• Без категорії

Дитина плаче – що робити?!

Дитина плачеВаш малюк вже вийшов з дитячого віку, і тепер чомусь стало все важче його заспокоювати, коли він плаче, а іноді і влаштовує істерики?

Давайте спробуємо розібратися, чому плачуть діти, і як найкраще заспокоювати дитину віком від 2-х до 6-ти років, за допомогою особливих психологічних прийомів …

Чому і для чого плачуть діти?

Перш ніж вчитися правильно заспокоювати дитину, поговоримо про те, чому і для чого зазвичай плачуть діти старше 2-х і молодше 6-ти років?

На відміну від немовлят, плач малюків цього віку не тільки є реакцією на біль, переляк, перезбудження, голод або інші фізичні незручності або найпростіші і сильні емоції.

Малюки від 2-х до 6-ти років за допомогою плачу виражають і набагато більш тонкі психологічні стани і емоції, «показують» свій характер, висловлюють свою думку і навіть намагаються свідомо маніпулювати дорослими.

Тому для того, щоб зрозуміти, як потрібно заспокоїти дитину, необхідно спочатку здогадатися, в чому причина плачу.

Причина перша – біль або хвороба

Погане самопочуття – одна з найсерйозніших причин дитячого плачу. Іноді такий плач супроводжується скаргами дитини на біль або неприємні відчуття.

До таких скарг і плачу потрібно поставитися уважно і серйозно: оглянути малюка і спробувати зрозуміти, що з ним відбувається, і що конкретно болить, показати дитину лікарю, виміряти температуру і дати, якщо температура дуже висока, жарознижуючі або інші ліки, які випише лікар .

Іноді діти старше 2-х років вже можуть самі зрозуміти і показати, що і де у них болить, але, через недосконалість нервової системи, маленькі діти все ще можуть плутатися і іноді просто не в змозі правильно визначити джерело болю. Ось чому необхідний медогляд дитини, яка плаче від болю чи хвороби – особливо, якщо є й інші симптоми – блювота, пронос, в’ялість або слабкість, втрата апетиту і т.п.

Крім цього, звичайно, якщо дитина погано себе почуває, її потрібно постаратися заспокоїти, приголубити, обійняти, щоб полегшити її стан. При цьому не варто думати, що малюк симулює – в такому віці діти зазвичай не брешуть щодо свого самопочуття. І будь-яка, навіть сама незрозуміла скарга вказує на якусь існуючу проблему.

Звичайно, від виховання і поведінки батьків залежить, чи буде дитина сприймати хворобу як засіб досягти чогось приємного, чи ні.

Причина друга – травма

Будь-яка травма – фізична (падіння, удар) або психологічна (образа, переляк) може викликати у дитини плач або навіть істерику. А для того, щоб навчитися ефективно і швидко заспокоювати малюка, потрібно знати кілька простих, хоча і незвичних нам психологічних методів.

Отже, якщо дитина плаче через які-небудь травми:

1. Не намагайтеся з нею розмовляти, втішати і жаліти чи відчитувати і лаяти. Не давайте їй відразу ж іграшок, ласощів, соски, не починайте її заколисувати, як грудну, – все це призведе до того, що малюк навчиться маніпулювати вами і навіть влаштовувати істерики.

2. Просто мовчки і міцно обійміть малюка, щоб разом з теплом свого тіла передати йому відчуття сили, надійності і захищеності.

3. Постарайтеся самі заспокоїтися і не хвилюватися сильно, щоб дитині не передалося ваш нервовий стан. Все це, як і дії з першого пункту, занадто сильно перевантажує малюка новою інформацією, тоді як йому необхідно заспокоїтися і осмислити подію.

4. З тієї ж причини, якщо малюк трохи подряпався або несильно вдарився, і немає потреби відразу надавати першу допомогу, краще сконцентруватися на психологічній допомозі дитині, а не кидатися відразу обробляти подряпини та синці.

5. Покажіть малюкові, що ви ставитеся до події спокійно, і, можливо, наступного разу, коли з ним станеться неприємність подібного роду, дитина взагалі не буде плакати.

6. Коли ви обіймете дитину, щоб вона відчувала вас всім тілом, спробуйте глибоко, повільно і рівно дихати, рахуючи про себе. Дихання дуже сильно впливає на наш психічний стан, і якщо дитина підлаштує своє дихання під ваше (а це – дитячий рефлекс), то швидше заспокоїться.

7. Під час заспокійливих обіймів не розмовляйте з малюком, але можете легенько похитувати або погладжувати його, тихо наспівувати щось без слів – дуже ненав’язливо, щоб не заважати малюкові осмислювати подію, що сталася з ним. І не намагайтеся відразу перервати плач – дайте малюкові виплакатися.

8. Коли ж дитина трохи заспокоїться, і подих її вирівняється, можна розповісти і пояснити їй, що сталося – але спокійно, не звинувачуючи її, не даючи ніяких оцінок. Тобто, краще не говорити в цей момент «ти впав, тому що не послухався маму» і т.п. Краще скажіть «ти впав, бо спіткнувся ось об цю іграшку».

Якщо ж ваша розповідь знову засмутить дитину, знову обійміть її і дайте поплакати, осмислюючи події. Так вона швидше заспокоїться.

Як справлятися з істерикою?

Іноді, коли дитина відчуває сильні емоції (розпач, гнів, агресію і т.п.), або якщо малюк сподівається так керувати дорослими, він влаштовує істерику. При цьому, якщо травми і удари дитина забуває швидко, то причина істерики постійно займає його думки, і тому малюка буває складніше заспокоїти. Особливо важко заспокоїти дитину, яка вже розридалася щосили, тому краще спробувати впоратися з істерикою на самому початку.

Як же бути, як краще всього припинити істерику?

1. Спробуйте відвернути увагу малюка на щось дуже цікаве – на хмари, машинки, тварин і т.п. Якщо ж поруч будуть і інші дорослі, чия увага відвернута на ті самі речі, малюк легше переключиться з істерики на допитливе вивчення навколишнього світу.

2. Можна спробувати відвернути дитину і на дзвінок телефону, наприклад, а потім зробити вигляд, що вам повідомили щось важливе – наприклад, що вам треба бігти додому, бо там чекає щось цікаве або радісне.

3. Іноді допомагає «заплакати» ще сильніше, ніж дитина – деякі діти після цього відразу починають жаліти маму чи тата, і забувають про свої проблеми.

4. А ще можна зробити навпаки: спробувати розсмішити і розважити дитину, перетворити все на жарт – тоді істерика перейде в сміх.

5. Деяким дітям допомагають «дорослі» розмови, коли їм усе пояснюють, як рівним. А часом буває досить обійняти, приголубити дитину, адже нерідко малюк влаштовує істерику, коли йому не вистачає батьківського тепла та уваги.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...