• Без категорії

Декретна відпустка для родичів

Декретна відпустка для родичівПри виникненні питань відносно механізму оформлення декретних відпусток, важливо чітко розділяти поняття «відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами» і «відпустка по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку».

ЗаконУкраїни "Про відпустки" взагалі не має такого поняття як "дектретна відпустка". Згідно ст. 17 вказаного Закону:

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв`язку з вагітністю та запонами тривалістю:

1.до пологів – 70 календарних днів;

2.після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

З цих пунктів ст. 17 очевидно, що даний вид відпустки оплачується тільки жінці. Проте відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами може надаватися одному з батьків на розсуд при дотриманні умов ч. 2 ст. 17 Закону України "Про відпустки":

Персонам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

Проте, жінка, яка не перебувала на обліку в жіночій консультації, одержує лікарняний лист тільки з дня пологів. При неускладнених пологах тривалість відпустки складає 56 днів, при передчасних, ускладнених або при народженні декількох дітей – 70 днів, якщо жінка відноситься до 1-4 категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС, то відпустка складає 90 днів після пологів.

Щодо відпустки по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, то такий вид відпустки може оформлятися як на маму, так і на тата, бабусю, дідуся або інших родичів, це положення регламентує ч. 3 ст. 18 Закону України "Про відпустки":

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабцею, дідом чи іншими родичами, які фактичне доглядають за дитиною, або персоною, яка усиновила чи узяла під опіку дитину.

Надання відпустки по догляду за дитиною бабусі або татові можливо, якщо мама вийшла на роботу після надання нею відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами, або ж якщо за станом здоров’я мама не має фізичної нагоди дивитися за дитиною.

Для цього необхідно по місцю роботи родичів подати документи, підтверджуючі вихід мами на роботу або документи, підтверджуючі неможливість догляду за дитиною, заяву про надання такого виду відпустки, копію свідоцтва про народження дитини.

Оформлення виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку бабусі, татові або іншим родичам здійснюється на загальних підставах в органах праці і соціальної опіки.

Джерело: zdravoe.com

Поділитися в...

Вас може зацікавити...