Дитина – лівша. Що повинні знати батьки

лівша

Відомо, що досить часто лівші володіють особливими талантами. Приміром, домінуюча ліва рука була у Олександра Македонського і Альберта Ейнштейна, Леонардо да Вінчі і Ісаака Ньютона, Гая Юлія Цезаря, Наполеона Бонапарта, Рафаеля, Мікеланджело … Цей список можна продовжувати до нескінченності. Може бути, ваш малюк теж колись стане в один ряд з цими знаменитостями?

Кількість людей, що віддають перевагу писати лівою рукою, завжди була невелика – близько 15%. До речі, хлопчиків в цій категорії завжди більше ніж дівчаток.

Ставлення до таких людей в різні часи відрізнялося. Але завжди вважалося, що лівші від народження наділені особливими талантами, яскравими характерами та неординарними долями. Сьогодні дитячі психологи приділяють достатньо уваги цьому питанню. Вони впевнені, що такі малюки трохи особливі і виділяються на тлі інших. Тобто вимагають специфічного підходу до виховання.

Лівші значно частіше з’являються на світ в сім’ях, де, принаймні, один з батьків також володіє домінуючою лівою рукою. Але не завжди. Іноді крихітка змінює провідну руку через травму кінцівок або голови. Час від часу дитина стає лівшею, наслідуючи іншим.

Зазвичай перші припущення про те, що малюк належить до 15% «особливих» людей з’являються у віці між першим і другим святкуванням дня народження. Але остаточно діагноз підтверджується до 5-6-ти років. Зазвичай в цьому віці карапуз вперто бере ручку або олівець в ліву руку, також як і розчісується, застібає гудзики, їсть, кидає м’ячик, вирізає аплікації.

Цікава особливість шульг полягає в тому, що у них повільніше розвивається сприйняття простору. З одного боку це проявляється у звичці писати букву з будь-якої точки або, наприклад, зображати чоловічка на аркуші паперу, починаючи з вух або пальців рук. З іншого боку, ви будете часто помічати, що малюнки ніби «скупчені». Тобто безліч об’єктів в одній точці і море вільного простору навколо.

Маленьким лівшам властивий ефект дзеркального сприйняття дійсності. Вони можуть почати писати або малювати в зворотному порядку. Тобто, прочитати напис можна тільки приклавши до тексту дзеркало. У різних діток ця особливість виражається в різному ступені. Це залежить від рівня домінування однієї з півкуль мозку. Але, як би там не було, до десяти років малюк повинен повністю позбавитися від даної звички. Якщо такого не сталося – покажіть його фахівцеві – неврологу.

Через специфічних особливостей нервової системи лівшам важче сконцентруватися на роботі, вони швидше втомлюються. Тому займатися з ними слід не більше 10-15 хвилин з перервами на відпочинок.

Протягом багатьох років у нашій країні педіатри рекомендували всіма силами переучувати лівш. Сьогодні ця установка змінилася. Зараз фахівці дуже активно не радять батькам примушувати діток перекладати ручку в праву руку. У розвинених країнах існує ціла галузь індустрії для задоволення потреб ліворуких людей. Для них випускаються спеціальне канцелярське приладдя: ручки, ножиці, точила для олівців, а також клавіатури і навіть музичні інструменти. Тим не менш, лівшам в нашому світі значно важче, ніж правшам.

Батькам діток – лівшів слід бути особливо уважними до своїх карапузів. Не варто їх переучувати насильно. В іншому випадку їм загрожують неврози і головні болі в майбутньому. А можливо і дефекти мови, такі як, наприклад, заїкання.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...