Діабет у вагітних

Діабет у вагітнихВагітність – особливий період в житті жінки, в цей час відбувається перебудова всіх біохімічних процесів в організмі і обміну речовин в цілому. Все це може викликати збої в роботі організму матері і негативно позначитися на стані здоров’я дитини. Одним з таких збоїв є цукровий діабет вагітних.

Як і чому виникає цукровий діабет у вагітних

Цукровий діабет у вагітних не таке вже рідкісне явище. Підвищений цукор в крові зустрічається у багатьох вагітних жінок, але цукровий діабет розвивається приблизно у кожної десятої жінки. Такий діабет одержав назву гестаційного цукрового діабету (ГЦД). Причина підвищення цукру в крові вагітних жінок – гормональна перебудова.

Для того, щоб зрозуміти, як це відбувається, необхідно знати основні принципи вуглеводного обміну. Вуглеводи – це джерело енергії, яка використовується для здійснення будь-якої діяльності людини: біохімічних процесів усередині його організму, дихання, серцебиття, трудової діяльності, спорту і так далі. Вуглеводи поступають в організм людини з їжею, розкладаються в кишечнику на прості цукру і всмоктуються в кров. З крові глюкоза як паливо поступає до кліток – саме це підтримує життя в нашому організмі. Залишки глюкози перетворюються на глікоген і відкладаються в печінці і м’язах як запаси глюкози.

Але глюкоза не може потрапити в клітину без гормону інсуліну, який виробляється спеціальними клітками підшлункової залози. Тому, якщо навіть в крові людини глюкози більше норми, але не вистачає інсуліну або інсулін чомусь не може виконувати свою роботу, організму починає бракувати енергії, і порушуються всі біохімічні процеси – це і є цукровий діабет.

Причиною цукрового діабету вагітних є вироблення організмом гормонів вагітності, які пригнічують дію інсуліну. Тобто інсулін є, але пригнічується його здатність засвоюватися організмом матері. Це фізіологічний механізм, в результаті якого частина глюкози потрапляє до плоду.

А організм матері як енергетичний матеріал починає використовувати жири і білки. Починаються такі зміни в організмі жінки приблизно на 4-у місяці вагітності. Якщо цукор в крові підвищується раніше, то, швидше за все, це говорить про те, що жінка і раніше страждала прихованим цукровим діабетом, а вагітність просто його виявила.

Невеликі підвищення цукру в крові бувають у багатьох жінок, а ГЦД розвивається не у всіх, а тільки у тих жінок, які мають певну схильність. Ця схильність переходить в захворювання під впливом таких чинників, як ожиріння, вік більше 35 років, наявність ендокринних захворювань.

Припустити можливість появи ГЦД у вагітної жінки можна, якщо у неї вже були пологи, які супроводжувалися багатоводністю, народженням мертвої дитини, дитини з великою вагою (4 кг і більш), дитини з вадами розвитку. Такі жінки схильні також до мимовільних абортів і викиднів. Має значення і наявність близьких родичів, хворих на цукровий діабет.

Після пологів всі ознаки ГЦД зникають. Але буває і так, що вагітність виявляє істинний діабет, який після пологів не проходить.

Ознаки цукрового діабету у вагітних

При легкому перебігу цукрового діабету у вагітних він може ніяк не виявлятися. Саме тому у всіх жінок впродовж вагітності кілька разів перевіряється цукор крові. У важчих випадках з’являється сухість в роті, спрага, рясне сечовипускання.

ГЦД ускладнює перебіг вагітності, з’являється ризик розвитку гестозів (токсикозу пізнього розвитку вагітності) з набряками, високим артеріальним тиском, появою білка в сечі (ознака порушення функції нирок) і змін з боку головного мозку у вигляді судом і порушень свідомості. У жінок з ГЦД підвищується ризик викиднів, багатоводність, народження великого плоду (а значить, ускладнень в пологах) і різних інфекцій сечовивідних шляхів (при цукровому діабеті знижується імунітет).

У I – II триместрі вагітності у здорових жінок рівень глюкози натщесерце знижується, а в другій половині підвищується. Так, у здорової вагітної жінки рівень глюкози в крові після їжі вищий, ніж у невагітних жінок (4-5,2 ммоль/л при нормі 3,3 – 5,5 ммоль/л).

Як впливає діабет вагітних на стан дитини

ГЦД негативно впливає не тільки на матір, але і на дитину. У плоду розвиваються характерні зміни, звані діабетичною фетопатією. Така дитина, не дивлячись на велику вагу (часто більше 4 кг), має функціональний недорозвиток багатьох органів і систем: нервової, серцево-судинної, дихальної, травної, порушення обмінних процесів і так далі.

Це пов’язано з тим, що під час вагітності плід росте нерівномірно, його зростання то сповільнюється (коли з крові матері до плоду поступає мало цукру), то швидшає (поступає дуже багато цукор), що обумовлене змінами кількості гормонів в крові матері.

Як лікується діабет у вагітних

При легких формах ГЦД жінкам рекомендується змінити дієту: виключити з неї всі легкозасвоювані вуглеводи, тобто все солодке і здобне. Якщо рівень цукру в крові залишається колишнім або підвищується, то призначають препарати інсуліну. Жінка не повинна боятися такого лікування, адже це профілактика різних ускладнень вагітності і діабетичної фетопатії у дитини.

Якщо, не дивлячись на лікування, що проводиться, маса дитини росте дуже швидко і перевищує норму, пологи рекомендується проводити на 2 – 3 тижні раніше терміну шляхом стимуляції пологової діяльності або кесаревого розтину.

Профілактикою ускладнень діабету у вагітних є регулярне спостереження в жіночій консультації.

Джерело: womenhealthnet.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...