Цікаві факти про сон немовлят: треба знати кожній матусі

цікаві факти про сон немовлятДіти народжуються без інструкції, тому нам доводиться читати, щоб зрозуміти багато речей. Ось три факти про сон новонародженого, які корисно знати кожній новоспеченої матусі.

Факт 1. Немовлята засипають по-іншому

Мамина проблема: малюк прекрасно засинає у мене на руках, але, як тільки я кладу його в ліжечко або коляску, тут же прокидається і гірко плаче.

Помилка: як тільки дитина заснула, її можна зразу покласти в ліжечко або коляску години на дві.

Правда про дитячі сни. Цикли сну немовлят відрізняються від циклів сну дорослих. Це стосується головним чином чергування фаз глибокого і швидкого сну. Під час фази глибокого сну у людини всі м’язи розслаблені, дихання рівне, високорозвинені відділи мозку відпочивають. І дорослого, і дитину, що перебуває у фазі глибокого сну, досить важко розбудити чи збентежити. Фази глибокого сну чергуються у людини з фазами швидкого сну. Їх ще називають «фази швидкого руху очей», тому що в цей період очі під зімкнутими повіками рухаються, мозкова активність підвищується. Саме в цій фазі ми бачимо сни, ворочаємося і легко прокидаємося. На відміну від дорослих, які здатні швидко переходити в фазу глибокого сну, малюки міцно засинають лише через 20-30 хвилин.

Маленька хитрість

Ваш малюк закриває очі, заспокоюється і, мабуть, засинає. Не поспішайте класти його в ліжечко! Спочатку перевірте глибину його сну: переконайтеся, що м’язи обличчя у крихти добре розслаблені, дихання стало рівним, а руки висять батогами, а не стиснуті в кулачки і напружені. Якщо малюк будує гримаси уві сні, смикає ручками та ніжками і швидкоплинно посміхається – почекайте ще трохи. В такий момент малюк легко прокинеться, якщо спробувати його перекласти.

Факт 2. Малюкам складно знову заснути після пробудження

Мамина проблема: не минуло й години, як я погодувала і поклала свого малюка спати, а він вже прокинувся. І взагалі, він прокидається мало не кожну годину!

Помилка: новонароджені, коли глибоко заснуть, спокійно сплять близько 2-3 годин до наступного годування.

Правда про дитячі сни. Немовлята не тільки по-іншому засипають, вони і сплять по-іншому. Цикли сну (чергування фаз глибокого і поверхневого сну) у новонароджених коротше, ніж у дорослих. До того ж у немовлят в порівнянні з дорослими періодів поверхневого сну набагато більше. А це означає, що дитині дуже легко прокинутися. До того ж їй буває важко знову заснути. Через цю особливість дитячого сну немовлята можуть часто прокидатися вночі або під час денного сну. І в цей момент їм може знадобитися допомога мами у вигляді ще одного «ритуалу укладання».

Маленькі хитрощі

  1. Зведіть до мінімуму дратівливі чинники. Тобто все те, що може викликати дискомфорт і допомогти дитині прокинутися, коли вона проходить через стадію швидкого сну. Список довгий: це і мокрий підгузок, і занадто тепле або холодне повітря в спальні, і синтетична постільна білизна, і незручні складки на одязі. До цього можна додати закладений ніс, а також будь-які дитячі захворювання, від попрілостей до кольок або отиту. Завдання мами – уважно пройтися по списку всіх можливих перешкод для сну і спробувати з ними впоратися.
  2. Іноді в стадії швидкого сну можна просто покласти теплу руку на голівку або під спинку малюка, щоб малюк відчув себе в безпеці поряд з мамою і знову глибоко заснув. Важливо своєчасно «вжити заходів», як тільки малюк починає крутитися уві сні або його сон стає більш неспокійним. Якщо момент упущений і дитина остаточно прокинулася – знадобляться більш радикальні засоби, ніж просто тепла рука на спині. Тобто, вкладання або ще одне годування.
  3. Якщо малюк прокинувся через годину після годування і плаче, спробуйте знову його погодувати. Жорсткий розклад годувань з обов’язковими тригодинними перервами давно відійшов у минуле.

Факт 3. Шум в кімнаті не перешкода спокійного сну новонародженого

Мамина проблема: як тільки малюка вдається приспати, всі ходять навшпиньки і говорять пошепки. Телевізор і музика під забороною!

Помилка: новонароджені реагують на будь-який шум так само, як дорослі.

Правда про дитячі сни. Немовлята не реагують на загальний звуковий фон, вони його просто не помічають, тому він і не заважає їм спати. А монотонні звуки пральної машини або фена можуть навіть заколисувати малюка! Цією особливістю дитячого сну не варто нехтувати. Адже якщо з самого народження ходити навколо сплячої дитини навшпиньки і розмовляти виключно пошепки, то ваш малюк буде мати всі шанси вирости нещасним дорослим, який прокидається від звуку кроків за стіною. Звичайно, силу звуку потрібно узгоджувати. Якщо неголосна класична музика – це добре, то рок-концерт поруч з дитячим ліжечком – однозначно погано.

Маленькі хитрощі

  1. Перевірити, чи не занадто гучна музика грає в дитячій, легко. Якщо ви з чоловіком спокійно розмовляєте під музику – все в порядку. Доводиться підвищувати голос, щоб «перекричати» телевізор, – звук краще зменшити. Адже тривалий вплив занадто гучних звуків згубно позначається на слуху дитини.
  2. Потрібно пам’ятати, що різкі гучні звуки (грюкнули двері, з гуркотом упала на підлогу каструля) можуть не тільки налякати новонародженого. Вони шкідливі для маленьких вушок. Крихітки здригаються, мама також може спостерігати у дитини рефлекс Моро: від переляку крихітка різко розкидає руки в сторони.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...