Дитина не слухається, що робити?

Дитина не слухається, що робитиДитина до трьох років навряд чи зможе виразно пояснити, чому вона не слухається батьків. Вона ще сам не розуміє своїх спонукань (ось чому абсолютно марно питати: «Чому ти так себе ведеш?»). Вам здається, що дитина вередує. А вона намагається щось сказати вам, наприклад: «Мені здається, ти мене не чуєш!»; «Мені неприємно, коли мною командують!»; «Я боюся, що ти підеш, бо мене не любиш!» І т.д. Звинувачувати малюка в упертості – значить підштовхнути його до того, щоб він замкнувся в собі і вирішив, що єдиний спосіб домогтися розуміння- вередувати ще сильніше. Так що давайте підемо іншим шляхом.
Важливо ставитися до дитини з повагою і розумінням. Малюк не може бути поганий сам по собі, тільки тому, що він щось хоче чи не хоче. Не варто його за це лаяти.
Завдання батьків – навчити дитину адекватно реагувати на ситуацію, пояснюючи і описуючи її поведінку її самій, так як вона народжується без готових знань і досвіду про світ і про себе, свої почуття, потреби і бажання. Також корисно дорослим розповідати дитині про причини своєї поведінки і про свої емоції.
Для того щоб дитині було простіше з вами погоджуватися, коли Ви щось від неї хочете або навпаки щось забороняєте, їй важливо розуміти, що для цього у вас є вагомі причини. Наприклад, ви з дитиною переходите вулицю і просите подати вам руку. Звичайно дорослі говорять (іноді, підвищивши голос): «Дай руку». Дитині, швидше за все, не зрозуміло, чому вона повинна це зробити. Краще було б сказати: «Зараз ми будемо переходити дорогу. Це небезпечно. Дай мені, будь ласка, руку ».

Щоб у дитини було менше приводів вам чинити опір, корисно їй розповідати якомога більше про те, що її чекає в найближчому майбутньому, пояснювати, що з нею буде відбуватися, що доведеться робити.
Як розмовляти з дитиною
Ви почули чергове «хочу»? Не вступайте з дитиною в дискусію, а відразу беріть ініціативу в свої руки.
Перш за все потрібно заспокоїти неусвідомлену тривогу дитини, яка її мучить. Приблизно так: «Я дуже добре тебе чую, ти хочеш …»
Потім спокійно скажіть: «Я поважаю твою думку, але зараз не можу з тобою погодитися. Доведеться робити те, про що я прошу ». Вам здається, що дитина не зрозуміє таких дорослих слів? Запевняємо, зрозуміє! А ще відчує, що ваші вимоги справедливі і ви не намагаєтеся зламати її.
Не звинувачуйте дитину. Слова «упертюх» і «вредина» образливі для неї!
Помічали, що інші дорослі не вміють поступатися, навіть коли їх неправота очевидна? У психологів є думка, що причина тут криється в душевному болю, колись давно викликаним докором. Зазнавши в дитинстві сором «поразки», сьогоднішній дорослий підсвідомо намагається уникати цього почуття.
Домігшись свого, не підкреслюйте підпорядкованість дитини, навпаки, похваліть: «Спасибі, що погодилася зі мною». Це додасть їй самоповаги.
Істерика у дитини
За бажання не слід карати. Син захотів відібрати у хлопчика машинку і відвертався, коли ви твердо зажадали її повернути? Але ж повернув! А якщо ні? Якщо у дитини істерика, він падає, кричить, стукає ногами та й вас норовить стукнути, сприймайте це спокійно. З багатьма таке трапляється.
Хапайте дитину в оберемок і тягніть додому, на лавочку неподалік (геть з магазину з іграшками!). Поки вона продовжує кричати і вириватися, тримайте її міцніше зі словами: «Я бачу, ти по-справжньому злишся. Розумію, ти не хочеш змиритися з тим, що не вийшло по-твоєму! »Якщо ви зумієте вимовити ці фрази без осуду, ваш скандаліст вгамується досить швидко. І ось тепер, не підвищуючи голосу, оголосіть: «У житті іноді не виходить так, як тобі хочеться, і це потрібно приймати з гідністю». Зверніть увагу: засуджують за поганий вчинок, а не за непослух. Так ви навчите дитину керувати своїми діями, погоджувати їх з іншими людьми, а не сліпо підкорятися чиєїсь волі.
Дитина нічого не хоче робити
Дуже часто дитина нічого не хоче робити і відповідає на всі прохання: «Не хочу!» Така поведінка дитини ставить вас в глухий кут ще сильніше, ніж будь-які примхи з вимогою «Хочу!». Звичайно, до того, що вона уранці не бажає йти в садок, ви ставитеся з розумінням. Налаштовуєте її з вечора, співчуваєте, обіцяєте пограти після роботи. Але ось загадка: в недільний день ви зібралися піти з нею в парк але дитина раптом уперлась і на всі вмовляння відповідає твердо: «Ні!» А запропоновану йому полуницю – яскраву, крупну, солодку, вона похмуро відштовхує: «Не хочу!» Зате потім у парку, куди ви її все-таки витягли, носиться збуджена, щаслива і щосили впирається, коли треба повертатися додому. Та й полуницю потім уминает так, що за вухами тріщить! Що ж таке відбувається і як вам поступати?
«Не хочу» малюка насправді означає його хотіння, тільки цього разу виражене у формі протесту. Значить, вам доведеться розібратися, чого син або дочка домагається.
– Найчастіше причиною такої поведінки є бажання дитини покарати вас. Подумайте, чи не образили ви її, не помітивши? Може, змусили їсти нелюбиму кашу, не дали закінчити гру, відмахнулися від її малюнка. Своїм «не хочу» дитина намагається показати вам: усе тепер у вас погано і винна в цьому саме ви. Вона чудово розуміє: мама намагається доставити йому задоволення і дуже засмутиться, не зумівши цього зробити. Підсвідомо вона жадає продемонструвати вам причинно-наслідковий зв’язок: образила – змусила страждати – всім тепер погано – більше так не роби …
Як домовитися з дитиною

За твердою відмовою можуть стояти власні плани дитини, які ви порушуєте. Не виключено, що їй хотілося пограти з новим трансформером. І дитина протестує проти необхідності підкорятися.
Не поспішайте наполягати. Помітивши, що ви не розумієте її таємних намірів, дитина буде продовжувати ображатися. Спробуйте проговорити те, що сам малюк поки не вміє сказати: «Тобі погано – і ти на мене сердишся, тому не хочеш йти в парк (їсти полуницю)», «У тебе свої плани – і ти сердишся, що вони порушені … »
Дайте дитині зрозуміти, що ви не засуджуєте її почуття. Адже вона і правда не робить ніяких поганих дій: «Буває, що люди сердяться».
Лише після цього поверніться до своїх намірів: «Повір, нам буде дуже добре в парку!» Або: «Я поважаю твої плани, але прошу ненадовго відкласти їх». Відчувши, що ви зважаєте на її бажання, дитина охоче піде вам назустріч.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...