Цитомегаловірус – підступний ворог вагітних жінок

Цитомегаловірус - підступний ворог вагітних жінокЦитомегаловірус (ЦМВ) – це одна з найпоширеніших інфекцій сімейства герпесвірусів, яка виявляється практично у всіх людей старше 40 років. Одного разу потрапивши в організм, ЦМВ зберігається в ньому десятки років в прихованій формі або з періодичними безсимптомними загостреннями, а іноді з часом мимоволі зникає.
Незважаючи на те, що вірус широко розповсюджений, заразитися їм не так вже просто. ЦМВ може потрапити в організм через сечу, кров, грудне молоко, слину, сльози, цервикальну рідину або сперму. Це може статися при статевих контактах, переливанні крові, пересадці органів, а також при тісному і регулярному спілкуванні з іншими людьми.
Фахівці вважають, що основним джерелом зараження ЦМВ для дорослих це хворіючі діти. З цієї причини жінок, які працюють в дитячих установах, відносять до групи високого ризику інфікування.

Симптоми зараження цитомегаловірусом
Як правило, у більшості людей виражених симптомів зараження вірусом немає. Іноді збільшуються лімфовузли, може незначно підвищитися температура, запалитися глотка, виникнути відчуття слабкості і втоми, що пов’язано з первісним «заселенням» вірусу в клітини слинних залоз. Так як схожі симптоми притаманні й іншим поширеним інфекційним хворобам, люди навіть не підозрюють про те, що заразилися ЦМВ.

Протягом 2-3 тижнів організм виробляє антитіла до інфекції, а потім відбувається самолікування або перехід захворювання в неактивну форму. Однак для людей з ослабленим імунітетом (у тому числі для новонароджених дітей) інфікування ЦМВ може стати причиною важких станів з ураженням внутрішніх органів (статевої системи, печінки, легенів, сітківки очей). Тому до виявлення ЦМВ на етапі планування і під час вагітності лікарі ставляться з особливою увагою.

ЦМВ найбільш небезпечний для тих жінок, які з ним ніколи не зустрічалися. У першому триместрі первинне зараження матері призводить до мимовільних викиднів, важких природжених потворностей, церебральних паралічей, ураження зору та слуху у дитини після народження. Після 12 тижнів інфікування може проявитися у новонародженого у вигляді пневмонії, гепатиту або ретиніту.
Зараження плода може відбуватися при передачі вірусу від матері через плаценту або під час пологів в процесі проходження дитини через родові шляхи. Після пологів ЦМВ може передаватися новонародженому через материнське молоко або при переливанні крові.
Однак у більшості дітей з вродженою ЦМВ-інфекцією симптоми зараження ніколи не розвиваються, в деяких випадках зустрічаються тимчасові прояви (ураження селезінки, печінки, легенів, висип на шкірі, низька вага при народженні), які безслідно зникають з часом. Лише у незначної кількості дітей (5-10%) ознаки вродженого ЦМВ (мікроцефалія, втрата зору або слуху, порушення координації, розумова відсталість) зберігаються на все життя або проявляються через кілька років. Крім того, можливий і летальний результат.
На щастя, за статистикою, інфікування плода під час вагітності трапляється не дуже часто. Так, вроджена форма хвороби зустрічається в 1 з 150 випадків пологів, при цьому з 750 новонароджених тільки 1 з’являється на світ з вираженими симптомами захворювання, викликаного внутрішньоутробним інфікуванням ЦМВ.

Діагностика та способи лікування інфекції
Так як будь-які клінічні прояви ЦМВ найчастіше відсутні, інфікування можна визначити лише за допомогою лабораторних досліджень. Сюди відносяться:
культуральний метод виявлення вірусу в сечі, слині та інших рідинах
полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – визначення наявності ДНК вірусу
імуноферментний аналіз, що виявляє присутність в крові IgG і IgM-антитіл до інфекції. Цей метод найбільш поширений.
В цілому, наявність тільки антитіл IgG говорить про те, що ви колись уже були заражені ЦМВ і в цьому випадку передача вірусу плоду під час вагітності в більшості випадків мінімальна. Наявність поряд з IgG антитіл IgM, які можуть зберігатися в крові протягом більше 12 тижнів, дозволяє зробити припущення про первинну ЦМВ-інфекції. Відсутність будь-яких видів антитіл говорить про високий ризик інфікування плоду під час вагітності, якщо заразиться мати. Однак будь-які результати аналізів залежно від титрів антитіл у крові повинні бути інтерпретовані лікарем.

Іноді при виявленні первинної інфекції у матері проводиться ультразвукове дослідження плоду і аналіз амніотичної рідини (амніоцентез), в результаті яких визначають, заразився плід чи ні. Такі методи не завжди точні, тому діагноз внутрішньоутробної ЦМВ-інфекції найчастіше підтверджують протягом трьох тижнів після народження дитини. При цьому пологи можуть проходити природним шляхом, оскільки кесарів розтин не дає ніяких переваг для плода. Як правило, діти, інфіковані ЦМВ внутрішньоутробно, розвиваються нормально, але протягом перших років їх життя слід регулярно перевіряти слух і зір.

В даний час не розроблені лікарські засоби або вакцини, які б допомогли запобігти внутрішньоутробне зараження. Через високу токсичність препаратів лікування ЦМВ призначається за наявності важких форм захворювання у матері. У таких випадках застосовуються імунологічні (цитотект) і противірусні засоби (ганцикловір, фоскарнет). Ними ж лікують новонароджених, інфікованих ЦМВ, при загрозі їх життю. При підтвердженні наявності інфекції у плода в рідкісних випадках може бути рекомендовано переривання вагітності на терміні до 22 тижнів.

Заходи профілактики при вагітності
Перед плануванням вагітності жінці бажано пройти дослідження на зараження ЦМВ. Якщо антитіл у крові немає, для зниження ризику інфікування під час вагітності слід дотримуватися наступних правил:
враховуйте, що вірус зберігається поза організмом людини кілька годин, тому ретельно і часто мийте руки з милом
користуйтеся роздільним посудом і рушниками зі своїми малолітніми дітьми
НЕ цілуйте малюків до п’яти років в губи
візьміть відпустку і по можливості обмежте контакти з маленькими дітьми, якщо ви працюєте в дитячому дошкільному закладі
уникайте випадкових статевих контактів
Пам’ятайте, що будь-яку проблему простіше запобігти, ніж вилікувати. Будьте здорові!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...