Дитяча плоскостопість: причини, профілактика, лікування

Дитяча плоскостопістьПлоскостопість є деформацію стопи, яка призводить до того, що ущільнюється її склепіння.

Дуже рідко плоскостопість буває вродженою. За статистикою, це 2-3%. Як правило, причиною цього випадку є різні порушення, які відбуваються в процесі розвитку стопи усередині утроби.

Значно частіше дитяча плоскостопість стає набутою. Варто звернути увагу молодих мам на один момент: немовля має плоску стопу, тому що на склепінні є наявність жирової подушечки. У зв’язку з цим можна сказати, що ніякої патологічної зміни стопи тут немає. Як правило, точний діагноз по цьому захворюванню ставиться у віці 5-6 років.

Найчастіше плоскостопість виникає у хлопчиків. Напевно, є батьки, які вже щось помічають за своїм сином: наприклад, швидку втому дитини, неможливість піднімати будь-які тяжкості, дивне зношування взуття. Все це можна успішно виправити і в дитячому віці.

Причини виникнення плоскостопості

Причин розвитку плоскостопості у дітей дуже багато. І батьки повинні не тільки знати, як вони звучать, але і вміти усунути їх, якщо це можливо. Якщо немає можливості зробити це самостійно, необхідно звернутися за допомогою до лікаря, який може порадити і розповісти про всі причини, за яких виникає дане захворювання, а також про наслідки, які можуть бути, якщо вчасно не зайнятися його лікуванням.

Причини можуть бути наступними:

  • слабкий м’язовий апарат через надмірні навантаження або захворювання;
  • різні травми стоп;
  • неправильно підібране взуття;
  • спадковість;
  • наслідок рахіту;
  • гнучкість суглобів;
  • зайва вага;
  • дитячий церебральний параліч;
  • поліомеліт.

Яка може бути небезпека від плоскостопості?

Дуже багато людей вважає, що плоскостопість – це мирна, нешкідлива хвороба, тому батьки ні в якій мірі не побоюються за здоров’я своєї дитини. Але в цьому батьки далеко помиляються.

При виникненні такого захворювання починає порушуватися амортизація стопи, а це, в свою чергу, може привести до досить високого навантаження на такі гомілки, що згодом стане основою для розвитку найрізноманітніших захворювань, пов’язаних з суглобами, (наприклад, артрозу) і сколіозу.

У зв’язку з цим, важливе проведення профілактики даного захворювання, а також надання своєчасного лікування.

По-перше, можна вдатися до допомоги теплих ванн для ніг з додаванням морської солі, які потрібно робити щодня.

По-друге, необхідно виконувати фізичні вправи, розроблені спеціально для профілактики такого захворювання.

По-третє, можна сходити на прийом до масажиста або зайнятися самомасажем (для цього можна використовувати різні валики і килимки).

По-четверте, дуже важливо дотримуватися режиму навантаження на ноги.

По-п’яте, деякі лікарі радять купувати дітям ортопедичне взуття.

По-шосте, якщо є можливість, то варто зайнятися спортом. Наприклад, лижами, плаванням або їздою на велосипеді.

Дитяча плоскостопість – лікування

Є дуже багато випадків, коли при плоскостопості відсутні абсолютно всі перераховані вище симптоми. Тільки косметичний дефект. Але, все одно, це вважається не дуже здоровим і нормальним станом.

Найчастіше батьки намагаються запобігти подальшому розвитку захворювання, так як це набагато простіше, ніж вилікувати його. З цієї причини профілактичні методи лікування плоскостопості повинні проводитися вже з перших днів життя малюка.

Найкращий спосіб правильного розвитку стопи вважається ходьба і біг на босу ногу. Як правило, ця процедура виконується тільки в домашній обстановці. Так як дитина повинна якомога більше гуляти на вулиці, то потрібно купувати правильне взуття: обов’язково повинна бути або плоска підошва, або повинен бути присутнім невеликий каблучок.

Головне, щоб нога не з’їжджала вперед. Ортопеди вважають, що взуття, що має дуже високий каблук або платформу, шкідливе для здоров’я. Тому мами повинні постаратися пояснити, що таке взуття ні в якому разі не можна носити усі сім днів на тиждень. Потрібен якийсь вагомий привід, куди б можна було таке взуття надіти.

Яким правилам потрібно слідувати, щоб вибрати відповідне взуття для своєї дитини?

У складі взуття обов’язково повинні бути тільки ті матеріали, які мають натуральну природу, щоб шкіра ніг могла «дихати» і не відчувала дискомфорт.

Дуже важливо, щоб підошва була жорсткою і стійкою і обов’язково мала невеликий каблучок заввишки 1-1,5 см.

Задник повинен володіти достатньою висотою і жорсткістю.

Взуття необхідно мати запас, який зазвичай становить 1-1,5 см.

Взуття, яке підбирається для дитини, обов’язково повинне досить щільно сидіти на нозі, але при цьому має бути відсутнім здавлювання ніжки.

Бажано вибирати перфороване взуття, тоді можна уникнути пітливості ніг.

Повне затвердіння кісток стопи дитини завершується близько 14 років. Після цієї вікової позначки дитяча плоскостопість вже не лікується. Але можна спробувати призупинити можливу подальшу деформацію стопи.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...