Чому і як навчити дитину приймати поразку без сліз

Спорт, ігри, конкурси у саду та школі… Навіть дитина зустрічає виклики щоденно, в яких є переможці та переможені. Давайте поглянемо на приклади того, як навчити дитину гідно програвати, перетворюючи ситуацію в ресурс для нових перемог.

Все наше життя складається з ряду успіхів і поразок. Легендарний Стів Джобс був звільнений з компанії, яку він сам створив. Автору Гаррі Поттера Джоан Роулінґ багато разів відмовляли опублікувати її роман. А знаменитий баскетболіст Майкл Джордан, взагалі, сказав: “під час моєї кар’єри я не влучив більше 9000 разів і часто терпів невдачі. Ось чому я став зіркою “.

Ось чому у вихованні дитини як майбутнього лідера і переможця так важливо навчити його, як приймати поразку.

ДАВАЙТЕ ПОДИВИМОСЯ НА СИТУАЦІЮ ПОРАЗКИ З БОКУ, РОЗДІЛИВШИ ЇЇ НА 4 ЕТАПИ КОНСТРУКТИВНОЇ ПОВЕДІНКИ, ЯКІ РЕКОМЕНДУЄМО ВЗЯТИ НА ОЗБРОЄННЯ.

СПЛЕСК ЕМОЦІЙ

Дитина психує, коли програє? Це очікувана реакція для маленької людини. Перш ніж думати, як навчити дитину приймати поразку без сліз, ми повинні відзначити, що кожен з нас має право на прояв емоцій. Замість банальних фраз: “чоловіки не плачуть”, “знайшла через що плакати”, “припини цю істерику!”, виявіть підтримку.

Зовсім маленьким в такий момент необхідне відчуття захищеності. Обійміть дитину та ніжно погладьте по спині.

Дітям старшого віку може знадобитися дружнє рукостискання. Підтримка словами: “я розумію, що це образливо”, “звичайно, ти засмучена”.

Спокійно поговорити про всі відчуття, найкраще наодинці. З часом, дитина отримає досвід і буде менш емоційно реагувати на невдачі та поразки.

ПОРІВНЯННЯ З СОБОЮ

Ставши на шлях, як навчити дитину гідно програвати, не залишайте її наодинці з негативними емоціями. Навчіть йти вперед аналізуючи ситуацію. Важливо донести ідею про те, що будь-яке випробовування є відображенням власного прогресу.

Уникайте порівнянь з іншими: “я була більш уважною, тому я перемогла”.

Краще поглянути з боку малюка і похвалити його персональний ріст: “цього разу ти був більш зосередженим, це чудово!”

ГОТОВНІСТЬ ВЗЯТИ НА СЕБЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Інколи батьки, щоб підбадьорити дитину, намагаються знайти провину інших: «у тебе було складніше завдання», «в групі були надто сильні суперники». Такі реакції дійсно можуть заспокоїти, але не дозволяють рости далі.

Краще дати дитині впевненість у тому, що в його силах впливати на результат: “ти обов’язково зможеш перемогти, якщо будеш наполегливим”.

ПОШУК РЕЗЕРВІВ ДЛЯ РОСТУ

Будь-яка невдача відкриває можливості навчитись чогось нового. Саме на це скеровуйте вашу дитину. Навчіть її запитувати себе: “що я можу зробити інакше наступного разу?”, “що ще я повинен вивчити?”, “як мені себе вести, щоб виграти?”

Якщо необхідно, прочитайте правила разом ще раз, якщо йде річ про настільну гру, або складіть програму занять, якщо потрібно перемогти у шкільному змаганні.

І пам’ятайте, що будь-який програш – це шанс стати краще!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...