіть не підозрюємо, але які можуть “відгукнутися” в майбутньому. Які ж їх основні ознаки і як їм протистояти?

Страхи

Багато дітей бояться темряви, собак або навіть інших людей. Дорослі часто не надають цьому особливого значення, вважаючи, що з віком все пройде. Між тим, це не завжди так.

Психологи радять спочатку з’ясувати точну причину страху. Нехай дитина розповість про свій страх і навіть намалює його … Далі дійте за обставинами. Наприклад, якщо малюк боїться чудовиська, яке нібито живе в шафі, відкрийте шафу і покажіть, що там нікого немає. Якщо він побоюється собак, можна взяти в будинок цуценя і спробувати “подружити” його з дитиною.

Інших дітей або дорослих дитина може уникати тільки через те, що хтось із них повівся з нею недружелюбно, заподіяв шкоду … Але буває й так, що дитина просто звикла, що поруч тато і мама, і інших людей він не сприймає .

Необхідно розширювати коло спілкування дитини, ненав’язливо запрошувати ваше чадо до ігор з іншими дітьми, які будуть йому приємні … Поступово дитина зрозуміє, що більшість оточуючих не несуть в собі небезпеку. Хоча, зрозуміло, слід навчити його з обережністю ставитися до незнайомців.

Депресія

Вона може зустрічатися навіть у дошкільному віці і потім продовжуватися все життя. Депресією можуть страждати діти, чиї батьки змушують своїх чад постійно відчувати себе винними – виховують занадто строго, постійно лають за різні провини …

У дослідженні, проведеному американськими психологами, брали участь 149 дітей від 3 до 6 років. 47 з них постійно відчували почуття провини, і згодом їм було поставлено діагноз “клінічна депресія”. До настання 13-річного віку всі учасники кожні півроку проходили процедуру сканування головного мозку. Виявилося, що у тих дітей і підлітків, у яких була виявлена депресія, частіше спостерігалися зміни в мозку – у них була значно зменшена інсула – зона, відповідальна за емоції …

Ознакою депресивного стану може бути зайва покірність малюка: він надто тихий і слухняний, на все питає дозволу … Саме такі діти здатні покінчити самогубством, отримавши погану оцінку в школі: вони не в змозі витримати тягар провини, яку відчувають перед батьками.

Щоб уникнути подібних наслідків, не варто емоційно тиснути на маля. При тиску він, звичайно, стане слухатися і намагатися вас не розсердити, але буде постійно відчувати себе нещасним і через вік не бачити виходу з цієї ситуації. Життя “під тиском” навряд чи зробить з нього повноцінну особистість і в зрілому віці.

Занижена самооцінка

Навіть якщо дитина добре вчиться, вона може не користуватися популярністю в середовищі своїх однолітків. Причиною можуть бути недоліки зовнішності, соціальний стан батьків або особливості поведінки.

Опитування, в якому взяли участь 30 000 школярів, показав наступні результати: якщо в 2007 році у 41 відсотка дівчаток у віці 14-15 років самооцінка була досить високою, то цього року високі показники самооцінки продемонстрували тільки 33 відсотки опитаних школярок. У хлопчиків цей показник за сім років впав на 5 відсотків – з 55 до 50. Крім того, третина дівчаток у віці 10-11 років зізналися, що побоюються знущань і цькування з боку однолітків.

На думку дослідників, багато в чому в зниженні самооцінки винні соцмережі та інші форми онлайн-спілкування. Молодь і підлітки активніше за інших вікових категорій спілкуються в інтернеті. І якщо їм не ставлять “лайків”, залишають образливі коментарі у відповідь на розміщені пости і фотографії, це змушує вважати, що вони чимось гірші за інших … Зустрічаються випадки, коли підлітків труять через інтернет однокласники або зовсім незнайомі люди …

Приводом для третирування, як в Мережі, так і в реалі, нерідко стає матеріальне становище сім’ї. Школяр, якому батьки не в змозі купити хороший мобільний телефон, планшет або дорогий одяг, може перетворитися на мішень для однокласників з більш забезпечених сімей …

Ознаками того, що дитину цькують або у нього занижена самооцінка, може бути постійно поганий настрій, при відсутності видимих об’єктивних причин – тобто з навчанням, наприклад, все гаразд … Якщо ви помітили, що дитина супиться і плаче, обов’язково розпитайте її, що сталося.

При виникненні серйозних підстав для занепокоєння можна спробувати подивитись мобільник дитини і листування в Мережі – не виключено, що тоді багато що стане ясно. Для підняття самооцінки іноді досить поговорити з дитиною і вказати на її сильні сторони. У важких випадках знадобиться допомога дитячого психолога.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...