ЧОМУ В ЖІНОК БОЛЯТЬ ГРУДИ: ПРИЧИНИ ТА СИМПТОМИ

Набряк, хворобливість, тяжкість, напади болю, печіння – груди можуть хворіти по-різному. Нерідко фізичний дискомфорт змінюється занепокоєнням: а не онкологія це?

У фахівців-мамологів є кілька термінів, що позначають біль у грудях – масталгія або мастодинія. Яким би не був біль, дуже важливо відстежити його причину. Головне, не накручуйте себе: біль в одній або обох молочних залозах сам по собі не є симптомом розвитку пухлин. Підвищена чутливість та інші дискомфортні стани можуть бути наслідком різних причин. У цій статті ми розглянемо найбільш поширені з них.

Повторювані (циклічні) болі

Почнемо з найпоширенішого стану: якщо ви відчуваєте болі в грудях і вони повторюються з приблизно однаковою періодичністю, то швидше за все, ці хворобливі відчуття пов’язані з вашим менструальним циклом.

Перерахуємо симптоми цих дискомфортних станів:

 • Тяжкість, тупий біль.
 • Груди «наливаються», набрякають, можна намацати ущільнення.
 • Болять груди переважно у верхній і центральній частині. Іноді біль може поширюватися в область пахв.
 • Симптоми посилюються за 2 тижні до менструації, потім настає поліпшення.
 • Ви знаходитесь в дітородному віці (близько 20-30 років) або, навпаки, наближаєтесь до менопаузи.

Щоб полегшити циклічні болі в грудях, лікар може порадити почати прийом оральних контрацептивів або змінити препарат, який ви вже приймаєте. Ще одна рекомендація – знизити щоденну дозу кофеїну, простіше кажучи, пити менше кави. Можна також спробувати знеболюючі засоби: ібупрофен, парацетамол або напроксен – препарати допомагають знизити больові відчуття при ПМС і овуляції та продаються без рецепту.

Рівень гормонів

Нерідко болі в грудях можуть бути пов’язані з рівнем двох гормонів – естрогену і прогестерону. Точніше, з їх дисбалансом в організмі. Механізм цього явища маловивчений. Зміна рівня естрогену і прогестерону, який нерідко супроводжується дискомфортними відчуттями і навіть болем у грудях, може відбуватися на різних етапах репродуктивного життя жінки:

 • У період статевого дозрівання.
 • Під час менструації, включаючи передменструальний синдром.
 • Під час вагітності, зазвичай в першому триместрі.
 • У період грудного вигодовування. Ряд причин може привести до запалення молочної залози, інакше – маститу. Це захворювання лікується невідкладно і найчастіше із застосуванням антибіотиків.
 • У період менопаузи.

Фіброзно-кістозні зміни грудей

Звучить грізно, але сьогодні такі стани оцінюються фахівцями, як нормальні і нешкідливі. До речі, вони також пов’язані з гормонами.

При таких зміни в жіночих грудях формуються ділянки фіброзної (сполучної) тканини, що складається з колагенових волокон, або кісти (пружні порожнини, наповнені рідиною).

Близько половини жінок у віці від 20 до 50 років мають фіброзно-кістозні утворення в грудях. Так, це може бути болісно, але, повторимося, такі зміни зазвичай вважаються нормальними і нешкідливими. Детальніше про це може розповісти ваш мамолог.

Дисбаланс жирних кислот

Жирні кислоти містяться в маслах і жирах рослинних і тваринного походження. Недолік (або надлишок) цих речовин в клітинах організму може привести до підвищення чутливості грудей зі зміною рівня гормонів.

Щоб полегшити ці симптоми, спробуйте знизити кількість жирів в раціоні. Фахівці можуть також порекомендувати дієту з високим вмістом складних вуглеводів.

Деякі лікарі радять приймати олію примули вечірньої – вважається, що цей натуральний засіб допомагає привести в норму рівень жирних кислот в організмі.

Нециклічні болі в грудях

Іноді біль у грудях не має відношення до гормонів. У таких випадках варто звернутися до мамолога:

 • Гострий біль, печіння, відчуття здавленості.
 • Дискомфортні відчуття постійні (або непередбачувані).
 • Біль відчувається тільки в одній з грудей в певній галузі.
 • Біль виник в період менопаузи.

Відображений біль

Іноді біль у грудях не має відношення до самих грудей – такі болі називаються відображеними. Іншими словами, груди в порядку, а біль викликаний змінами в якомусь іншому органі.

Біль, не пов’язаний зі станом молочної залози зазвичай:

 • Віддає в руку, шию, нижню щелепу;
 • Посилюється при русі або подиху, а також при навантаженні;
 • Схожий на «простріли».

Буває, що для зняття таких симптомів досить хорошого відпочинку. Іноді відображені болі «заспокоюють» за допомогою нестероїдних протизапальних засобів, а в якихось випадках – за допомогою ін’єкцій кортизону.

Наслідки інтенсивних фізичних вправ для розвитку грудних м’язів також можуть викликати больові відчуття. Якщо ці стани викликають сильний дискомфорт, продовжіть період відновлення між походами в спортзал або фітнес-клуб.

Інфекція

Хоча мастит зазвичай зустрічається у жінок, які годують груддю, він може розвинутися в будь-якому віці. Тертя одягу об соски може привести до появи шкірних подразнень, а це прямий шлях до різного роду бактеріальних інфекцій.

Травма

Хірургічні втручання і пластичні операції, так чи інакше, травмують груди і можуть викликати больові відчуття навіть через деякий (іноді тривалий) час.

Прийом медикаментів

Біль у грудях можуть викликати деякі рецептурні засоби, а також гормональні препарати. До них відносяться медикаменти для лікування захворювань серця і ряд препаратів, що використовуються в психіатрії.

Незручний бюстгальтер

Великі груди самі по собі можуть бути причиною больових відчуттів. Причому біль в таких випадках може поширюватися на спину, шию і плечі. Хтось вирішується на «пластику» зі зменшення грудей, але іноді наслідки операції можуть викликати інший набір дискомфортних станів.

У більшості випадків власницям великого розміру грудей допоможе ретельно підібраний бюстгальтер з високим рівнем підтримки. Нерідко фахівці рекомендують використовувати звичайний класичний варіант без кісточок.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...