Чому з’являються родимки на тілі

Чому з:являються родимки на тіліУ романтичних історіях втрачену дитину впізнавали по «фамільній» родимці. Дійсно, ці плямочки на шкірі можуть передаватися у спадок. Але частіше вони підкреслюють нашу індивідуальність. Недаремно ж жінки привертають до себе увагу, приклеюючи на обличчя мушку. Але хоча наука пояснила, від чого з’являються родимки на тілі, ставлення до них коливається від тривожного до безтурботного.

Що таке родимка

Більшість вважають, що позначки на шкірі з’являються ще в момент народження. Це справедливо тільки для родимих ​​плям. Родимки виникають пізніше, хоча на 1 році життя вже можлива поява перших маленьких цяток. Втім, можна припустити, що їх просто не видно на тілі немовляти.

Звичні коричневі невуси (так називають родимки в медицині) являють собою скупчення меланоцитів. Незважаючи на таку лякаючу назву, це лише спеціалізовані клітини шкіри, в яких виробляється меланін. Завдяки йому ми набуваємо засмаги. І як засмага може бути красивою або тьмяною, так і колір родимок залежить від кількості пігменту: від світло-коричневого до темно-фіолетового. А червоні родимки – це розростання підшкірних капілярів.

Причини появи родимок

У Китаї кожна родимка вважалася виходом енергетичного каналу. У європейському середньовіччі темна мітка вважалася відмітками диявола і могла довести господаря до біди. Насправді пояснень, від чого беруться родимки, кілька, і всі вони далеко не містичні.

Спадковість

Саме генетичні причини задають схильність до утворення родимок на тілі. Чим більше їх було у батьків, тим ймовірніше, що і у дітей буде стільки ж. Дуже часто від покоління до покоління пласка плямочка або опукла родимка виникає на одному і тому ж місці: на шиї, на руках або животі. А от дивитися на бабусь і дідусів не завжди варто, тут справа в наступній причині.

Гормони

Велика частина родимок виникає в перші 25 років життя. Особливо багато їх з’являється в перехідному віці, коли організм швидко розвивається і переживає багато гормональних перебудов. Ось чому з’являються нові родимки на тілі жінок під час вагітності, в процесі звикання до нових контрацептивів. Незалежно від статі, після 50 років може з’явитися ще один сплеск родимок. І літнім людям слід контролювати їх ріст, зміни форми і кольору, щоб не пропустити переродження.

Сонячне світло і інші випромінювання

Наша шкіра в різних місцях має різну схильність до вироблення і накопичення меланіну. Ультрафіолетове випромінювання сонця або солярію стимулює виникнення нових цяток. Це відповідь, чому на обличчі з’являються родимки частіше, ніж на інших ділянках тіла. Рентген і флюорографія так само провокують процеси в шкірі. Дрібні цятки спочатку схожі на веснянки, потім темніють і знаходять стійку форму.

Травми шкіри

Хоча безпосередньо пошкодження шкірного покриву не впливає на утворення родимок, молода тонка шкіра гостріше піддається опроміненню. Ось чому в сонячні дні загоєний прищик на обличчі може назавжди залишитися новою родимкою.

Червоні, висячі, волохаті

Більшість з нас мають пласкі або злегка опуклі родимки. Але багато турбуються, чого з’являються червоні родимки на тілі, надуваються або залишаються дрібними крапками малинового кольору. Їх називають гемангіомами. Справжніми невусами вони не вважаються.

Гемангіоми утворюються у дорослих і дітей при занадто швидкому зростанні шкірних капілярів і являють собою ті ж кровоносні судини, але іншої структури. Іншими поясненнями природи гемангіом вважають:

  • порушення ліпідного обміну в тканинах;
  • шкірна патологія.

Вони відвисають, немов налиті кров’ю, або залишаються невеликою червоною цяткою. Такі родимки поширені на руках і животі в районі попереку. За рекомендацією лікарів їх припікають лазером і видаляють без сліду.

Іноді на тілі виявляються великі горбисті родимки. Насправді це може бути різновид папіломи, яку невусом називають лише за схожість. До них відносять всі висячі родимки. Такі новоутворення виникають з віком і заслуговують уважного ставлення. Хоча вони рідко перероджуються, але без консультації з дерматологом виключені будь-які спроби видалити таку родимку, тим більше самостійно.

А ось плоскі родимки, покриті волосками, навпаки, абсолютно безпечні. Для них ризик переродження в ракову пухлину мінімальний.

Увага: родимка!

Усі пігментні родимки вважаються доброякісними новоутвореннями і в 90% випадків, вони ніколи не перероджуються у щось більш страшне. Тим не менш, варто берегти їх від пошкоджень і опромінень, у тому числі під сонцем. Звернути увагу варто на наступні моменти, якщо:

  • раптово з’явилося багато родимок на тілі;
  • краї невуса стають нерівними;
  • змінюється колір плямочки;
  • родимка швидко зростає в ширину або вгору;
  • шкіра на ній тріскається, болить, свербить.

Видаляти родимки лазером досить безпечно. Але лікарі вважають, що якщо родимка не турбує і щільно сидить на тілі, значить, краще залишити її в спокої. Часто видаляють родимки на ключицях, де їх легко зірвати або натерти лямкою бюстгальтера або сумочки, а також на руках, ногах, попереку.

Щоб зменшити ризик переродження невусів в онкологічні пухлини, після 30 років обмежують походи в солярій, намагаються менше перебувати під відкритим сонцем. Перед походом на пляж і після купання необхідний крем від засмаги. Косметика з ультрафіолетовими фільтрами попередить появу родимок на обличчі в зимовий період.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...