Дитячі ходунки: шкода і користь. Зважуємо “за” і “проти”

дитячі ходунки

Дитячі ходунки

Дитячі ходунки представляють собою спеціальні пристрої, за допомогою яких дитина, яка ще не навчилася ходити, може вільно переміщатися без батьківської допомоги. Існує велика різноманітність дитячих ходунків, які відрізняються своїми конструктивними особливостями.

Класичні дитячі ходунки виготовлені з рами на колесах з прикріпленим «сідлом» для дитини. Вони призначені для дітей віком від 1-го року до 3-х років. З їх допомогою дитина може, не встаючи з «сідла», переміщатися по квартирі, відштовхуючись ногами від підлоги.

Дитячі ходунки-трансформери являють собою конструкцію, яка має функції звичайних ходунків і спеціальної качалки. Крім цього, ходунки-трансформери нерідко мають здатність регулюватися по висоті, що буває вкрай необхідно в міру росту дитини.

Дитячі ходунки на колесах представляють собою розвиваючу іграшку, забезпечену колесами і безліччю деталей для розвитку дрібної моторики дитини. Такі ходунки найбільше підходять тим дітям, які вже навчилися ходити. Ходунки-каталки дозволяють розвинути фізичну активність дитини, а також закріпити засвоєні навички ходьби.

Дитячі ходунки мають довгу історію виникнення. Документальним свідченням древніх витоків дитячих ходунків є картина, написана Ієроніма Босха. На цій картині зображене Немовля Христа в ходунках. У нашій країні під час існування СРСР ходунки не справляли і не продавали, оскільки вважалося, що ці пристосування здатні завдати шкоди здоров’ю дитини.

У розвинених країнах, навпаки, довгий час існувала думка, що саме повзання є неприродним для людини заняттям. Вважалося, що процес повзання ототожнює людину з твариною, тому в цих країнах застосовувалися всі заходи для того, щоб дитина якомога швидше навчилася ходити.

Перші винайдені дитячі ходунки були схожі на скороходи. Саме з їх появою батьки усвідомили, наскільки ці пристосування можуть бути корисні. Ходунки відразу полюбилися і дітям і їх батькам. Звільнені від необхідності весь час розважати дитину, мами отримали можливість присвятити час іншим важливим домашнім турботам. Зараз у нашій країні є велика різноманітність дитячих ходунків, і купити їх можна в будь-якому магазині дитячих іграшок.

Переваги і недоліки дитячих ходунків

Дитячі ходунки, як і багато інших товарів для малюків, володіють своїми достоїнствами і недоліками. Головним плюсом таких пристосувань є їх здатність тренувати вестибулярний апарат дитини. Крім цього, знаходження в ходунках сприяє зміцненню спинних м’язів і м’язів ніг.

Маленьким дітям дуже властиве бажання осягати щось нове, а також у них дуже велика потреба в русі. Тому ходунки є кращим способом задовольнити найрізноманітніші потреби дитини. Перебуваючи за допомогою ходунків у вертикальному положенні, дитина краще пристосовується до навколишнього світу і виробляє різні соціальні та інтелектуальні навички.

Примітно, що ходунки доставляють дитині масу позитивних емоцій. У поєднанні з руховою активність гарний настрій малюка робить благотворний вплив на всі органи і системи її організму.

Нарешті, однією з головних переваг дитячих ходунків є можливість звільнити час для мами малюка. Залишивши дитину на якийсь час в цьому універсальному пристрої, вона може зайнятися якимись сторонніми справами або просто відпочити після роботи. Це дуже важливо, оскільки для того, щоб приділяти час дитині, мама повинна бути доброзичлива і повна сил.

Серед недоліків ходунків виділяють відсутність у дитини мотивації до самостійного пересування, оскільки він і так може легко переміщатися за допомогою ходунків. Крім цього, у разі тривалого застосування ходунків великі навантаження на незміцнілий апарат ніг можуть спричинити викривлення хребта і деформацію ніг дитини.

Якщо використання ходунків не відбувається в поєднанні з повзанням та іншими видами рухової активності, це може призвести до того, що у дитини НЕ розвинеться почуття обережності. Стикаючись з перешкодами і переживаючи падіння, вона вчиться пристосовуватися до навколишнього світу, і в неї розвивається інстинкт самозбереження. Також, наголошується підвищена ймовірність виникнення різних травматичних ситуацій, якщо дитина при знаходженні в «сідлі» ходунків знаходиться зовсім одна, і за нею ніхто не доглядає.

Однак при правильному і дозованому за часом використанні ходунки є дуже корисним пристосуванням в будинку, де є маленька дитина.

Як грамотно вибрати дитячі ходунки

Для того щоб правильно вибрати ходунки для дитини, необхідно звертати увагу відразу на кілька параметрів, від яких залежить безпечне і довговічне використання.

Не перевернутися і зберегти стійкість дитині дозволять ходунки, що мають основу достатньої ширини. Також, вона має бути дуже стійкою, щоб у разі, якщо дитина випадково перегнеться через край, ходунки не перевернулися. Для того щоб дитина була надійно захищена від ударів при зіткненні ходунків зі стінами та іншими предметами, їх бампер обов’язково повинен бути прогумованим.

Крім цього, для забезпечення більшої безпеки дитини, рекомендується вибирати дитячі ходунки, що мають по периметру основи максимальну кількість коліс. Ще однією важливою вимогою безпеки дитячих ходунків є здатність коліс не тільки обертатися без будь-яких ускладнень, але і повертатися абсолютно на всі боки.

Для того щоб знизити ризик випадання дитини з «сідла» ходунків, потрібно віддавати перевагу більш глибоким сидінням. Воно повинно бути виготовлене з щільної тканини, а також має бути достатньо широким і не дуже жорстким. Щоб корпус малюка не перекидався назад, краще вибирати ходунки з жорсткою і високою спинкою. З гігієнічної точки зору бажано, щоб сидіння ходунків було виготовлене з легкомиючих матеріалів або мало спеціальний знімний чохол.

Ще однією рекомендацією щодо вибору ходунків для дитини є порада купувати ходунки з можливістю регулювання їх по висоті. Це дозволить коректувати положення ходунків в міру росту дитини, що виключить ймовірність розвитку деформацій опорно-рухового апарату, що нерідко трапляється, коли дитина сильно згинає ніжки або, навпаки, ще дотягується носочками до підлоги.

Для того щоб дитині було цікаво перебувати в ходунках, краще вибирати моделі з різними додатковими можливостями. Наприклад, зараз багато ходунків з музичною панеллю, знімним підносом або набором іграшок. Для дітей, які навчилися ходити, кращим пристосуванням для гри і рухових вправ стануть ходунки на колесах, які дитині дуже легко котити перед собою. Добре, якщо ходунки будуть легко складатися, що дозволить зберігати їх у компактному вигляді і швидко переносити з одного приміщення в інше.

Вплив ходунків на здоров’я дитини

Для того щоб ходунки не нашкодили природному розвитку опорно-рухового апарату дитини, садити в них малюка можна тільки після того, як він навчиться рівно сидіти. Як правило, вже після шести місяців діти можуть сидіти досить стійко, не згинаючи спину і не завалюючись.

Існують певні протипоказання для використання ходунків. До них відноситься наявність будь-яких ознак рахіту, проблем у розвитку опорно-рухового апарату, а також наявність попрілостей і запалень в області промежини. Також, не слід починати привчати дитину до ходунків в тому випадку, якщо вона не навчилася довго сидіти, хвора або у неї абсолютно немає настрою.

Також існують запобіжні заходи при використанні дитячих ходунків. Щоб дитина могла адаптуватися до нового для неї заняття, рекомендується поступово збільшувати час перебування в ходунках. Так, наприклад, можна починати садити малюка в цей пристрій з трьох хвилин, з кожним поступово збільшуючи час. Однак, загальна тривалість перебування дитини в ходунках не повинна бути більше 40 хвилин, щоб не було надмірного навантаження на хребет.

У першу чергу, говорячи про вплив ходунків на здоров’я дитини, фахівці розглядають це питання з ортопедичної точки зору. Слід зазначити, що ортопеди є противниками ходунків з причини того, що вони порушують стереотип ходьби. Дуже важко знайти правильну висоту, на яку необхідно підвішувати дитини. При цьому якщо висота буде занадто великию, виникне ефект «ходьби на носочках». У той же час, при низькому опущенні дитини навантаження на хребет і тазостегнові суглоби дитини буде занадто великим.

Коли дитина сама вчиться ходити, вона може регулювати час відпочинку і роботи своїх суглобів. При носінні ходунків малюк часто не відчуває втоми в суглобах, що призводить до їх перенапруження. Згодом у міру дорослішання дитини раннє носіння ходунків може обернутися для неї такими захворюваннями, як остеохондроз хребта або артроз тазостегнових суглобів. Примітно, що при звичайному повзанні навантаження на суглоби і хребет дитини розподіляється рівномірно.

Таким чином, для того щоб ходунки НЕ нанесли шкоди здоров’ю дитини, вони повинні лише допомагати мамі в непростій справі навчання дитини ходьбі, а не заміняти її повністю.

Психологічні аспекти використання дитячих ходунків

Психологічне значення використання дитячих ходунків має, мабуть, не менше значення, ніж фізіологічна складова цього питання. Причина цього криється в тому, що обмеження рухів і свободи дитини може негативним чином позначитися на її дослідному інстинкті, а, отже, і на її здібностях до пізнання і навчання. Ті діти, які в грудному віці багато повзають, не мають проблем з розвитком зв’язків мозку між його півкулями.

Вільне переміщення в просторі є інстинктивною потребою дитини. Вкрай важливо, щоб дитина могла в будь-який момент самостійно дотягнутися і доторкнутися до привабливого для неї предмета. При використанні ходунків дитині необхідно докладати мінімальні зусилля для досягнення бажаного. Як відомо, чим простіше досягти тієї чи іншої мети, тим менш бажана вона буде для малюка. Тому дуже часте використання ходунків під час першого року життя дитини вкрай небажане.

У перший рік свого життя дитина повинна усвідомити межі свого тіла, для чого їй потрібно досить багато і активно рухатися. Це вкрай необхідно для отримання достатнього сенсорного досвіду у дитини, а також реальних уявлень про свої фізичні можливості. Крім цього, рухова активність прямим чином впливає на інтелектуальні здібності малюка.

Гармонійний розвиток дитини в значній мірі залежить від своєчасного оволодіння нею такими необхідними навичками, як сидіння та стояння. Тому тим батькам, які все ж вирішили придбати дитячі ходунки, слід пам’ятати про велику значущість розумного поєднання часу знаходження дитини в ходунках і часу, відведеного на повзання і гру з мамою.

Також, батьки, які купують ходунки для дитини, повинні убезпечити квартиру перед тим, як садити в них дитину, прибравши зі шляху її пересування громіздкі і небезпечні з точки зору травматизму предмети. Для малюка потрібно придбати відповідне взуття, а також налаштувати висоту сидіння на ходунках відповідно до зросту дитини.

Таким чином, не дивлячись на те, що психологічні наслідки знаходження дитини в ходунках помітні не відразу і не так виражені, ніж фізичні, батькам вкрай необхідно їх враховувати для грамотного розвитку своєї дитини.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...