Чоловічі ролі у відносинах

208Різні ролі, які чоловік може виконувати у взаємодії з жінкою, пов’язані із стадіями власного життя, формуючи чотири сексуальні ролі чоловіка: син, брат, лицар, батько.

Якщо психосексуальний розвиток проходив більш менш нормально, то зріла особа суміщує в собі всі чотири іпостасі, і чоловік відкривається жінці у всій своїй неповторності. Якщо в результаті життєвих колізій хлопчик застряг на своєму психосексуальному шляху, на одній із стадій становлення, то наслідки виявляються в дорослому житті, чоловік починає сигналізувати жінкам своїми невротичними установками, абсолютно збиваючи їх з пантелику, задаючи їм немислимі загадки з приводу своєї неадекватної поведінки.

1. Прикладом сина-коханця є так званий плейбой, такий легковажний, незрілий хлопчик, він весело марнує гроші і сексуальну енергію. Сексуальне життя нерозбірливе, він легко і невимушено покидає свого сексуального партнера, йому більше необхідно зняти фізичну напругу, ніж одержати фізичне задоволення. Як правило, у таких чоловіків проблеми з алкоголем, вони не вміють раціонально розпоряджатися грошима. Азартні ігри й інші маленькі чудасії скрашують їх безтурботне існування. Це інфантильна особа, яка постраждала в дитинстві в результаті емоційної холодності матері, світ неначе заборговував йому, він шукає жінку, яка підтримуватиме його і стане для нього люблячою матір’ю, яка буде пробачати йому всі його милі витівки. Часто нею виявляється жінка старше по віку, від якої він залежить. Жінка для сина-коханця завжди є материнською фігурою.

2. Роль брата. Така роль визначає асексуальний підхід до жінки. Він ставиться до жінки як старший брат, не розуміючи, що такі настрої породжують у відповідь асексуальну реакцію, при цьому він хороший чоловік, він заробляє гроші, він несе все в будинок. А в очікуванні чуда в сексі від дружини старший брат легко скачується до положення молодшого братика, який перекладає відповідальність за невдачу на жінку, втрачаючи при цьому свою мужність. Як зажевріти дружині, якщо їй доводиться мати справу з братиком? У дитинстві такий хлопчик жалів матір, об’єднуючись з нею проти тиранення батька, тобто хлопчик приймав на себе роль брата, що і перенеслося в доросле життя. Це пасивно-жіночний чоловік, він зберігає хлоп’ячі риси, відсутня агресивність. Якщо чоловік хоче бути агресивним по відношенню до жінки, йому необхідно знати свою силу, відчувати її і володіти нею, але чоловіку-брату якраз цього і не вистачає, він слабкий і безпорадний.

3. Роль лицаря. У психоаналізі – це фалічний чоловік. Цей чоловік одержимий ідеєю сексуальної завзятості, його сила ідентифікується з фалосом, він агресивний і напористий. Але його невроз – це глибинний страх перед жінкою, який свого часу заклала його мати. Так звані великі коханці, Казанова і ін., були саме такими лицарями без страху і докору. Їх головні досягнення – це перемоги над жінками, весь його інтерес – це спокушання жінок, зближення з ними, але при цьому він не випробовує оргастичної завершеності. Фалічний чоловік боїться повністю віддатися жінці. Казанова помер наодинці і в убогості. Лицар не може з’єднати в єдине ціле секс і любов. Любовні переслідування пояснюються його несвідомою тривогою, кожна нова перемога для нього цей доказ його чоловічої сили, потенції. Фалічний чоловік, таким чином, несвідомо змагається з авторитарним батьком, з погляду емоційної сфери герой-лицар – це вічний підліток. Такий чоловік швидко втрачає інтерес до своєї дружини після одруження, це відбувається тому, що шлюбні узи виглядають як перемога жінки, як обмеження його свободи, що стимулює його бажання встати на стежку війни і продовжити свій звитяжний шлях у пошуках свого ідеалу. Такі чоловіки вміють робити гроші, оскільки вони є символом його незалежності, а в очах жінок він є символом соціального успіху. Життя може примусити такого чоловіка подорослішати і рушити далі на позицію батька.

4. Роль батька. Батько – особа жорстка, якщо не сказати садистська. Так як батько – це невротичний характер і має на увазі асексуальний підхід до жінки, де жінка бере на себе роль матері-страждальника з мазохістськими рисами вдачі. Коли він опановує дружиною, вона перестає бути для нього сексуальним об’єктом, він несвідомо стає батьком. Він строго поводиться з своєю дружиною, вважаючи, що вона повинна народжувати дітей і займатися будинком. Він може бути навіть жорстокий по відношенню до дітей. Втрата задоволення і радості від сексуального і емоційного життя компенсується за допомогою підвищення працездатності і збагачення. Його символ – сила, як правило, у формі грошей. Він тримає суворою рукою залізний порядок в будинку. Батько багато працює і піклується про збереження свого капіталу. Ця структура особи нерідко буває дуже успішна в діловому світі. Подібний тип невротичного чоловіка пов’язаний із суворими нормами патріархального устрою життя, в дитинстві такий хлопчик ідентифікував себе з авторитарним батьком, вважаючи, що такий спосіб життя єдино правильний. Дисципліна, порядок, фізичні покарання – все це вважається нормою життя.

Зустрівши, одного з таких чоловіків жінці потрібно йому сказати: «Ви – слабка ланка, прощавайте!» Але де ж узяти ідеального чоловіка, якщо самі жінки продовжують цей порочний ланцюжок? Коли вони разом утворюють замкнутий круг. Звичайно, в реальному житті немає чистих представників тієї або іншої ролі, є переважаючий несвідомий мотив поведінки, який озивається резонансом в душі жінки, з відповідною мелодією, таким чином, доповнюючи один одного. Є два виходи: або знайти свою невротичну половинку і жити спокійно, не пред’являючи надвимог, або рухатися в напрямі особового розвитку, щоб всі слабкі ланки окріпнули і відповідно притягали сильну ланку протилежної статі, утворюючи нерозривний ланцюг любові, довіри і поваги.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...