ЧОМУ МИ ЗАЛИШАЄМОСЬ У СТОСУНКАХ, ЯКІ ДАВНО НЕ ПРИНОСЯТЬ НАМ ЩАСТЯ

Жити без людини, яку ми любимо, важко. Якщо вона відштовхує нас або намагається триматися осторонь, ми здатні відчувати не лише смуток, а й розпач. Адже ми так хочемо бути з нею. Але чи подобається ця людина нам по-справжньому? Відповідь не завжди очевидна. І перш ніж її дати, важливо зрозуміти, чи не потрапляємо ми під дію однієї простої, але дуже підступної помилки.

Що таке помилка передбачення нагороди?

Для початку потрібно розібратися із системою винагороди мозку та з тим, як він використовує дофамін. Цей гормон, який часто називають гормоном щастя чи радості, активує центри насолоди. Коли ми робимо щось приємне, наприклад їмо шалено смачну страву, наш мозок генерує дофамін. Поступово ми звикаємо до цього, а мозок починає заздалегідь виробляти гормон щастя, побачивши певні тригери. Як у ситуації, коли офіціант виходить із кухні ресторану з нашим замовленням на таці. Ми ще не спробували їжу, а механізм по виплеску дофаміну вже запущено.

Проблеми з’являються, коли мозок робить помилку передбачення нагороди. Скажімо, ми настільки звикаємо до своєї улюбленої страви, що вона вже перестає здаватися нам такою смачною. У цьому випадку мозок вже готується випустити велику кількість дофаміну, але, коли ми пробуємо їжу, а вона виявляється зовсім не такою дивовижною, гормону щастя виробляється набагато менше. Отже, ми не отримуємо стільки дофаміну, скільки розраховували.

У випадку з їжею ми можемо просто з’їсти щось інше, щоб знову отримати потрібну дозу. Однак якщо джерелом гормону радості служить алкоголь, секс або любов, помилка передбачення нагороди здатна призвести до того, що хочеться ще й ще. Так ми прагнемо заповнити нестачу дофаміну.

Тяга до досвіду, який ранить, особливо властива людям із зневажливо-уникаючим, тривожно-заклопотаним та замкнуто-фобічним типами прихильності у стосунках. Ці стилі уподобання роблять мозок чутливим до стресу, і людина все частіше шукає прості задоволення у формі дофаміну.

Як помилка передбачення нагороди проявляється у романтичних стосунках?

Згадайте про зародження ваших почуттів до коханої людини. Ця хвиля ейфорії та хвилювання і є не що інше, як дія дофаміну. Поступово ми починаємо з нетерпінням чекати цих почуттів і отримувати сплеск гормону щастя, просто коли бачимо людину і торкаємось її, чуємо її голос або читаємо повідомлення від неї. Мозок чекає нагороди, він починає пророкувати.

Але потім все йде не за сценарієм. Реальність відносин виявляється зовсім не такою приємною, а ми відчуваємо на собі наслідки помилки передбачення нагороди. Ми так само отримуємо дофамін, але справжня нагорода не з’являється. Можливо, у партнера постійно змінюється настрій, він віддаляється або не торкається так, як раніше.

Дофамінові нейрони відступають і починають виробляти набагато менше гормону радості. Тепер ми зіштовхуємось із його дефіцитом. Це розчаровує, адже нам хочеться знову отримати колишню кількість дофаміну. У результаті ми намагаємося проводити більше часу з людиною, робити все можливе, щоб кожен момент з нею став незабутнім, або просто поводимося неадекватно.

Якщо партнер не хоче нічого змінювати, всі зусилля можуть бути марними. Ми хочемо бути з людиною, хочемо отримувати дофамін, але нам не подобається реальність наших стосунків, тому що ми відчуваємо дефіцит гормону радості.

Найчастіше люди витрачають роки на спроби знову отримати потрібну дозу дофаміну. Вони не можуть забути те, що відчували під час зародження стосунків, а низький рівень гормону щастя та пов’язаний із цим стрес змушують їх почуватись жахливо.

На цьому етапі багато хто шукає заміну дофамінівної нагороди — вони змінюють або розривають стосунки. Однак, коли люди вже давно разом, у них є діти, спільні друзі, квартира чи домашні тварини, змусити себе піти дуже складно.

Як боротися з помилкою передбачення нагороди?

Якщо ви хочете зберегти стосунки з коханою людиною, спробуйте повернути собі справжню дофамінову нагороду. Є кілька способів.

Будьте чесні із партнером. Розкажіть, що чекаєте, що почуватиметеся добре, коли він поруч, але цього не відбувається. Можна висловити цю думку, не звинувачуючи кохану людину, а пояснивши, що таке гормон щастя і як він працює.

Знайдіть інші способи отримати дофамін, коли ви з партнером. Визначте, що приносить вам задоволення, та робіть це з коханою людиною: почніть дивитися цікавий серіал разом або приготуйте улюблені страви для романтичної вечері.

Знизьте рівень очікувань від стосунків і постарайтеся спокійніше ставитися до них. Іншими словами, свідомо зменшіть ваш дофаміновий «апетит», щоб уникнути помилки передбачення нагороди. Для цього потрібно припинити фантазувати про те, як ідеально все було на перших побаченнях. Вчіться бачити реальність – це допоможе почуватися значно краще.

Не кладіть всі «дофамінові» яйця в один кошик. Не забувайте, що ви можете відчувати задоволення та отримувати нагороди у різних сферах життя, а не лише у стосунках.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...