Чоловічі кризи

Чоловічі кризиЯк відомо, щастя в родині багато в чому залежить від жінки. Якщо вдома чекає прекрасна господиня, вірний друг, приваблива жінка, прекрасна мати, то здається, що це – запорука вічного щастя, благополуччя, гармонії. Однак трапляється так, що в чоловікові починають відбуватися різкі зміни. Скачки настрою, поява коханки, бажання розірвати відносини з усіма з “минулого” життя і почати все з чистого аркуша. І трапляється таке не завжди в сорок років, у всім відому кризу середнього віку. Чоловіки протягом усього життя проходять через кілька переломних моментів, і дуже важливо в такі періоди проявити терпіння, мудрість і, по можливості, постаратися допомогти близькій людині вийти з важкого стану.

Перша криза відбувається в підлітковому віці, в 13-17 років. У цьому віці в голові і тілі хлопчика вирують гормони і емоції, які переважають над розумом. Він хоче стати самостійним, незалежним, відстоює своє “Я”. Спроби показати себе “дорослим” зазвичай йдуть наперекір порадам батьків, їх поглядам, моралей, що призводить до гострих конфліктів. Підліток впевнений, що він уже дорослий чоловік і все робить правильно, навіть якщо він пофарбував волосся в зелений колір, спілкується з відморозками і не буває вдома по кілька днів. Якщо батьки критикують його, засуджують і намагаються напоумити з висоти свого віку і життєвого досвіду, значить, йому дуже не пощастило з ними, його не розуміють, не підтримують і треба йти з дому остаточно – так вважає більшість підлітків.

У цей непростий для підростаючого юнака період батькам потрібно бути терпимими до зухвалих витівок дитини. Критика, сварки, поради приведуть до ще більших конфліктів і нерозуміння з боку підлітка. Варто спробувати спокійніше ставитися до його інтересів, вчинків, друзів, постаратися дружити з дитиною, розповісти про роки своєї бурхливої ​​молодості, разом посміятися над цим. Тоді юний бунтар буде більше довіряти батькам, прислухатися до порад, а їм, в свою чергу, буде простіше його контролювати, пом’якшувати бурхливі пориви, і з часом цей період пройде.

Наступна криза у чоловіків починається в 21-23 роки. Цей період не завжди проходить гостро, а деякі чоловіки взагалі не переживають ніяких криз в цей період. Це швидше, час становлення цілей, пошуку себе в житті. Чоловік намагається зрозуміти, яке майбутнє він для себе бачить, ким хоче працювати, з якими людьми спілкуватися, на якій дівчині одружитися. Оскільки завдань і цілей багато, чоловік може почати кидатися, заплутатися в своїх бажаннях, цілях, змінити коло спілкування, роботу. Однак цей період швидко закінчується. Як правило, чоловік остаточно визначається з усіма його хвилюючими питаннями, одружується, заводить дітей і наступні 8-10 років живе спокійно.

Третій складний період настає приблизно до 30 років і може тривати рік і більше. Починається через те, що чоловік поступово розчаровується в своєму житті. Багато з тих цілей, які він ставив у 23-28 років, так і не досягнуто, сімейний побут починає набридати і дратувати. Чоловікові починає здаватися, що його життя схоже на день бабака, а що саме потрібно змінювати і як це зробити, він не розуміє або не хоче, оскільки відчуває себе невдахою. Також чоловік усвідомлює, що кращі роки молодості вже позаду, час летить ще швидше, ніж здавалося раніше, що додає масла у вогонь його думок і переживань.

Саме в цей період розпадається велика кількість шлюбів. Накопичуються багаторічні образи, невдоволення, набридає одноманітність в сімейному житті. Жінки зовсім по-іншому переживають тридцятирічний рубіж і часто не розуміють стан своїх чоловіків і вже тим більше не знають, як їм допомогти. Дуже важливо постаратися зрозуміти свого чоловіка, вислухати його проблеми, дати потрібну пораду, надихнути його на досягнення тих цілей, до яких він ще не встиг прийти. Також важливо урізноманітнити сімейні відносини.

Наприклад, трохи змінити зовнішність, більше проводити часу удвох з чоловіком, з’їздити удвох в подорож знайти нове спільне захоплення. Якщо вчасно подати чоловікові руку допомоги, то через якийсь час він сам зрозуміє, до чого йому потрібно далі рухатися, як подолати труднощі і криза залишиться позаду.

Найгострішу кризу за все життя чоловік переживає в 40-45 років, проте останнім часом спостерігається і у чоловіків після 35 років. Через кризу середнього віку проходять майже всі чоловіки незалежно від рівня доходу, наявності або відсутності сім’ї та дітей.

Криза середнього віку настає з різних причин. По-перше, чоловік розуміє, що основна частина життя прожита, молодість безповоротно пішла, а старість не за горами. По-друге, починають з’являтися перші ознаки наближення старості: зморшки, сиве волосся, зниження сексуальної активності. По-третє, він починає втомлюватися від звичного укладу життя. Втома від монотонної роботи, від сімейного життя, побутових проблем, діти підростають і починають жити своїм життям, дружина, як і він, вже не молода. Навіть успіхи в роботі можуть перестати приносити радість. Чоловік починає переосмислювати своє життя, шкодувати про втрачені можливості, нереалізовані мрії.

І оскільки молодість вже не повернеш, то потрібно щось міняти тут і зараз. І тут починається найнесподіваніше: прояви кризи середнього віку. Чоловіка все починає дратувати: друзі, рідні, колеги, він сам. У такому стані людина робить вчинки, яких від нього ніхто не очікував, навіть він сам. У такому стані чоловік намагається радикально змінити своє життя, кидається з крайності в крайність. Хтось йде в тривалі запої, хтось заводить романи на стороні з молодими дівчатами. Деякі змінюють зовнішній вигляд, знаходять нові захоплення, які йдуть врозріз з його характером, звичками. Багато руйнують сім’ї, вважаючи, що всі ці роки прожиті не з тією жінкою, і поки не пізно треба змінити це, розлучитися і знайти іншу.

Поведінка чоловіка в цей період нагадує бурхливий ураган, від якого не знаєш, що чекати і які будуть наслідки. Іноді чоловіка в цю кризу порівнюють з підлітком, оскільки прояви дуже схожі, питання, які терзають людину, збігаються з тими, якими задається підліток: як знайти себе в житті? Чому я повинен жити так, як мені кажуть, а не так, як хочу? І найголовніше, чоловік в цей період, так само, як і підліток, щиро вважає, що його оточення його не розуміє і хоче нав’язати свою думку, його змусити жити так, як їм хочеться, і зовсім не слухають його. Багато психологів говорять про те, що дуже часто підліткові комплекси починають виражатися в кризу середнього віку.

Криза середнього віку важко дається як чоловікові, так і його близьким. Такий період може тривати півроку, а може – і два. Дуже багато залежить і від того, наскільки гостро чоловік переживає цю кризу, і від допомоги з боку близьких людей, особливо дружини. Не варто злитися на нього, влаштовувати сцен ревнощів, давати поради, закликати до відповідальності. Потрібно проявити терпіння, ставитися до улюбленого чоловіка з більшою чутливістю, вислухати його проблеми, хвалити його, нагадувати йому про його кращі якості, дати йому зрозуміти, що йому є на кого покластися в цей непростий для нього час. Так само варто на ділі показати чоловікові, що його дружина – це його підтримка. Якщо у нього з’явилося нове незвичайне хобі, наприклад, ліпити горщики, то можна разом піти на курси гончарної майстерності. Чоловік буде радий тому, що він не самотній у своєму захопленні.

Згодом криза середнього віку буде подолана, чоловік поміняє свої погляди на життя, закінчаться його метання з боку в бік, і все владнається.

Незважаючи на те, що чоловіки – сильна стать, вони набагато більше схильні до криз, депресій, ніж жінки. Будь-який складний період набагато простіше подолати, коли поруч є жінка, яка розуміє непростий стан коханого чоловіка, готова підтримати, підштовхнути до виходу з депресії і надихнути на нові подвиги. Найголовніше, поважати один одного, розуміти і не здаватися, тоді будь-яка криза буде подолана і зміцнить подружні стосунки.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...