ДИТИНА ХОДИТЬ НАВШПИНЬКИ: КОЛИ ВІДВІДАТИ ЛІКАРЯ? ВІДПОВІДЬ НЕВРОЛОГА

Чому малюк постійно або періодично ходить на носочках. В яких ситуаціях ходьба навшпиньки може бути ознакою хвороби. Коли і якому лікарю потрібно показати дитину?

Ваш малюк нарешті зробив свої перші кроки, і тепер з величезною цікавістю і невгамовною енергією пересувається по будинку. Однак до батьківської радості домішується тривога: часто мами помічають, що дитина при ходьбі піднімається навшпиньки. Це може бути віковим відхиленням, яке проходить саме по собі до 2-3 років. Але точно так само ходьба на носочках може вказувати на наявність у дитини вроджених хвороб і порушень розвитку. Коли варто бити тривогу і звертатися до лікаря, нам розповів дитячий невролог Олександр Мірошников.

Коли ходьба на носочках не є небезпечною для дитини?

В цілому ходьба на носочках не є для дитини фізіологічною нормою. Правильна постановка ніжок при русі малюка така ж, як і у дорослого – це ходьба з перекатом з п’ятки на носок. Однак багато діток, тільки навчившись ходити, вибирають для себе інший спосіб пересування: вони починають ступати на пальці ніг або подушечки стоп.

Далеко не завжди це привід для тривоги батьків. Лікарі виділяють такий стан як ідіопатична ходьба на носках (ІХН). Її ще називають доброякісною через те, що вона не є наслідком якихось серйозних порушень розвитку. Зазвичай така ходьба спостерігається у дитини в перші два роки життя, і може виникати з причин як медичного, так і немедичного характеру.

Причини виникнення у дитини ІХН

Досить часто ходьба на носочках є всього лише результатом активного розвитку дитини. Малюкові цікаво все навколо: піднімаючись навшпиньки, він намагається стати вище і заодно випробувати можливості власного тіла. Буває, що таким чином дитина копіює маму, яка ходить на каблуках. У таких випадках ІХН проявляється не постійно, а зрідка.

Крім того, ходьба навшпиньки властива гіперактивним і легкозбудливим діткам: вони піднімаються на носочки в хвилини емоційного збудження, як би прагнучи отримати фізичну розрядку. Також і навпаки: надмірно сором’язлива і тривожна дитина цілком може ходити навшпиньки в моменти нервового напруження.

Ще один фактор, який провокує ІХН у здорової дитини, – ходунки. Зазвичай діток поміщають в цей агрегат занадто рано, коли зведення стопи ще недостатньо сформоване для ходьби. В результаті м’язи ніг виявляються в тонусі. Цей тонус і проявляється підняттям на носочки. Як правило, після позбавлення від ходунків ходьба за кілька місяців приходить в фізіологічну норму.

Медичною причиною ІХН у дітей може бути м’язова дистонія (чергування гіпотонусу і гіпертонусу) або вроджений гіпертонус м’язів ніг, не пов’язаний з ходунками. В такому випадку ходьба навшпиньках носить не періодичний, а постійний характер. Говорити про якусь серйозну небезпеку тут рано: в 80% випадків до дворічного віку м’язовий апарат приходить в норму самостійно, і хода дитини налагоджується. Однак краще все-таки показати малюка лікарю, щоб виключити серйозні захворювання нервової системи.

Чи потрібно лікувати ідіопатичну ходьбу на носках

Якщо ваш малюк пересувається навшпиньки час від часу, або практично постійно, але при цьому цілком здатний ходити, як зазвичай (не відчуває труднощів у правильній постановці стопи, не напружує і не кривить ніжки при спробах поставити їх рівно), турбуватися нема про що. Все, що вам зараз потрібно – це зручне і гнучке взуття (обов’язково обране за розміром малюка) і якомога більше руху.

При ідіопатичній ходьбі на носках добре допомагають:

 • підйоми і спуски босоніж по поперечині
 • ходьба по рівній похилій поверхні
 • ходьба босоніж по землі, траві, піску
 • вправи на захоплення дрібних предметів пальцями ніг
 • стрибки і біг
 • плавання
 • м’які розтяжки

Обов’язково стежте за станом стоп малюка і спостерігайте за координацією рухів. Не змушуйте і не примушуйте дитину ходити «по-людськи»: вона сама почне це робити і набагато швидше, якщо ви не будете акцентувати на її ходьбі увагу.

Коли ходьба на носочках може бути ознакою хвороби

Якщо дитині виповнилося два роки, а вона продовжує стабільно ходити навшпиньки – це підстава показати її лікарю, навіть коли вас більше нічого не турбує. Можна піти до ортопеда або до невролога, а краще відвідати відразу двох фахівців. Щоб підтвердити діагноз ІХН і виключити інші причини ходьби на носочках, медики призначать вам скринінг на порушення розвитку (РАС, СДУГ) і аналіз на рівень КФК (застосовується для діагностики ушкоджень міокарда).

У більш ранньому віці йти до лікаря необхідно, якщо ходьба на носочках супроводжується іншими підозрілими симптомами. Наприклад, у малюка постійно напружені м’язи ніг, ахіллове (або шпори) сухожилля нетипово жорсткі, є порушення в координації рухів, спостерігається затримка рухових або мовних навичок. Це може вказувати на те, що причиною ходи навшпиньках є серйозні проблеми.

Дитячий церебральний параліч. При легкій формі ДЦП діти можуть ходити навшпиньки через високий тонус литкових м’язів. Спазмовані м’язи скорочуються і «тягнуть» стопу в зоні п’яти вгору.

М’язові дистрофії. Це серйозні генетичні захворювання, при яких поступово розвивається слабкість в кінцівках. Крім ходьби на носочках характерні хода перевальцем, симптом Говерса (щоб піднятися з положення навпочіпки, дитина спирається руками об підлогу, потім піднімається, спираючись руками об коліна, як би «піднімаючись по собі»), псевдогіпертрофія литкових м’язів (м’язи виглядають як «накачані »).

Вроджена чи набута енцефалопатія (захворювання головного мозку, викликане пошкодженням тканин і загибеллю нервових клітин).

Розлади аутичного спектру. У випадку з РАС причиною ходи навшпиньках можуть бути проблеми вестибулярної системи, візуального контролю над рухами та інші сенсорні порушення.

У діток з РАС ходьбу на пальчиках можуть провокувати і інші, на перший погляд не пов’язані з цим причини:

 • часті регулярні запори
 • дефіцит магнію або цинку
 • дефіцит вітаміну В1
 • харчова нестерпність (молоко або глютен)
 • порушення зору

Якщо ви підозрюєте у малюка щось з перерахованого вище, варто звернутися до лікаря, не чекаючи, поки ІХН пройде сама собою.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...