• Без категорії

Дитина йде в нову школу: як їй допомогти адаптуватися?

Дитина йде в нову школу: як їй допомогти адаптуватися?Вересень – це завжди місяць підвищеного стресу для дітей. Закінчився період канікул, різко змінюються погода і графік життя, плюс до цього – розумові та фізичні навантаження, від яких школяр відвик за літо. Якщо ж до цих факторів додається перехід в нову школу, то рівень стресу різко зростає! До речі, згідно з прийнятою в світі шкалою стресів, переїзд на інше місце проживання є стресовим, але ж саме переїзд в інше місто або район – найчастіша причина переходу в нову школу. Як ваша дитина впорається з цим стресом? Чи стане для неї новий колектив згодом рідним, чи буде вона вчитися з тим же захопленням, що і в попередній школі? Багато в чому це залежить і від вас.

Як допомогти адаптуватися до нової школи?

Як правило, товариські, розкуті діти переживають входження в новий клас набагато легше, а ось якщо у вас зростає сором’язлива, закрита дитина, вона може відчувати великі труднощі. У цьому випадку ваша задача – якомога раніше почати готувати дитину до змін в її житті, бажано – за кілька тижнів до початку навчального року.

– Екскурсія в школу. Ще до початку навчального року відвідайте з дитиною школу, в якій їй належить вчитися. Походіть по коридорах, розгляньте інтер’єр, зайдіть в клас. Буде чудово, якщо ви застанете когось із нових однокласників. Звичайно, роззнайомляться діти трохи пізніше, але навіть просте знайомство буде корисним.

– Демонстрація готовності допомогти. Розкажіть про свій досвід входження в новий колектив: які побоювання були у вас, як ви справлялися з ситуацією, як у вас вийшло завести нових друзів. Це може бути і ваш шкільний досвід, і початок роботи на новому місці, вступ до інституту і так далі. Ваша розповідь може підказати вашій дитині правильну модель поведінки і, крім цього, підштовхне до того, щоб вона почала з вами ділитися своїми страхами і побоюваннями. Чесно скажіть своєму чаду, що спочатку йому буде непросто, але в новому класі напевно знайдуться діти, які стануть йому справжніми друзями.

– Підготовка до школи. Ретельніше, ніж зазвичай, підготуйте свого школяра до 1 вересня: купіть повний комплект канцелярії, новий ранець, красиву форму і так далі. Це додасть дитині трохи впевненості в собі.

– Розмова з учителем. Буде правильним, якщо ви поговорите з новим класним керівником свого школяра. Розпитайте про вимоги до учнів, якщо вважаєте за потрібне – скажіть про якісь особливості вашої дитини. Наприклад, якщо ви знаєте, що вона повільна або, навпаки, занадто рухлива, варто попередити педагога. Будь-якого новачка, який прийшов в клас, вчитель представляє іншим учням. Можливо, ви підкажете педагогу підкреслити його інтереси? Наприклад, що він у вас грає на гітарі або знайомий з комп’ютерним дизайном. Це підвищить ставки дитини в очах однокласників!

– Не чекайте чудес. Швидше за все, в перший час дитина злегка «з’їде» в навчанні, і це нормально: вона тільки звикає до нових вимог і педагогів. Дайте їй час: як правило, першокласникам необхідно до 6 місяців для адаптації, школярам постарше – 2-3 місяці. Тільки після цього періоду робіть якісь глобальні висновки: чи вийшло у дитини влитися в новий колектив і в навчальний процес.

– Неформальне спілкування. Коли навчальний рік вже почнеться, запропонуйте класному керівнику влаштувати позакласний захід: екскурсію, похід в кіно або на природу. Під час такого неформального спілкування вашій дитині буде легше знайти спільну мову з однокласниками.

– Звертайте увагу на тривожні знаки. Якщо ваша дитина раптом замкнулася в собі, стала мовчазною, у неї пропав апетит або сон, якщо вона перестав ділитися з вами шкільними справами, насторожитеся: можливо, вам варто поговорити з педагогом і з’ясувати, як відбувається спілкування дитини з однокласниками.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...